Tentoonstelling Zorg voor lijf en leden 12 januari - 8 mei 1999 F.H. de Klerk Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstraat 13, Goes. Geopend van dinsdag - vrijdag 10.00 - 17.00 uur, zaterdag 13.00 - 16.00 uur. Ter gelegenheid van het 150-jarig jubileum van de afdeling Noord- en Zuid-Beveland van de Koninklijke Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst (KNMG) is in het museum te Goes een expositie inge richt van gebruiksvoorwerpen en instru menten uit de gezondheidszorg, die in het verle den bij onderzoek, behandeling en verzorging van patiënten werden gebruikt. In deze tentoon stelling wordt een indruk gegeven van de medische- technische ontwikkeling. Zo valt ons op dat vroeger ande re materialen werden gebruikt en dat de fraaie vormgeving van oude voorwerpen tegenover de doelmatigheid van nu staat. Veel instrumenten ogen bekend. Oude vormen worden vaak in onze tijd nog steeds gebruikt. Vroeger kwam veel wondinfectie voor. Amputatie, toen een gruwelijke ingreep, was dan een levensreddende operatie. Oude instrumen ten waren vaak van ijzer en hadden een houten handvat. Om besmetting te voorko men adviseerde Pasteur tegen het einde van de vorige eeuw de instrumenten te koken. Hout was daartegen niet bestand en werd vervangen door metaal. Tegenwoordig is roestvrij staal het meest gebruikte materiaal. In de verpleging waren vroeger veel voorwerpen van tin gemaakt. Wegens de hoge prijs werd dit door het breekbare aardewerk vervangen, en weer later door emaille. Door stoten werd dit echter snel beschadigd. Tegenwoordig gebruikt men meestal weg- werpmateriaal: instrumenten voor eenma lig gebruik. Zo is de glazen injectiespuit vervangen door de plastic spuit. Doven gebruiken tot aan de laatste wereldoorlog de bekende toeters. Thans zijn de hoorapparaten zo klein dat ze nau welijks meer te zien zijn. Voor de uitvin ding van de elec- triciteit onder zocht de oogarts het inwendige oog met een een voudig spiegeltje. Heel lang geleden deed hij een staaropera tie met instrumentjes met een ivoren handvat. Grote ontdekkingen in de gezondheidszorg waren van invloed op het instrumentari um. De electronica en de miniaturisatie maakten de instrumenten nauwkeuriger en handzamer, terwijl de resultaten beter zijn geworden. Bij het zien van dit instrumentarium wordt vaak de verzuchting geslaakt: 'Blij dat ik nu leef!' Deze tentoonstelling is samengesteld door de Stichting Medisch Farmaceutisch Museum "De Griffioen" te Delft. Dit museum stelt zich ten doel verouderd instrumentari um te bewaren en ten toon te stellen. Het museum is gevestigd Koornmarkt 66, 2611 EJ Delft, 015-2134888 of 06.55.907301. Afb. 1. De mannenzaal in het R.K. ziekenhuis St. Johanna, ca. 1930. (Collectie Gemeentearchief Goes) 28

De Spuije | 1999 | | pagina 30