seis aftast op de dikke steigerpaal: helder water. Foto gemaakt, na de koffie weer opgetuigd. Het meer over met een flink doorstaande wind naar de zeedam en terug achter het paardeneiland naar De Piet, dan weer naar de jachthaven. Het doet Alvin enorm veel goed, dat zeilen, hij geniet er zo van! Later die middag trekt het dicht, we komen gelijk met de dames thuis die zijn wezen kijken in Middelburg. Zij voelen meer voor „shopping" dan voor „shipping"; maar Mary en Vera, mijn vrouw, staan daarna urenlang in de keuken. Alvin vertelt me van z'n leven, z'n plannen. In Yellow Springs blijven wonen, I don't think so! Europa is véél interessanter! In de V.S. gaan managers met 65 eruit, ik wil nog wat eerder weg bij m'n firma en ze vroegen mij, een „retirement schedule" op te zetten, jij schreef me dit voorjaar een lange brief waarin je vertelde wat je hier zoal deed ook al om je bij Mary en mij te excu seren dat je lang niets van je had laten horen; te druk gehad, gewoon! Nou. die brief heb ik de big boss laten lezen, hij vond het very interesting te vernemen hoe je echt kunt gaan léven, na wat vervroegd op non-actief te zijn gesteld. Die avond huilde de wind om het huis, de haard brandde, de dubbele ramen hiel den de kou buiten, de wijn gloeide in het kaarslicht: de „kip a la King David", Vera's specialiteit was verrukkelijk, de gesprekken bij de koffie en de cognac daarna open hartig. Zien jullie nou zelf wat een onzin het is, dat verhaal van Hans Brinker, de Hollandse jongen die z'n handen hield tegen dat gat in de dijk en zo de polder voor overstroming redde? De dag daarop rijden we naar Vlissingen, nemen de pont naar Breskens. Het stormt, het zeegezicht is onvergetelijk, het schip dreunt af en toe als het een zware klap krijgt over stuurboord. Schoongewassen stra ten en nieuwe dorpen. Nu even van de grote weg af, St. Anna ter Muiden! Weet jullie dat het een bloeiende handel en scheepvaart had op de Levant, de oostelijke Middelland se Zee? Dit nest hier lag aan het Zwin. Kijk eens wat een kerktoren! Er zitten prachtige zuilkapitelen in; hier en daar is het metselwerk ervoor verwijderd. De pomp op het groene pleintje met het grove kei- plaveisel heeft het wapen: een anker, de halve maan en een ster. Volstrekte stilte tussen de huizen, niemand gezien; de hoge bomen rond het kerkhof doorspeeld door de wind. Hier wonen! Auto neergezet in de Ezelstraat in Brugge. Bij een reisbureau boekte Alvin de over tocht met auto naar Engeland, via Zeebrugge. De markt met het grandioze Belfort, stadhuis van een oude stad met trots zelfbewustzijn, vertrouwen in eigen kracht: de Vlaamse burgerij uit de late middeleeuwen en de vroegrenaissance had er een stapelplaats van de toenmalige we reldhandel. brons ook op de verlaten Veerse Dam Na een uitstekende lunch in het altijd drukke restaurant de Raadskelder, Eiermarkt waar de hete escargots vooraf zo prima smaken dan, de biefstuk met frieten en tuinkers en koel bier daarna weer naar buiten, naar het Groeningemuseum: mees terwerken uit Praag 1450-1750, drie eeuwen Vlaamse en Hollandse schilderkunst. Navolgers van Hugo van der Goes, van Dirk Bouts, van Joachim Patenier; prachtige triptieken, altaar- en kerkstukken; dat won derlijke schilderij „de metaalnijverheid" van Herri met de Bles; Vlaamse kermissen, bloe- menstillevens en dorpstaferelen van Jan Bruegel 1. van Pieter Bruegel II: een levens grote St. Augustinus van Rubens, een Abra ham en Isaak van Anthonie van Dyck. En dan komen de Hollandse meesters: Geertgen tot Sint-Jans met zijn Drieluik van de Aan bidding der Koningen; Vinckebooms, Van de Velde, Jan van Goyen, Gabriel Metsu: Rembrandt, Ruysdael. Drie eeuwen herleven voor ons in gloeiende kleuren, notabelen kijken ons aan in hun magistrale portret ten; lustig zwieren de schaatsers op het winterse ijs, het dorp op de achtergrond zo schaatsten wij vroeger ook toen er nog echte winters waren. Onze Amerikaanse gasten krijgen diepe bewondering voor die hoogtepunten van de toenmalige schilderkunst in de lage landen: getrouwe afbeelding van godsdienst, gevoe lens, gebruiken, mensen en landschappen van vijf tot drie eeuwen her. Dat alles in een boeiende, levende stad als Brugge met een ongelooflijke rijkdom aan kerken, civiele gebouwen en colleges, een verstild Begijn hof, nog meer musea; maar voor vandaag is het genoeg. Terug naar „ons" Vlaanderen, nog wat rondgekeken in Sluis: een koperkleurige zonsondergang boven groen water waar de veerboot doorheenploegt. Kijk, daar is de industrie van het Sloe, daar de atoomcen trale van Borssele; die vrachtschepen wach ten op de loodsboot of gaan pas morgen verder! Een half uur later zijn we thuis, vegen de post onder de deur vandaan. Komt volgende week wel. nu hebben we gasten. Laat ontbijt, de volgende morgen. Houden die depressies nooit op? Die middag; het Zeeuws Museum. Not too many museums. Alvin? Oh no, it's just right, no sailing weather anyway! De Abdij, uit de tijd dat- Zeeland bewesten Schelde onder Vlaams be stuur stond. Karei de Goede liet een kloos ter stichten, in 1123, niet lang daarna wer den de eerste abdijgebouwen gefundeerd: in 1400 stond er al veel van wat nu allemaal in gebruik is, als bestuursruimte, kantoren, musea, bibliotheek, restaurant en museum. Dit laatste is nu in de toenmalige ka nunnikenwoningen, de Provinciale Griffie is L'liótel de ville de Vekre. (D'après uo dessin de M. Henry Havard. tekening van Henry Havard. uit „La Hollande Pittoresque, Le Coeur du Pays", Parijs 1874: het stadhuis van Veere 19

Zeeland Magazine / Veerse Meer Gids | 1974 | | pagina 19