arbo en de inspectie van uw monumentenpand archeologiegeschiedbeoefeningMONUMENTENWACHTmonumentenzorgmuseastreektalen Een veelgehoorde kreet in elke organisatie is ARBO. Dit geldt ook voor de Monumentenwacht Zeeland, die uw pand inspecteert. Graag zetten we hier voor u uiteen welke consequenties de ARBO heeft voor de medewerkers van de Monumentenwacht en voor u als klant/abonnee. ARBO staat voor arbeidsomstan digheden, waaronder de betreffende medewerker zijn werkzaamheden moet verrichten. Zowel de Monu mentenwachters zelf als de klant/ abonnee zijn er verantwoordelijk voor dat deze omstandigheden op de werk plek veilig en gezond zijn en dat het welzijn van de medewerker zoveel mogelijk wordt bevorderd. Dit is geregeld in het Arbeidsomstan dighedenbesluit Bouwplaatsen. Op de meeste kerken en andere grote monumentale gebouwen in Zeeland zijn de laatste jaren voorzie ningen aangebracht om de toeganke lijkheid van het monument voor het verrichten van bouwkundige inspecties te vergroten. Deze voorzieningen, meestal roestvas te stalen ogen en ladderhaken, zijn aangebracht op advies van de monumentenwachters en dus afge stemd op hun werkwijze en materieel. Ze worden elk jaar door de wachters gebruikt om veilig te kunnen inspecteren en - indien noodzakelijk - om kleine reparaties uit te voeren. Ook leidekkers, loodgieters, timmer lieden, schilders etc. maken gebruik van deze voorzieningen om hun werk zaamheden ter plaatse te kunnen doen. Op de meeste woonhuizen zijn deze voorzieningen nog niet aanwe zig. Bij inspectie vermelden de wach ters dit in hun inspectierapportage. Als een abonnee deze noodzakelijke veiligheidsvoorzieningen niet aan brengt, kunnen de monumenten wachters het pand niet meer veilig, conform de wettelijk vastgestelde (ARBO-) regels inspecteren. De inspectie kan dan alleen nog op afstand plaatsvinden, met als gevolg dat de rapportage een aantal aanna men bevat. Hierdoor kan eventueel aanwezige schade niet of moeilijk worden geconstateerd, met alle gevolgen van dien. Een ander gevolg is dat kleine repara ties op die plaatsen niet meer kunnen en mogen worden uitgevoerd, wat uit eindelijk kan leiden tot grote schade aan deze panden. Soms is het aanbrengen van een goedgekeurd roestvast stalen oog van voldoende afmeting aan een dakkapel al voldoende om de veiligheid te waarborgen bij het uitstappen uit een dakkapel voor het inspecteren van het dak. Bij het beklimmen van pannen daken werd voorheen gebruik gemaakt van de panlatten. Dit is echter volgens de nu geldende Arbonormen niet meer toegestaan, tenzij de monumentenwachter volgens de voorschriften is aangelijnd. In de meeste gevallen betekent dit aanlijnen dat er ladderhaken in de dakvlakken worden aangebracht. Dit kan zodanig gebeuren dat vanaf de begane grond alleen een klein gedeelte zichtbaar is. U begrijpt dat het van groot belang is dat bovengenoemde voorzieningen zo spoedig mogelijk aangebracht worden om de inspecties door de Monumentenwacht en de kortduren de onderhoudswerkzaamheden te kunnen blijven uitvoeren. Op deze manier wordt de veiligheid van de wachters gewaarborgd en kan het monumentale pand voor toekomstig verval behoed worden. Met voorzieningen zoals de ladderhaak of het roestvast stalen oog kan de inspectie grondig én veilig worden uitgevoerd. Zeeuws Erfgoed 13

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 13