Erkenning van het ZEEUWS STREEKTALEN Nieuwspoort Val kabinet ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEAi Voorbeeld van het logo waarmee de actie is gevoerd (concept Van Broekhoven Vormgeving). Een leerling uit Westdorpe vertelt de staatssecretaris hoe ze op zijn school aandacht besteden aan dialect (foto Nieuwspoort). Aankomst in Nieuwspoort, Den Haag (foto Nieuwspoort). En natuurlijk mag de Zeeuwse vlag met wapen daarbij niet ontbreken. (foto Nieuwspoort). In totaal hebben we zo'n 7000 reac ties ontvangen: ansichtkaarten, actie- kaarten, e-mails, antwoordstrookjes en brieven. Jong en oud heeft zich laten horen. Leerlingen van groep 8 van basisschool Jonkheer W. Versluijs-school uit Aagtekerke heb ben de staatssecretaris allemaal per soonlijk een brief gestuurd, verschil lende mensen hebben een oproep geplaatst op hun eigen website. Zelfs uit het buitenland hebben we reacties ontvangen. Op 12 maart jl. zijn alle binnen gekomen reacties aangeboden aan staatssecretaris drs. G.M. de Vries van Binnenlandse Zaken en Koninkrijks relaties. Dit samen met een rapport van Scoop, waaruit blijkt dat een meerderheid van de Zeeuwen het Zeeuws een warm hart toedraagt. De Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect- onderzoek bood de staatssecretaris een exemplaar aan van het Woordenboek der Zeeuwse dialecten. De overhandiging vond plaats onder grote belangstelling van de pers in Nieuwspoort, Den Haag. Regionale en landelijke pers - televi sie, radio en kranten - besteedden aan dacht aan de actie. Een bus vol enthousiaste Zeeuwen ging mee als supporter, waaronder leerlingen van boven-genoemde basisschool en leer lingen van basisschool De Kreeke uit Westdorpe. Een dergelijke actie voor de erken ning van het Zeeuws was nodig, omdat helaas niet iedereen voorstan der is van deze erkenning. De Nederlandse Taalunie heeft een negatief advies uitgebracht aan de staatssecretaris. Tijdens de bijeen- Het is alweer enkele maanden geleden dat er in Zeeland actie gevoerd werd voor de erkenning van het Zeeuws als regionale taal volgens het Europees Handvest voor Regionale Talen en Talen van Minderheden. Na een persbijeenkomst op 11 januari zijn zo'n 15.000 actie- kaarten verspreid door heel de provincie, is er een website geopend en een advertentie geplaatst in de Zeeuwse huis-aan- huisbladen. Een actie waaraan velen; de Provincie Zeeland, verenigingen, stichtingen en individuen, hun steentje hebben bijgedragen. De SCEZ wil iedereen hiervoor van harte bedanken. komst in Nieuwspoort meldde de staatssecretaris echter dat hij alle aspecten rond de aanvraag voor erken ning van het Zeeuws zorgvuldig zou gaan afwegen. Zijn streven was vóór 15 mei (de verkiezingen) een besluit hierover te nemen. De val van het kabinet in april gooide echter roet in het eten. Zeeuws Erfgoed 16

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 16