Cement,of haarlemmerolie? EVEN voorstellen Wim Phaff, consulent behoud ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Zilvervisjes zijn in staat cellulose te verteren en kunnen op die manier schade aanrichten aan boeken en documenten. Zouten en zuren in de uitwerpselen van verwilderde postduiven tasten de kalkzandsten van monumenten aan. Met een thermohygrograaf worden gelijktijdig de temperatuur en relatieve de ruimte Misschien vraagt u zich af wat twee uitersten als cement en haarlemmerolie met elkaar of met het cultureel erfgoed van doen hebben. Cement wordt een hechtende, (zo u wilt stoppende) werking toegeschreven, terwijl haarlemmer olie van oudsher als purgerend middel gebruikt wordt, voor het oplossen van allerlei kwaaltjes, en daarbij zijn evenknie nog niet gevonden heeft. Dit vraagt om een nadere toelichting. In 1999 maakte ik vanuit de natuurhistorische museumhoek mijn intrede bij de Provincie Zeeland. Als consulent natuurhistorie had ik o.a. als taak het adviseren van de Zeeuwse musea en bezoekerscentra met een 'groene signatuur'. Bij mijn overstap naar de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland in 2001 veranderde mijn functie in consulent behoud, met als bredere taak behoud van ons culturele erfgoed. De functie zou inhouden dat ik in alle werkvelden waar zich proble men met betrekking tot het behoud of beheer van het erfgoed zouden voor doen, diende te adviseren. Men verge leek dit consulentschap daarom des tijds met het reeds gememoreerde cement, omdat ik in mijn activiteiten voor de diverse werkvelden (archeolo gie, monumentenwacht, regionale geschiedbeoefening en de musea en bezoekerscentra)ook een bindende rol kon spelen tussen de werkvelden die werden samengebracht in de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Vanuit de behoefte aan een informatieve presentatie over de bedreigingen van ons erfgoed, verleende de provincie onze stichting (in oprichting) een subsidie voor het maken van een reizende panelen tentoonstelling met als titel 'Stiekeme slopers'. Hierin dienden de natuurlij ke bedreigingen van monumenten panden (als o.a. insecten, verwilderde postduiven, schimmels en vocht) de revue te passeren. Deze tentoonstel ling is inmiddels klaar en voor 'het veld' te leen. De tweede tentoonstel ling (met de originele titel 'Stiekeme slopers 2') nadert zijn voltooiing en behandelt de bedreigingen van museale- en archiefcollecties, zoals de tapijtkever, het zilvervisje, vocht en een te grote concentratie van ultra violet licht op tentoongestelde museale objecten. Inmiddels heeft 'het veld' ontdekt dat er een consulent behoud beschik baar is en passeren allerlei vragen en problemen mijn bureau. Denkt u aan vragen als: "Wat kan ik doen tegen een vleermuizen kolonie in de spouw muur van mijn huis?", "Na de verbouwing van ons pand golft het papier van de geëxposeerde aquarel len. Hebben jullie ook instrumenten om de luchtvochtigheid te meten?" of "Geven jullie ook cursussen?" Inderdaad, wij geven ook cursussen. Momenteel staan er twee op het programma: een cursus 'Omgaan met klimaatbeheersingsapparatuur' en een cursus 'Ongedierte: herkenning, preventie en bestrijding'. Van de cursus 'Ongedierte' werd de eerste cursusdag gehouden op 8 april jl. en vindt de tweede dag (waarop het gevangen ongedierte wordt gedeter mineerd) op 23 september plaats. De cursus over klimaatbeheersings- apparatuur vindt plaats op 7 oktober in het Streekmuseum Het land van Axel. Voor die cursus is inschrijven nog mogelijk. Door deze veelheid van vragen, zeer uiteenlopend van aard, is mijn functie wat anders uitgepakt dan zich aanvankelijk liet aanzien. Meer nog dan het verbindende cement tussen de diverse werkvelden (wat de komende jaren verder vorm zal krijgen wanneer de verschillende werkvelden ook wat betreft locatie samengevoegd worden) is de functie consulent behoud te typeren als 'haarlemmerolie'. Oftewel, een hulp voor allerlei kwalen. Cement of haarlemmerolie: ik vind het best. Plezier in je werk hebben is een groot goed en met dit team van collega's en de respons vanuit het veld, zijn saaie momenten uiterst schaars. Onze stichting voorziet duidelijk in een behoefte, dus: "We gaan er voor!" Zeeuws Erfgoed 18

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 18