PUBLICATIES ADC-Info is een kwartaaluitgave van het Archeologisch Diensten Centrum te Bunschoten, met als doel het informeren van wetenschappelijke collega's over de verschillende uitgevoerde projecten. In de uitgave over het vierde kwartaal van 2001 zijn berichten opgenomen over Aanvullende Archeologische Onderzoeken te Veere, Oranjeplein en Vrouwenpolder, kloosterterrein/Monnikendijk (pag. 26-27). Te Veere zijn gebouwresten uit de veer tiende/vijftiende en zestiende tot negen tiende eeuw opgetekend. De muurresten bevonden zich vlak tegen de Korte Oudestraat, een vóór de aanplemping van dit gebied (ca. 1450) reeds bestaande strek dam. Delen van het Augustijnenklooster te Vrouwenpolder zijn al in 1993 opgegra ven; in 2001 trof het ADC onder meer een oostelijk begrenzende gracht van het kloos- terrein aan. Uit onderzoek van de Monnikendijk alhier bleek dat deze dijk twee laatmiddeleeuwse fasen behelst, beide waarschijnlijk daterend van vóór de vestiging van het klooster (1452). Leendert Fremouw, Mijmeringen over Cadzand. Een terugblik, 2001 (eigen uit gave), 100 pag. De auteur is geboren en getogen in Cadzand en geeft zijn herinne ringen weer. Als jonge jongen was hij krantenbezorger, ijsventer en op latere leef tijd eigenaar van een strandwinkel. Hij ver bleef dus veel onder de mensen en kent als geen ander zijn dorpsgenoten. Fremouw verhaalt van mensen, opvallende gebeurte nissen, straten, winkels, de kust en het strand, de polders en de molen. B.C. van der Heiden, Er op uit met de RTM!, uitgave van het museum 'Stichting van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij', Ouddorp 2001, 88 pag. In deze brochure wordt aandacht geschon ken aan de toeristische activiteiten van de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maat schappij, de RTM, in onder andere Zeeland. In de jaren '30 werden stoom tram- en stoombootverbindingen ingezet als 'strandlijnen' van Rotterdam naar de badplaatsen Renesse, Haamstede en Burgh op Schouwen-Duiveland. Vanaf 1921 verhuurde de RTM ook stoomboten voor pleziervaarten van Middelburg en Vlissingen naar Antwerpen of Gent. In 1978 werd de naam van RTM gewijzigd in NV Streekvervoer Zuid-West-Nederland (ZWN), die enkele jaren geleden is opge gaan in het vervoersbedrijf Connexxion. Joop van Loo, Focus op Zierikzee, Zaltbommel 2001, 84 pag. De publicatie geeft een indruk van ontwikkelingen en gebeurtenissen in de 20ste eeuw aan de hand van illustraties en korte bijschriften. Nieuwsbrief, een uitgave van de Stichting Behoud Hoogaars en de Stichting Zeeuwse Schouw, december 2001, 11 pag. In dit nummer geeft Joke Hendriksen een verslag van de vakbeurs van klassieke schepen in Enkhuizen. Het laatste schepennieuws is bijeengebracht door Peter Hamer. Hij meldt dat na de sluiting van het vaarseizoen weer veel onderhoud aan de schepen uitgevoerd moet worden, zoals bijvoorbeeld het breeuwen van de YE 36 en de restauratie van de TH 49. Ook de restauratie van de hoogaars Alcyon, die in 1928 als ARM 42 bij de scheepswerf Meerman op stapel werd gezet, is in volle gang. Het werk wordt uitgevoerd op een traditionele manier. In een kort artikel wordt terugge keken op de Provinciale Zeeuwse Courant van 17 februari 1962 waarin het bouwen van schepen op de werf van Meerman werd beschreven. S.A.G. Piras en H.M. van de Velde, met bijdragen van W. van Zijverden, C. van Nooijen, MAP BENELUX. Een inventariserend onderzoek op kavel P191 te Kapelle. Vestiges of the past Sporen uit het verleden V36 (Bunschoten: Vestigia Archeologie cultuurhistorie, feb. 2002). Archeologische quickscan wegens een voor genomen bouwproject ter plaatse van het voormalige kasteel(?) Pronkenburg (Kapelle-Overtieringe), waarvan in 1981 gracht- en muurresten zijn gevonden. Aangetroffen aardewerkfragmenten date ren uit de periode 900-1800, bouwfrag- menten op zijn vroegst uit de latere Middeleeuwen. Joost Vermeulen, 'Sporen van de eerste multinational'. Archeologie Magazine 10(2002)2, 62-67. Artikel over Amsterdam en Middelburg, de twee steden waar het bestuur van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC), de 'Heeren XVII', vergaderde. Op pag. 6-10 een verwant artikel van Ad van Schaik: 'VOC zorgde voor twee eeuwen welvaart op Texel'. A. Willeboordse, Sint Anna ter Muiden. Een droom van een stad, Sluis/Sint Anna ter Muiden 2002, 32 pag., geïllus treerd. Boekje over Sint Anna ter Muiden en zijn geschiedenis, monumenten, kun stenaars, volksverhalen en landbouwmuse um. Verkrijgbaar in het Streeklandbouw- museum Agrimuda, Sint Anna ter Muiden. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen, jaargang 11, nummer 1, maart 2002, pag. 1-40. In een geheel vernieuwde lay-out opent het tijdschrift met een eerste artikel over de geschiedschrijving in Zeeland. Centraal daarbij staat de manier van onderzoek, de gebruikte methoden, de verhouding populair-wetenschappelijke studies en het pure wetenschappelijke onderzoek dat meer gericht is op vernieuw ing van inzichten. Aan het woord is de onderzoeker Adrie M. J. de Kraker, die een pleidooi houdt voor de kwantitatief- comparatieve geschiedschrijving. Daarna volgen artikelen van P.J. Smallegange over de buitenplaats de Griffioen; Chiel Jacobusse over een aantal bijzondere vliegenfamilies in Zeeland en Ad Beenhakker over een prent van Baarland in de Genootschapscollectie. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 52, nummer 1-2, 2002, 56 pag. De eerste aflevering van dit jaar is een extra dik num mer, een gecombineerde uitgave van num mer 1 en 2, en geheel gewijd aan Schouwen-Duiveland. De volgende artike len zijn opgenomen: 'Schouwen- Duiveland of Zeelandstad-noord' en 'Nooit was ik ergens aangenaamer dan te Zierikzee. Brief van H.M. Bruyn de Neve Moll aan P.J. Veth (1842)' door Paul van der Velde; 'Heren en boeren in herbergen en paleizen. Acht eeuwen gemeenten op Schouwen-Duiveland' door Huib Uil; 'Een gebouw dat meedenkt. Het nieuwe gemeentehuis van Schouwen-Duiveland' en 'Een zee van ruimte. Het tapijt van Kronenburg' door Peter van Houte; 'Anton Levien Constandse. Een vergeten zoon van Schouwen-Duiveland' door Kees Slager; 'Een couveuse in het Rode Kruis Ziekenhuis' door Wim van den Doel; 'Kunst op Schouwen' door Karen Kroese; 'Identiteit en beelden van Schouwen- Duiveland' door Frans Thissen; 'De sociale structuur van Schouwen- Duiveland' door Dick van der Wouw en 'Leskimo de Zierikzée' door André door der Veeke. Zeeuws Erfgoed 20

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 20