Prehistorisch aardewerk Nieuw-N amen Verdronken Land van Saeftinghe 'Opgraving' jachtvliegtuigje bij Waarde ARCHEOLO GIEgeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Op 14 maart meldde de beheerder van de meester Van der Heyden-groe- ve te Nieuw-Namen de vondst van restanten van een prehistorische pot in het profiel van de groeve. Na over leg met Staatsbosbeheer de eigenaar van de groeve werd besloten de res ten te bergen. Op 27 maart zijn de aardewerkscher- ven onder grote belangstelling, ook van de media, opgegraven. Dit moest voorzichtig gebeuren, omdat de scher ven in een slechte staat verkeerden. Andere archeologische vondsten en/of sporen werden niet aangetroffen. Het aardewerk is ondergebracht in de werkruimte van SCEZ Archeologie te Middelburg. Daar zijn de scherven met een conserveermiddel geïmpreg neerd, waardoor ze hard werden en aan elkaar konden worden geplakt. Pas toen bleek dat het de resten van twee niet complete handgevormde potten betrof. Het waren twee bodems met enkele wandfragmenten. Over de datering van het materiaal bestaat nog geen zekerheid. Het kun nen potten zijn uit de nieuwe Steentijd (Neolithicum, 4.000-2.000 voor Christus), maar een jongere datering in de Brons- of Ijzertijd (grofweg de periode 2.000 voor Christus-0) is niet uitgesloten. Een onderzoek hiernaar zal nog plaatsvin den. Op 3 en 29 maart zijn twee excursies georganiseerd naar het Verdronken Land van Saeftinghe. De eerste ging te voet vanuit Emmadorp, de tweede met een bootje van Rijkswaterstaat, beide onder leiding van gidsen van Stichting Het Zeeuwse Landschap. Doel van de excursies was het vervolg van het archeologisch onderzoek naar vindplaatsen uit de Steentijd en een middeleeuws grafveld. Op de Steentijdvindplaatsen zijn opnieuw enkele tientallen vuurstenen voorwer pen opgeraapt, die uit het begin van de midden-Steentijd (Vroeg- Mesolithicum) dateren, ongeveer 7.000 voor Christus. Bij het grafveld zijn aardewerkscherven gevonden, onder meer van Andenne- en kogel- potaardewerk (11de/12de eeuw). Op 21 maart zijn op de slikken bij het schor van Waarde in de omge ving van het verdronken dorp Valkenisse enkele onderdelen gebor gen van een onderstel van een vlieg tuigje. Bij deze actie waren betrokken de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodem-onderzoek (ROB) te Amersfoort, SCEZ Archeologie, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, politie, medewerkers van de Stichting Museum Zeeland 1940-1945 Infatuate te Nieuwdorp en de melder Prehistorisch aardewerk van de vondst. 'insitu' in de groeve van Na eerste bestudering bleek het te Nieuw-Namen. gaan om restanten van een klein jachtvliegtuigje, dat in de Tweede Wereldoorlog op de schorren van Waarde is neergestort. Andere delen van het vliegtuig werden niet gevon den. De restanten zijn ondergebracht in het museum te Nieuwdorp, waar ze worden schoongemaakt en bestu deerd. Hierdoor komt waarschijnlijk vast te staan of het een geallieerd of Duits vliegtuig betreft. Berging van vliegtuig onderdelen bij Valkenisse (Waarde). Zeeuws Erfgoed 4

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 4