ARCHEOLOGIE Middeleeuwse bedrij fsgebouwen aan de Zuiddijkstraat in Sluis GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Bij het passeren van het herten kamp aan de Zuiddijkstraat in Sluis constateerde ondergetekende op 11 april een ontgronding van het terrein. Door de gemeente Sluis-Aardenburg was opdracht verleend tot het inrich ten van een nieuw oefenveld voor de lokale voetbalclub. Bij het inrichten is het terrein op verschillende plaatsen met 60 centimeter verlaagd. Hierdoor kwamen belangrijke structuren van middeleeuwse gebouwen aan de oppervlakte, die soms ernstig bescha digd werden. Na overleg met de pro vinciaal archeoloog en de gemeente Sluis-Aardenburg is aan SCEZ Archeologie gelegenheid geboden om in een zeer korte tijd deze structuren te fotograferen en op te tekenen. Na het schoonmaken van de muur- resten, waarbij gelukkig gebruik gemaakt kon worden van een aantal leden van de AWN-afdeling Zeeland, zijn de restanten weer met grond bedekt. De aanleg van de drainage in de bodem zal met de nodige voorzich tigheid gebeuren zodat zomin moge lijk verder vernield wordt. Op het terrein van circa 50 x 50 meter bleken funderingen aanwezig van minstens drie woningen uit het eind van de veertiende eeuw. Van één woning kon behalve een haardplaats ook de bijbehorende werkplaats wor den onderzocht. Het vloergedeelte hiervan was op zodanige wijze aange legd, dat er kuilen ontstonden. Slechts een deel van dit gebouw kon worden gezien; in het waargenomen deel ging het om vier kuilen. De bakstenen vloer, gelegd in visgraatmotief, is vrij wel geheel bewaard gebleven. Nog niet eerder is in Zeeland een dergelij ke ambachtelijke werkplaats onder zocht; over de functie ervan tasten we dan ook in het duister. Mogelijk moesten de kuilen water vasthouden, waarmee men een product kon bewer ken. Hierbij valt te denken aan vlas roten of een bewerking voor de lake nindustrie. Een tweede gebouw in de onmid dellijke omgeving omvatte twee enigszins rechthoekige structuren en één ronde. Ook hiervan is het bak stenen vloergedeelte bewaard; van de rechthoekige constructie waren de vloeren zwart geworden. Vermoedelijk bestond er tussen beide genoemde gebouwen een relatie. Particuliere zoekers deden ter plaatse nogal wat metaalvondsten, waarbij de categorie lakenloodjes de boventoon voerde. Middeleeuwse vloeren in visgraatmotief aa n Zuiddijkstraat te Sluis. In het midden van dit bedrijfsgebouw is één van de kuilen duidelijk te zien. Op de achtergrond de wallen van Sluis (foto T. Leenhouwers). Vloerrestanten van een middeleeuwse aan de Zuiddijkstraat te Sluis. Op de achtergrond (foto T. Leenhouwers). Kuil in de werkplaats van één van de gebouwen aan Zeeuws Erfgoed 5

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 5