elding Archeologisch spreekuur en vonds en Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Zeeland tm Onderzoek Duno Poortgebouw ARCHEOLOGIEgeschiedbeoefeningmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Op elke eerste dinsdagmiddag van de maand houdt de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Archeologie van 15.30 tot 16.30 uur een archeolo gisch spreekuur. U kunt het spreekuur aan het Armeniaans Schuitvlot 1 te Middelburg bezoeken om voor werpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of aller lei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeolo gie voor te leggen. Het eerstvolgende archeologi sche spreekuur vindt plaats op dinsdagmiddag 2 juli. Archeologische vondsten moeten altijd gemeld worden bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland - Archeologie. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook buiten het archeologisch spreekuur tele fonisch of schriftelijk geschieden bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland - Archeologie, postbus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, fax 0118-670880, e-mail info@scez.nl. Medio januari is de AWN-afdeling Zeeland gestart met een niet-destruc- tief archeologisch onderzoek bij hofstede Duno in de omgeving van Oostkapelle (zie de Nieuwsbrief Archeologie Provincie Zeeland nrs. 17 en 18, 2001-2002). Het eerste oriënterende bezoek aan Duno vond plaats in november 2001. Het hof Duno wordt al vermeld in 1247. Tot 1574 behoorde het tot het bezit van de abdij van Middelburg. Duno is nu een onderdeel van het landgoed van de buitenplaats 'Zeeduin' in de Manteling, een strook duinbos in het noordwesten van Walcheren. Het onderzoek bestaat uit 'veld lopen' en het zetten van boringen. Het beperkt zich niet tot het omgrachte eiland met daarop de boer derij, maar strekt zich ook uit over omliggende weilanden en akkers, dijkjes, wegjes, sloten en bermen. Omdat rekening gehouden moet wor den met de agrarische bestemming van sommige percelen konden we daar slechts gedurende een korte periode, vóór het eggen en inzaaien, onderzoek doen. Omstreeks half april was een flink stuk van het terrein sys tematisch belopen en onderzocht: de akkers in 'de Geer'oek', 'de Lange Stikken' en de naamloze akker tussen 'de Tien Gemete van De Nood' en 'de Voorste Vuuf Gemete'. Op de laatst genoemde akker werd in een lange strook veel puin en opvallend veel lei steen waargenomen, verder op alle akkers het gebruikelijke schervenma- teriaal vanaf de vijftiende tot en met de achttiende eeuw. Onderzoek met de metaaldetector leverde tot dusver slechts wat oud roest, twee muntjes, hoefijzers en vooral hulzen van kogels en granaten op. Op het pad rond de gracht en in het bos vóór de hofstede zijn op verschillende plaatsen boringen gezet met als resultaat onder andere wat puinresten vóór de toegang naar het eiland. Deze hebben mogelijk te maken met het in de archieven genoemde poortgebouw van 'Duonhoveden'. Ook in de weilanden ten noorden van de Dunoweg zijn boorraaien uit gezet. In ''t Eêste en Twidde Arkweitje' zijn, soms onder zeer natte omstandig-heden, al ruim dertig boringen gedaan. Deze toonden onder onregelmatig lagen klei en zand een zwarte laag aan. Op 'd'Ogendieksepad' zijn eveneens boringen gezet. Tot nog toe is niets gevonden wat zou kunnen wijzen op bewoning in dit deel van het landgoed. De taluds van enkele pas gegraven sloten zijn eveneens afgezocht. Op een enkele scherf na leverde dit niets op. Leuk was de vondst van een kaurischelpje of keutje - een bekend betaalmiddel in de sla venhandel - op het perceel met de veldnaam ''t Schelpe stikje'. Hier ligt aan de oppervlakte inderdaad veel schelpmateriaal, in vergelijking met het naastgelegen perceel. Onderzoeksresultaten van de volgende maanden worden in de komende aflevering van Zeeuws Erfgoed meegedeeld. Zeeuws Erfgoed 7

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 7