Van de consulent Gezocht: bedrijfskaartboekjes archeologieGESCHIEDBEOEFENINGmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Met zorg onderhouden erfgoed: t Hof Nieuwlands Rust in de Middelburgse Polder De omstandigheden veranderen, maar het werk ging en gaat door. Dat geldt onder meer voor de cursussen op het terrein van de geschiedbeoefening. Zo werd op zaterdag 9 maart in Hulst de cursus 'Geschiedenis te kijk; het verleden van oostelijk Zeeuws- Vlaanderen' afgerond met een stads wandeling. Daarmee is tegelijk (voor lopig) een punt gezet achter een serie van zes cursussen volgens een opzet die zeer succesvol is gebleken. Wat als experiment in 1997 in Zierikzee werd begonnen, kon sindsdien in alle delen van de provincie worden toegepast. De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU), het consulentschap geschiedbeoefe ning en andere partijen werkten hierin eendrachtig samen. compleet. Een kroon op het werk van de initiatiefnemers en een felicitatie aan het adres van het eerste bestuur meer dan waard! In een volgende aflevering van Zeeuws Erfgoed zullen we ongetwijfeld kunnen horen van de Thoolse plannen voor de toekomst. Voor inlichtingen over de nieuwe organisatie: Kees de Koning, Burg. Versluijsstraat 34, 4698 AS Oud-Vossemeer (tel. na 18.00 uur 0166-672872, e-mail: cpgdeko- ning@hetnet.nl). Het ging er in de laatste nieuws brief van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening al even over: 2003 als nationaal Jaar van de Boerderij. De aandacht die we hieraan voorbereiding is het dan zover dat het eerste exemplaar van een even nuttig als schitterend boek kan worden aangeboden aan de commissaris van de koningin. Hij ontvangt dan de gids Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten. Die is, net als eerdere gidsen, vooral bestemd voor de amateur-onderzoeker van de Zeeuwse geschiedenis en het Zeeuwse landschap. Aan de hand van 34 kaar ten (veelal in kleur) met toelichting illustreren tal van deskundigen de betekenis van de oude kaart als onmisbaar hulpmiddel bij onderzoek. De heemkundige organisaties in onze provincie - met hun leden als de belangrijkste gebruikers van de gids - worden nadrukkelijk bij de presenta tie betrokken. U bent van harte wel kom bij deze feestelijke gebeurtenis in de Aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Wij vragen u alleen zich vooraf even telefonisch op te geven (zie agenda). Op veel Zeeuwse boerderijen werden ze vroeger gebruikt: boekjes, vaak niet groter dan een schoolschrift, waarin in de vorm van een aantal - vaak ingekleurde - plattegronden het complete bedrijf in beeld is gebracht. De al even succesvolle cursus 'Wonen in een monumentenpand/in een monumentenstad (Middelburg)' werd ook afgerond. Na drie rondes Middelburg zal deze cursus 'Wonen in een monumentenpand' in het komende najaar waarschijnlijk wor den georganiseerd in Zierikzee en gewijd aan Schouwen-Duiveland, in het bijzonder aan Zierikzee. Belangstellenden daarvoor kunnen zich nu alvast aanmelden bij de ZVU (tel. 0118-634800). Wanneer u dit leest, heeft er in het Thoolse Sint-Annaland een opmerke lijke gebeurtenis plaatsgehad. Daar werd op 25 april een heemkundekring voor het eiland Tholen opgericht. Met deze oprichting is de heemkundi ge kaart van Zeeland dan eindelijk in Zeeland gaan besteden, wordt gecoördineerd door een provinciale werkgroep waarin de SCEZ het voor touw heeft genomen. Die werkgroep houdt zich zeer aanbevolen voor suggesties. Tot nu toe stroomden die nog niet binnen. Via het secretariaat (Aafke Manni-Bij de Vaate, SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, e-mail: info@scez.nl) kunt u ons uw ideeën doen toe komen. Over één onderdeel van de activiteiten - het opsporen en eventu eel exposeren van de voor Zeeland typerende bedrijfskaartboekjes - valt hierna het een en ander te lezen. Tenslotte de aankondiging van een zeer bijzondere gebeurtenis die op dinsdag 11 juni om 14.00 uur zal plaatsvinden. Na enkele jaren van Ze heten soms meetboek, ook wel veldboek. Meestal vervaardigd door een landmeter; de meeste sober, enkele rijk versierd; meestal 19de - eeuws, maar soms zijn ze ouder. Het eerste kaartje is doorgaans een van het erf en de gebouwen daar; de kaartjes die volgen tonen alle tot het bedrijf behorende landerijen. Daarvan staat in elk geval nauwkeurig de effectieve oppervlakte ('maiens' en 'zaaiens' of 'ploegens') aangegeven. Op basis van deze kaartjes berekende de boer de stuklonen en plande hij de vruchtwisseling. Omdat het om 'gebruiksvoorwerpen' ging, zijn maar weinig van de boekjes in archieven terechtgekomen. Des te meer, zo is de verwachting, bevinden er zich in particuliere handen. Zeeuws Erfgoed 8

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 8