Nieuws van heem- en oudheidkundige organisaties Nehalennia Schouwen-Duiveland Sint Philipsland archeologieGESCHIEDBEOEFENINGmonumentenwachtmonumentenzorgmuseastreektalen Voorbeeld van een kaartboekje: twee bladzijden uit een 18de-eeuws boekje van een hofstede in Nieuwerkerk GA Schouwen-Duiveland, Familiearchief' Van de Stolpe, inv. nr. 30). Nehalennia afl. 135, voorjaar 2002, het bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuws che Vereeniging voor Dialectonderzoek, opent met een nieuwe aanval van P. Verkruijsse op het Zeeuws als erkende streektaal. Verder een uitgebreid artikel van J. Blommaert en G. Sponselee over Nieuw-Namen en de Heilige Nicolaas van Tolentijn. Tenslotte gaat J.H. Midavaine nader in op de aanwezig heid van oliemolens in de stad Veere. Het Mededelingenblad nr. 103, maart 2002, van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland bevat, naast het huishoudelijk gedeel te, onder meer een uitgebreid artikel van de hand van S. den Haan over de ontsluiting van het archief van de Weeskamer Zierikzee. C. de Vrieze heeft in de rubriek Praet een gesprek met Bernard Bours uit Zierikzee, winnaar van de Archief trofee 2001 en F. Westra verhaalt van de eerste filmvertoningen te Zierikzee op de kermis in 1899. In de Cronicke van den lande van Philippuslandt nr. 1, maart 2002, van de Heemkundekring 'Philippuslandt' is een uitgebreid huishoudelijk gedeelte opgenomen. Daarnaast beschrijft J.P.B. Zuurdeeg in vogel vlucht de geschiedenis van Sint- Philipsland. J. Kempeneers verhaalt van een operatie op de keukentafel in juni 1900 van Johanna Verwijs door de Fluplandse huisarts Alexander Leonardus van Eldik, met assistentie van enige collega's. In dit verband zijn ook de genealogische gegevens van Cornelis Verwijs en zijn echtgenote Johanna vermeld, alsmede een lijst van dienstdoende heel- en vroedmees- ters en artsen vanaf 1834 tot heden. De nieuwe Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), opvolgster van onder meer de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland, wil zich inspannen om deze vorm van vergeten, maar typisch Zeeuws erfgoed vast te leggen. De SCEZ wordt hierbij gesteund door het Zeeuws Archief, door land- bouwhistoricus Piet van Cruyningen (Wageningen Universiteit) en door de Universiteit Utrecht. Ieder die meent zo'n boekje (of ver-gelijkbare losse kaarten) in huis te hebben, vragen wij dat ons te melden (SCEZ, Aafke Manni-Bij de Vaate, telefoon 0118-670870; postbus 49, 4330 AA Middelburg). Wij sturen u daarna een eenvoudig formulier toe, op basis waarvan wij een eerste indruk van het materiaal kunnen krijgen. In de tweede helft van dit jaar nemen wij dan contact met u op om te zien hoe het boekje kan worden geregi streerd. Wellicht gebeurt dat via enke le bijeenkomsten 'in de regio'. Het is niet onze bedoeling dat u het boekje afstaat, maar dat mag natuurlijk wel! Deze inventarisatie krijgt mogelijk een vervolg in 2003, het nationale jaar van de boerderij. Bij die gelegenheid kan hopelijk een selectie van de boekjes worden tentoongesteld op één centrale plaats of op enkele plaatsen in Zeeland. Gaat dat door, dan levert onze provincie een unieke bijdrage aan 2003 Jaar van de Boerderij! Zeeuws Erfgoed 9

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 9