gMONUMENTENWACHT Bezoek Ghanese studenten ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGiVl O N UMEN TEN W ACH 1 MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Monumentenwachters staan voor niets! 'Abseilenvan de Geerteskerk in Kloetinge. Filmopnamen van de Monumentenwacht aan het werk te Kloetinge. In dit kader zijn op 25 juni opnamen gemaakt van de Monumentenwacht aan het werk maar ook in volle actie. Als hiervoor zeer geschikte locatie werd gekozen en ook door alle partijen goed bevonden de monumentale Geerteskerk te Kloetinge. Dit omdat de kerk met toren en overige bijgebouwen niet alleen een prachtig bouwwerk is met vele historisch waardevolle elementen, maar ook omdat dit monument meerdere facetten bevat waarmee de Monumentenwacht iedere dag weer mee te maken krijgt. 's Morgens werden er opnamen gemaakt van een monu mentenwachter die het stucwerk binnen in de kerk aan het inspecteren was. Hierbij werden vragen gesteld door Eric Rotte die nu in plaats van een kookprogramma deze afleveringen over de provinciale werkzaamheden in Zeeland zal presenteren. Zijn interesse ging vooral uit naar de manier waarop het zout, dat op diverse plaatsen naar de oppervlakte van een aantal kerkmuren komt, in de betreffende metselwerken terecht is gekomen. Maar ook hoe hiermee om te gaan en hoe dit probleem op te lossen. Na het stucwerk werden opnamen gemaakt van de inspec ties van de gevels van de toren. Dit gebeurt door langs de gevels naar beneden af te dalen met gebruikmaking van een speciale bergbeklimmersuitrusting. Hiervoor gelden zware eisen van de arbeidsinspectie. Maar om af te kun nen dalen moet men eerst naar boven en dus vele trappen beklimmen. Een en ander vergt een behoorlijke fysieke inspanning. De wachters beschikken dan ook over een Op 29 mei heeft de Monumentenwacht een groep studenten uit Ghana op werkbezoek gehad. De groep, die onder leiding stond van de heer Peter Dun (provinciaal medewerker monumentenzorg), was 's mor gens eerst op bezoek in het Provinciehuis om te zien en vooral om te horen hoe met de monumentenzorg binnen de provincie Zeeland om gegaan wordt. De Monumentenwacht draagt op haar eigen wijze een steen tje hieraan bij. Er werd, onder begeleiding van een aantal ervaren monu mentenwachters, afgereisd naar de stadswallen van de his torische plaats Veere om hen een indruk te geven van de werkzaamheden. In het begin viel dit bezoek letterlijk en figuurlijk in het water; het begon namelijk flink te rege nen. Na enige tijd geschuild te hebben in de donkere gang van de stenen beer kon men weer naar buiten waar in het Engels uitleg werd gegeven over het werk aan de hand van concrete voorbeelden ter plaatse. Omdat zeer veel vaktermen gehanteerd worden, is het niet eenvoudig, als je daartoe niet voor opgeleid bent, een sluitend verhaal te maken in een buitenlandse taal. Men was echter zeer geïnteresseerd in hetgeen verteld werd en vroeg door als men het niet of half begrepen had, wat met name te mer- goede lichamelijke conditie. Bij aankomst boven in de spits werden er opnamen gemaakt van de aantastingen door de knaagkever van de 'koningsstijl'. Dit is een van de belangrijkste dragende constructieve onderdelen van de toren. Hierbij was te zien wat voor verwoestende werking knaagkevers kunnen aanrichten in een houten kapcon structie. Nadat buiten werd genoten van het aanzicht van de kerk, begon een van de wachters met 'abseilen'. Tijdens de afdaling werden er ook vragen gesteld, vanuit diverse camera-opstellingen, met als gevolg dat de opnamen een paar keer opnieuw moest worden uitgevoerd. Dit beteken de diverse keren naar beneden en weer via de trap naar boven. Aan het eind van de opnamen waren de betrokke nen dan ook behoorlijk vermoeid. De bedoeling van deze filmopnamen is de burgers van Zeeland in een acht- respectievelijk negental afleveringen een beeld te geven van alle provinciale of door de provin cie ondersteunde taken en activiteiten. Uitzending van deze afleveringen zal waarschijnlijk in het voorjaar van 2003, even voor de verkiezingen van de provinciale staten, via Omroep Zeeland plaatshebben. Zeeuws Erfgoed 10

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 10