■M Een Surinaamse gevel aan het Hofplein MdI M - ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA ken was aan de vragen die gesteld werden over bijvoor beeld de geschiedenis van de stadswallen en de werkwijze van de Monumentenwacht op specifieke onderdelen. Het weer was ons de rest van de middag echter niet goed gezind. Na een wandeling langs enkele monumentale panden begon het opnieuw ontzettend hard te regenen, zodat eenieder door en door nat werd. Na enige momen ten van provisorisch schuilen en een nadere uitleg over de inspectiebus en de inventaris ervan zat het werkbezoek erop. Als herinnering aan dit bezoek werd de studenten een brochure in de Engelse taal aangeboden over de werkzaamheden van de Monumentenwacht. Al met al was het een leuke en inspirerende belevenis om je kennis en je ervaringen met betrekking tot het culturele erfgoed te mogen delen met en over te dragen aan zeer geïnteresseerde mensen uit een ander land en een andere cultuur, zeker als je bedenkt dat dit land in het bezit is van cultureel erfgoed dat afkomstig is van onze voor-ouders uit een roemrijk en, voor de plaatselijke bevolking toentertijd, wellicht berucht verleden. In januari inspecteerden de monumentenwachters van de SCEZ het pand waarin het Zeeuws Archief aan het Hofplein in Middelburg is gehuisvest. Dit 'Van de Perrehuis' is gebouwd in 1765 en dankt zijn naam aan de opdrachtgever, J.A. van de Perre. Architect J.P. van Baurscheit 'de jonge' bouwde een woonhuis met diverse bijzondere kenmerken. De voorgevel is gebogen gemetseld in hoefijzervorm; een kenmerk dat in het oog springt. Juist dit onderdeel wekt respect en bewondering bij de monumentenwachter. Niet alleen de vorm, maar ook het materiaalgebruik en wijze van verwerken zijn bijzonder. De bakstenen gevel is gemetseld in staand verband van rode baksteen van 18,5 x 9,3 x 4,8 cm. Niet alleen de gebogen vorm, maar ook de uiterst dunne voegen en het geslepen oppervlak vallen op. De voegen met een dikte van niet meer dan enkele millimeters zijn strak en zeer regelmatig. Een ware kunst om in de achttiende eeuw dit schitterende gevelwerk tot stand te brengen. Hoe de ambachtslieden in die tijd het werk verrichtten is niet geheel bekend. Er doen dan ook diverse zienswijzen de ronde. Volgens één ervan heet deze constructiewijze 'Surinaams' metselwerk. Dit omdat in Suriname grafmonumenten met een vergelijkbaar soort metsel werken te vinden zijn. Het metselwerk zou door de zeevarenden zo mooi zijn gevonden, dat ze het ook in Nederland introduceerden. De wijze waarop het metsel werk tot stand is gekomen getuigt in elk geval van groot vakmanschap en liefde voor het vak. Het metselen van de mogelijk taps toelopende stenen moet een zeer tijdrovend karwei zijn geweest. Om maar niet te spreken over de tijd die het moet hebben gekost om het oppervlak te slijpen en de voegen af te werken. Het is bijna vanzelfsprekend dat bij onderhoud en herstel van dit soort gevels zeer behoedzaam te werk moet worden gegaan. Advies en begeleiding van deskundigen is van 'levensbelang' voor de authenticiteit van het historische metsel- en voegwerk. Niet alleen de buitenkant van het gebouw is fraai, ook het interieur is waardevol en een bezoek meer dan waard. Tijdens de Open Monumentendag op zaterdag 14 september is het Van de Perrehuis in al zijn schoonheid te bewonderen. Vergeet niet de gevel van dichtbij te bekijken (aanraken mag ook). Dan kunt u zelf ervaren wat voor bijzonder gebouw en welk fraai historisch metselwerk we binnen onze provinciegrenzen hebben. Ghanese studenten op verkenning in Veere. De voorgevel van het Van de Perrehuis in

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 11