(foto W. Valk). Axel, Streekmuseum Het Land van Axel Breskens, Visserijmuseum IJzendijke, Streekmuseum West-Zeeuws- Vlaanderen-Presenteert Retranchement, Bezoekerscentrum 't Zwin Sint-Anna ter Muiden, Streeklandbouwmuseum Agrimuda Zaamslag, Minox informatiecentrum ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTE De o Boerenerf rondom een West Zeeuws- Zeeuws-Vlaanderen staat in bestuurlijk opzicht voor een ingrijpende verandering. Per 1 januari 2003 zullen er nog maar drie gemeenten zijn. De huidige gemeente Axel zal deel uit gaan maken van de nieuwe gemeente Terneuzen. Tot 2001 waren er in Axel twee organisaties die elk een verzameling oude en historische voorwerpen in het streek museum tentoonstelden. Dit waren de Stichting Axelse Boerenkamer en de vereniging Den Ouwen Woagen. Ze werkten al op verschillende terreinen samen. De vereniging had de laatste jaren moeite om de bestuurs zetels in te vullen. Een en ander heeft ertoe geleid dat beide organisaties zijn opgegaan in de nieuwe stichting Het Land van Axel. Deze beheert de volledige collectie voorwerpen van het Axelse museum. De doelstelling van de nieuwe stichting is wat ruimer geformuleerd, zodat ook andere voorwerpen in beheer kunnen worden genomen dan die welke op het Axelse boerenleven betrekking heb ben. Overigens valt het volledige voormalige Land van Axel onder het werkgebied van de stichting, een gebied dat ruwweg omvat: Axel, Zaamslag, Terneuzen, Sluiskil, Hoek en de omliggende gebieden tot aan de landsgrens. Zeker in een grotere gemeente schept één organisatie in plaats van twee kleinere, meer duidelijkheid. De werk zaamheden blijven goeddeels dezelfde. Wel is daar het inrichten van meer wisseltentoonstellingen bij gekomen. Ook zal de nieuwe stichting zijn plaats innemen in het grensoverschrijdende samenwerkingsverband met Oost-Vlaamse heem- en oudheidkundige organisaties. Tenslotte zal ook de streekdrachtengroep geleidelijk worden uitgebreid. In aansluiting op de tentoonstelling De beste bouwers staan aan wal organiseerde het museum op 18 mei de Mini-Sail Breskens in de haven van Breskens. In de haven zelf waren viskotters te bezichtigen, terwijl het museum van 13.00 17.00 uur een aantal speciale activiteiten presenteerde. In samenwerking met de modelbouwvereniging Zuid Zuid-West werden demonstraties gegeven over het bouwen van scheepsmodellen. Er werden diverse films vertoond over Breskens en de visserij en er was een optreden van de djembeband Drums for Nature. Het museum beschikt sinds kort over een zogenaamde viskist, een met medewerking van OLAZ-MEC samen gestelde en door de Rabobank gefinancierde leskist. De kist, met als onderwerp de vissen en het vissen, wordt momenteel ingezet in het kader van het project Cultuurmenu's en Musea West-Zeeuws-Vlaanderen. De tentoonstelling 'Welkom in de snoepwinkel' in het museum was een groot succes, waarschijnlijk niet in het minst door de gratis snoep die werd uitgedeeld! Initiatiefnemer van de tentoonstelling was R. Rammeloo in samenwerking met onder meer Verduyn's Suiker- werkenfabriek in Breskens. Kortelings werd het museum een antieke pop in streek- dracht geschonken en werd een antieke wieg bekleed. STREEKTALEN In het Bezoekerscentrum 't Zwin te Retranchement werd op 14 juni een uniek fossiel gepresenteerd: het overblijfsel van een dier dat bijna 395 miljoen jaar geleden leefde in een toen door de zee overstroomd gebied. Het zogenaam de Orthocerasfossiel, een uitzonderlijk goed bewaard gebleven restant van een inktvis, werd rond 1960 ontdekt tijdens werkzaamheden in de steengroeve Schauss te Waimes (Malmédy). In dit schilderachtige dorpje, gelegen in De Hoge Venen in Oost-België, verbleef het 40 jaar in de anonimiteit, ofschoon het aan verschillende instanties voor onderzoek werd aangeboden. Het fossiel werd in oktober 2000 herontdekt door J. De Block, de conservator van het bezoekerscentrum, die er een langdurig onderzoek naar instelde. De presentatie van het fossiel in het Bezoekerscentrum met een volledige reconstructie van het oorspronkelijke dier vormt de afsluiting van zijn onderzoek. Het dier is en van de eerste en primitiefste van de Cephalopoden (inktvisachtigen) en wordt gedateerd in het zogenaamde 'Grés de Waimes', een periode in het Onder-Devoon, 395 miljoen jaar geleden. Op 21 juni zijn in het monumentale kerkje van Sint- Anna ter Muiden de Week van het Platteland en de tentoonstellingen 'Het Boerenerf en 'Stiekeme slopers' in het streeklandbouwmuseum geopend. De beide tentoonstellingen werden samengesteld door het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. In de Week van het Platteland werkte het museum samen met onder andere de Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie, Agrarisch West en verschillende landbouwbedrijven. Speciaal voor de schooljeugd is een lespakket vervaardigd, dat bestaat uit een informatie-, doe- en ontdektocht door het museum en Sint-Anna ter Muiden. De tochten zijn een aantal keren uitgeprobeerd en vielen bijzonder in de smaak. kr/ -VM L* ■hO Het Minox Foto Museum aan de Axelsestraat in Zaamslag heet voortaan Minox Informatiecentrum. De stichter, beheerder en eigenaar is de fotograaf Henk Hommers. De museumruimte is iets vergroot, zodat de opstelling aantrekkelijker is geworden. Tot de collectie behoren ook de miniatuur- of zogenaamde spionagecamera's. Zeeuws Erfgoed 16

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 16