Nieuws CLAD BLUT., 'iergoed naer ons zinUv ZeêlasuCH Consulent tijdelijk afwezig STREEKTALEN Oproep dialectzinnetjes Auteur voor uitgave over het Zeeuws Dialectkaarten 19 oktober: Zeeuwse Dialectdag ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEAi Het thema van de landelijke dialectendag, die op zaterdag 22 maart 2003 in Middelburg wordt gehouden, is 'beeldvorming over dialecten'. Dat is meteen ook het thema van het dialectenboek dat naar aanleiding van deze dag wordt samengesteld. De aandacht gaat hierbij speciaal uit naar dialectrijmpjes, (spot)zinnetjes en spotnamen waarmee dialectsprekers uit het hele Nederlandse taal gebied andere dialecten (uit de eigen regio of verderaf) typeren. Een Zeeuws voorbeeld is het bekende 'bie ons thuus gooie de guus mee kluten over 't 'uus naé de puten in de dulve' (bij ons thuis gooien de kinderen kluiten over het huis naar de kikkers in de sloot). Het slaat op niets, maar voor de buitenstaander klinkt het natuurlijk aardig en zeer Zeeuws. De organiserende Stichting Landelijke Dialectendag roept een ieder, en nadrukkelijk ook de Zeeuwen, op voorbeelden van dergelijke (spot)zinnetjes en spotnamen in te sturen. Dat kan naar het postadres van de stichting, Gen. Gavinstraat 344, 6562 MR in Groesbeek of via de website wwwflwirug. ac.be/dialect De ingezonden gegevens worden gebruikt voor de samen stelling van het zevende dialectboek. Onder de inzenders worden 10 exemplaren van eerder verschenen dialect- boeken verloot. Onder hoofdredactie van Nicoline van der Sijs heeft de SDU inmiddels 13 deeltjes van de serie 'Taal in stad en land' uitgegeven. Volgend jaar verschijnt er een deeltje over het Zeeuws. De auteur is Loo van Driel. De deeltjes kosten 12,50 euro per stuk; de hele serie kost 125. Uitgeverij van der Meulen in Sneek geeft in iedere provin cie prentbriefkaarten in dialect en streektaal uit. De uitge verij benaderde de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland voor de serie Zeeuwse kaarten. De consulent 'vertaalde' enkele van de teksten en leverde suggesties voor nieuwe. Inmiddels is de serie klaar. De prentbriefkaarten zijn rechtstreeks te bestellen bij de uitgever (0515-435651). Traditiegetrouw organiseert de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek elk jaar op de derde zaterdag in oktober de Zeeuwse Dialectdag. Als vanouds wordt deze dag gehouden in 'De Vroone' te Kapelle. 's Ochtends is er eerst de algemene ledenvergadering; daarna een lezing over een actueel, aan streektaal gerelateerd onderwerp. Na twaalf jaar noeste arbeid wordt op deze Dialectdag door het bestuur van de Stichting De Zeeuwse Taele ook het afgeronde manuscript van het Supplement op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten aan het bestuur van de Vereeniging overhandigd. De Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek verzorgt vervolgens de uitgave van het Supplement. Het is de bedoeling dat het eerste exemplaar op de Nederlandse Dialectendag in Middelburg op 22 maart 2003 overhandigd wordt aan de Commissaris van de Koningin; diezelfde dag moet het Supplement in de boekwinkels liggen. Behalve een optreden van Jan Oosthoek is er op de Dialectdag voorts een toneelstuk in dialect van toneel groep AD HOC uit Heinkenszand. Tekst en regie zijn van Jopie Minnaard, die op 19 oktober ook haar beeldend werk in De Vroone exposeert. De Dialectdag wordt besloten met een gezellig samenzijn. In aflevering 137 van het verenigingsblad Nehalennia (september) zijn nadere bijzonderheden over de dag en de inschrijving te vinden (ledenadministratie: Van den Hummelstraat 46, 5175 CM Loon op Zand, tel. 0416 361917; bestelling losse nummers: mw. A. van Waarden-Koets, Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg, tel. 0118 678800). Prentbriefkaart uit de onlangs verschenen serie W'Zeeuwse kaarten (Uitgeverij van der Meulen bv, Sneek). De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland moet het op het moment even doen zonder consulent streektalen. Marjolein de Visser is op 10 juli jongstleden bevallen van een dochter, Merel. Dringende en lopende zaken op het gebied van de streektalen worden tijdens haar afwezigheid waargenomen door anderen binnen de Stichting, met Wim Scholten als contactpersoon. Zeeuws Erfgoed 17

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 17