PUBLICATIES Arnemuiden. Joost Adriaanse ging op zoek naar de geschiedenis van Arnemuiden en de visserij in het verle den. De scheepswerf van Meerman wordt apart belicht. Bonnie Joosse toont kleding en sieraden die door Arnemuidse vissers werden gedragen. Detector Magazine nr. 63, 2002, p. 33. H.J.E. van Beuningen beschrijft een metaalvondst uit Middelburg: een versierd bronzen klokje met hangoog, klepelaanzet en acht onregelmatige uitsteeksels aan de onderkant. Vrijwel identieke exemplaren zijn aangetroffen in Dordrecht, Heusden, 's- Hertogenbosch en Ieper. De functie is (nog) onbekend. Museumpeil, nummer 17, zomer 2002, 34 pag. Vakblad voor museum medewerkers. Gezamenlijke uitgave van de bureaus van de provinciaal museumconsulenten. Geld is hetgeen de meeste van de 11 artikelen met elkaar verbindt. Er is aandacht voor sponsoring, de fiscus, fondsenwerving en het vergroten van de eigen inkom sten. Dit nummer is het laatste dat gra tis aan de lid-instellingen van de Vereniging van Zeeuwse musea is toe gezonden. Musea of museummedewer kers kunnen een abonnement nemen. Kosten 2 per jaar. Opgave: tel. 030 2343880. Museumvisie, 26ste jaargang, juli 2002/2, 64 pag. Vaktijdschrift voor de museumwereld. Uitgave van de Nederlandse Museumvereniging. Ook deze keer weer voldoende leesvoer. Omslagartikel is gewijd aan aankoop subsidies. De betreffende fondsen hebben daarvoor meer dan 10 miljoen euro beschikbaar. Interessant is het artikel over de wijze waarop het Bonnefanten in Maastricht (het 'Rijksmuseum aan de Maas') met het thema collectiemobiliteit is omgespron gen. Begin maart opende het museum een vleugel met Zuid-Nederlandse schilderijen, glaswerk en wandtapijten uit de late 15de tot en met de 17de eeuw. Zo'n 70% is afkomstig uit het Rijksmuseum in Amsterdam. De rubriek 'Voor museumbezoek her opend' is deels gewijd aan het Zeeuws Maritiem MuZEEum in Vlissingen. Nehalennia, bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek, afl. 136, juni 2002 (zomernummer). P.J. Smallegange beschrijft de naoorlogse wijk de Griffioen. Bas Oele levert een bijdrage over het oude kerkje van Schore, terwijl het artikel van Jan Kuipers de Wanteskuip bij Colijns- plaat behandelt. Hier drijft op honder den pvc-buizen het vogeleilandje Soeke. Het eerste 'archeologische onderzoek' alhier vond in 1866 plaats op instigatie van de Middelburgse geneesheer en vorser J.C. de Man. Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiedenis 11(2002)nr. 1 biedt op pag. 1-5 een artikel van A.P. de Klerk over de zestiende-eeuwse Zeeuwse stadsplatte gronden van Jacob van Deventer. De auteur behandelt het symbool dat Jacob van Deventer gebruikte om een uitwateringspunt in de vorm van een sluis of duiker aan te duiden. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 11 (2002)nr. 2 (ISSN 0927-1279), p. 41-80. In een tweede bijdrage over geschiedschrijving in Zeeland pleit historicus Jan Zwemer voor meer sociaal-economische en mentaliteitshistorische geschiedschrij ving. Verder bijdragen van Ad Beenhakker 'Onder stoom naar het paradijs. Over kunstenaarskolonies en reizende kunstenaars' en G.G. Trimpe Burger-Mekking over dichteres Petronella Moens (1762-1843). Zeeuws Tijdschrift 52(2002)nr. 3, (ISSN 0166-5154), 40 p. Aandacht voor het initiatief om een universiteit in Zeeland te vestigen. Oscar Steens praat met VOC-specialist Victor Enthoven over het belang van de com pagnie voor Zeeland. Maria Peters ging op zoek naar het VOC-verleden van zes Zeeuwen, die in India de dood von den. André van der Veeke gaat de dis cussie over het VOC-verleden aan. Karen Kroese bekijkt de VOC-agenda in Zeeland. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In het Mededelingenblad Stad en Lande nr. 104 (juli 2002) beschrijft J.H. Midavaine een moord die op vasten avond 1847 in Zierikzee werd gepleegd. Via een interview maken we kennis met Annelies Abelmann als nieuwe medewerker van het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Walcheren Arneklanken nr. 2 (juni 2002), het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, bevat vooral genealogische bijdragen: L. van Belzen over het geslacht Marijs, J. Adriaanse over huisarts J.W. Loysen Dillié (1835 1883) en P.J. Bos over ds. H. van der Linde die Kleverskerke diende van 1928 tot 1930. P.J. Feij vervolgt zijn rondgang door de economische en maatschappelijke geschiedenis van Arnemuiden. Een apart katern is gewid aande opening van het museum in het voormalige stadhuis op 3 mei j.l. Den Spiegel wordt voortaan uitgegeven door de 'Vereniging vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen'. Nr. 3 (juli 2002) is groten deels gewijd aan dit nieuwe museum. Vijf prominenten geven hun visie. Doeke Roos gaat in op de relatie tussen Zeeuwen en Amsterdammers binnen de VOC. Ad Tramper behandelt de Vlissingse wezen - vaak nog kinderen - die werden ingezet op VOC-schepen. In De Wete nr. 3 (juli 2002), het kwar taalblad van de Heemkundige Kring Walcheren, eerst een artikel van Tine Visser over de geschiedenis van de zogeheten matressen- en bewaarscholen op Walcheren in de negentiende eeuw. Het waren beide voorlopers van de kleuterschool. Aad de Klerk signaleert drie recente gevallen van verduistering van cultureel erfgoed. Twee oeroude wegelingen en een baantje konden verdwijnen zonder dat er een haan naar kraaide. Antoinet de Wijze doet als eerste van de deelnemers aan het afge sloten Walcherse boerderijenonderzoek verslag van haar speurtocht naar 'haar' boerderij: de hofstede Vlugtenburg onder Oost-Souburg. Kortere artikelen: Kees Leeman over de Veerse kermis van 1936; Frans van den Driest trof het gaaischieten ook buiten Domburg en Westkapelle aan; J. Kaljouw vervolgt de discussie over het Koopmansvoetpad. Zffuws-Vlaandfren Op 25 mei j.l. presenteerde de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen deel 30 van de Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuws- Vlaanderen. Onder de titel 'Aaneenge regen tijdankers' werden acht bijdragen gebundeld tot een 232 pagina's dik jaarboek. In het eerste artikel vat W. Wintein de op 19 mei 2001 gehouden symposiumlezingen over de historische geografie van de Zwinstreek (tot 1565). F.A.H. van den Hombergh belicht pater Brugman. Brugman woonde in de vijftiende eeuw vier jaar in Sluis waar inmiddels een straat naar hem is vernoemd. Ook over Sluis schrijft W.J. op 't Hof, die licht werpt op de 17de eeuwse Sluise dienstmaagd Barbara Jobs en haar verhouding tot de Nadere Reformatie. A.R. Bauwens behandelt de burger weeshuizen van Aardenburg en Sluis in de achttiende eeuw. C. Visser levert een portret van H.A. Callenfels (1791 1860), onder meer schoolopziener van West-Zeeuws-Vlaanderen. Een moord, gepleegd op Allerzielen 1821 op een hofstede in Sint Kruis, is het onder werp van J.H. Midavaine. Hoewel bekend van zijn woordenboek, leverde J.H. van Dale ook andere bijdragen. Zo schreef hij als archivaris van Sluis in opdracht van het gemeentebestuur het boek Een blik op de vorming der stad Sluis (1871). L.F. van Driel gaat in op de achtergronden van dit onderzoek-in- opdracht. De ontwikkeling van het fort Napoléon vanaf 1809 tot de huidige camping Napoleon Hoeve bij Breskens vormt het onderwerp van het laatste artikel, door R.H.M. van Immerseel. De veertiende uitgave (2002) van het Jaarboek van de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine is de laatste waarin Philippine nog deel uit maakt van de gemeente Sas van Gent. In 2003 wordt Philippine deel van de gemeente Terneuzen. In het jaarboek zijn de volgende artikelen opgenomen: de gedichten van Casimier Rammeloo, een bekend figuur in het vissersdorp; 'Mosselen vissen met de slagrijf', 'Mosselenperikelen', 'Eirpelraopers ach- tertmussien' en 'De fusie van het St. Jansgilde en het Bierdragersgilde' van Sander Ploegaert; 'Jacobus Thomasz. Brouwer, hoofdonderwijzer aan de Openbare School te Philippine' van Sander Ploegaert en Dirk van Langevelde; 'Jacob Hobein en zijn heldendaad' en 'Gemeente Philippine dienstjaar 1932' van Willem de Feyter; 'Herinneringen aan de Olmendijk' van Martha Teirlinck; 'Gemeentelijke herindeling van 1970' en 'Volkshuis vesting in de wederopbouwperiode' van Joke Kruijk-van Rest. In het Mededelingenblad nr. 2 (2002) van de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen schrijft Arco Willeboordse over de rol van het noorden van het Brugse Vrije in de Guldenporenslag en de Frans-Vlaamse Oorlog (1297-1305). Aan deze Guldensporenslag (1302) is tot 30 sep tember een expositie in het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg gewijd. Verder vervolgt W. Wintein de serie 'Venster op het landschap' met een bijdrage over de Hoofdplaatpolder. In Nieuwsbrief nr. 45 (juni 2002) van de Heemkundige Vereniging Terneuzen rapporteert Edwin Hamelink over een vondst - in een krant uit 1934 - van een afbeelding van een verloren gegane kaart van Terneuzen uit 1585. F. Inniger behandelt de familie Steenkamp en D. van der Meer schetst de historie van een 110-jarig mode magazijn op Noordstraat 29. Verder aandacht voor de herdenking van de afsluiting van de Braakman, een halve eeuw geleden. Zeeuws Erfgoed 21

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 21