.Zeeuws rrffoec K OPEN MONUMENTENDAG IN ZEE Special A OOPMANSGEEST >I~M [_Monumentfaj 1 4 S E P T eH M Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en Open Monumentendag Kennismaken met de Monumentwacht Bezoek de website en los het raadsel op! brief van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De Open Monumentendagen vallen dit jaar in het weekend van 14 en 15 september. Het is al weer voor de 16e keer dat dit evenement plaats heeft. Overal in het land zijn er monu menten opengesteld en vinden er activiteiten plaats. In Zeeland zijn de monumenten vooral op zaterdag 14 september te bezichtigen. Het thema van dit jaar is 'handel'. Aanleiding hiervoor is de oprichting van de VOC, vier honderd jaar geleden. Monumenten die te maken hebben met de handel op 'Indië' (de VOC en de WIC) en het Oostzee gebied (de Hanze) staan daardoor extra in de belang stelling. Zeeland kent een rijke variëteit aan jonge en oude monumenten. Er zijn kerken, boerderijen, molens, vestingwerken, handels en industriële gebouwen en natuurlijk allerlei soorten woonhuizen. Ook de varende monu menten zijn van de partij. Er valt kortom op de Open Monumentendag veel te genieten in Zeeland. Het is bovendien een prachtige gelegenheid om een monument nu eens niet alleen van de buitenzijde, maar ook eens van de binnenzijde te bekijken. Deze special van Zeeuws Erfgoed geeft u alle informatie voor een boeiende ontdekkingstocht langs de Zeeuwse monumenten. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland houdt zich bezig met het behoud en de ontsluiting van het culturele erfgoed in de provincie Zeeland.De Stichting is actief op het gebied van de archeologie, de geschiedbeoefe ning, de monumentenzorg, de monumenten- wacht,de musea en de streektalen. Ze wil hét aanspreekpunt voor het cultureel erfgoed in Zeeland zijn. De Stichting ontwikkelt, coördineert en ondersteunt projecten met een accent op educatie en participatie. Eén van deze projecten is de provinciale coördinatie van de Open Monumentendag. Samen met de plaatselijke comités in Zeeland en de Landelijke Stichting Open Monumentendag is ook dit jaar weer gewerkt aan een Zeeuwse invulling van de Open Monumentendag. De inzet is een toename van de belangstelling voor het 'monumentale' Zeeland. Waarom dat nodig is? Omdat monu menten en cultureel erfgoed volgens de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland een waardevol en onmisbaar onderdeel vormen van de Zeeuwse samenleving! Met de Monumentenwacht levert de Stichting een belangrijke bijdrage aan het vroegtijdig opsporen van gebreken aan monumentenpanden. Vier ploegen van elk twee monumentenwachters zijn dagelijks op pad om monumenten aan een grondige bouwkundige inspectiebeurt te onder werpen. Zij beschikken over gerichte kennis en ervaring en zijn uitgerust om ook de moeilijk bereikbare delen van een gebouw, zoals bijvoorbeeld hoge en steile daken, te bereiken. Kleine gebreken verhelpen zij direct. Adviezen over grotere herstel- en onderhoudswerkzaam heden worden vermeld in een gedetailleerd inspectierapport. Momenteel maken de eigenaren van ongeveer 800 monumenten gebruik van de diensten van de Monumentenwacht. Kennismaken met de werkzaamheden kan op 14 september aanstaande op een aantal locaties in Zeeland. De Open Monumentendag wordt op verschil lende plaatsen en tijdstippen en op verschillende wijzen geopend. De landelijke opening vindt plaats op 12 september in Amsterdam. Op vrijdag 13 september openen de samen werkende plaatselijke comités van respectievelijk West Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren hun programma. Op provinciaal niveau wordt het startschot al op woensdag 6 september gegeven. Dit geschiedt uitsluitend virtueel door het on-line brengen van de website met Zeeuwse monumentendaginfor matie, inclusief monumentenrebus. Tevens wordt in de expositieruimte van gebouw De Burg aan de Groenmarkt een kleine expositie opengesteld. Naast dat de Monumentenwacht hier uitleg en informatie zal verstrekken over haar werkzaam heden, zullen ook de andere werkvelden binnen de SCEZ acte de présence geven. Voor een actueel overzicht van monu menten en activiteiten in Zeeland kunt u terecht bij de website van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland www.scez.nl Op de website is bovendien, speciaal voor Open Monumentendag, een bijzondere monu mentenraadsel te vinden. Los dit raadsel op! Onder de oplossers worden enkele prijzen verloot. De eerste goede reactie wordt in ieder geval beloond. Zie verder de website. Informatie over de Open Monumentendag en de opengestelde monumenten in Nederland vindt u op de website van de lan delijke Stichting Open Monumentendag www.openmo numentendag. nl Koopmansgeest wordt in de woordenboeken omschreven als 'de geestes gesteldheid die nodig is om koopman te kunnen zijn'. Nederlanders hebben er in de loop der eeuwen overtuigend blijk van gegeven over die geestesge steldheid te beschikken. Handel zit ons kennelijk in het bloed. Het begon allemaal, uiteraard op kleine schaal, met ruilhandel in de bronstijd. De han delsactiviteiten breidden zich flink uit in de Romeinse tijd, maar namen pas een echte vlucht in de Middeleeuwen, met de handel in onder meer huiden, hout en graan op de Oostzee (vaak in Hanze-verband). Rond 1600 kwam daar via de grote handelscompagnieën de handel op Azië en Amerika bij. De Verenigde Oost-Indische Compagnie werd in 1602 opgericht. Het was in de zeventiende en achttiende eeuw het grootste handels- en scheepvaart bedrijf ter wereld, met een vloot van meer dan honderd schepen, duizenden werknemers, een kleine dertig kantoren in Azië en zes vestigingen ('kamers') in de Republiek, die elk hun eigen pakhuizen, kantoren en werven hadden. De kamer Zeeland was, na die van Amsterdam, de grootste van het land. De VOC werd in 1799 ontbonden. De oprichting van de VOC heeft grote gevolgen voor de handel gehad.Dat geldt ook voor de handel op de Oostzee, voor de walvisvaart en voor de West-Indische Compagnie. Het kleine Nederland ontwikkelde zich al met al tot een grote handelsnatie. Voor de minder aangename kanten die aan handel en koopmansgeest kleefden (gierigheid, meedogenloosheid) sloot men vaak de ogen. De slavenhandel is daarvan het meest schrijnende voorbeeld. In het speciaal voor de Open Monumentendag uitgegeven boek Koopmansgeest wordt een historische schets gegeven van de Hollandse han del en wordt een beeld gegeven van de sporen die deze heeft nagelaten.

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 25