Inhoudsopgave Colofon Wie zit waar? Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Zeeuws Erfgoed jaargang 1 nr. 2 september 2002 Meegezonden: Special nr.2 Open Monumentendag antwoordkaart en Zeeuws Archief Nieuws nr. 15 Aan dit nummer werkten mee: Lineke van den Bout, Saskia Buitenkamp, Bram Dees, Robert van Dierendonck, Liesbeth van der Doe-van der Geest, Leida Goldschmitz-Wielinga, Henk Hendrikse, Wim Jakobsen, Hans Jongepier, Aad de Klerk, Jan Kuipers, Kees Martens, Ramon de Nennie, Wim Phaff, Josien Pootjes, Peter Priester, Wim Scholten, Maaike Sier, George Sponselee, Wil Valckenier-von Geusa-Brouwers, Tony Veenstra, Marjolein de Visser, Arco Willeboordse, Huib Zuidervaart Aanlevering van kopij voor het vol gende nummer en/of reacties op deze nieuwsbrief bij voorkeur digi- taal tot 22 oktober 2002, zeeuws- erfgoed@scez.nl of via Postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. kopij Zeeuws Erfgoed. Scezpresse ARCHEOLOGIE 4 Nieuws 5 Project Verdronken Dorpen 6 Archeologische Werkgemeenschap Nederland afdeling Zeeland Archeologisch spreekuur en vondstmeldingen GESCHIEDBEOEFENING Van de consulent Nieuws van archieven en biblioteken MONUMENTENWACHT Monumentenpanden: voorrecht en zorg 10 Bezoek Ghanese studenten Een Surinaamse gevel aan het Hofplein? MONUMENTENZORG 12 'Wegroestend ijzer' en de WieZ MUSEA 13 14 15 Het Zeeuws Biologisch Museum: onderweg naar een nieuwe toekomst? Collectieregistratie Vereniging van Zeeuwse Musea Nieuws van Musea STREEKTALEN Nieuws Consulent tijdelijk afwezig BEHEER EN BEHOUD 18 Aantasters Nieuwe cursussen Diepvriesproject Museumdozen ERFGOEDEDUC4 TIE 19 20 22 23 24 Delta 2003 Collecties onderweg Naar de Oost? Oproep PUBLICATIES ACTIVITEITEN EN CURSUSSEN EXPOSITIES MOnuMENTaal Foto omslag: Een bekend Zeeuws Sinterklaasgebruik tot het begin van de 20ste eeuw was 'smakken'. In de dorpen kwamen jongemannen van 18 tot (ouder dan) 25 jaar bijeen in café of bakkerswinkel. Daar dobbelden ze om speculaas en andere aardigheidjes. Gewonnen 'vrijsters' van speculaas werden wel geschonken aan het meisje met wie de winnaar amoureuze plannen had J. Schenkman, 'Sint Nikolaas en zijn knecht', Amsterdam ca. 1905). Zeeuws Erfgoed is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Deze nieuwsbrief informeert over nieuws en achtergronden van uit de werkvelden Archeologie, Geschiedbeoefening, Monumentenwacht, Monumentenzorg, Musea en Streektalen. Abonnementen (gratis) en adreswijzigingen alleen schrifte lijk via Postbus 49 o.v.v. Zeeuws Erfgoed of door middel van het internetformulier op www.scez.nl redactie Aad de Klerk, Jan Kuipers, Wim Phaff, Josien Pootjes, Wim Scholten, Tony Veenstra eindredactie Jan Kuipers en Aad de Klerk foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld ontwerp decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 Internet www.scez.nl E-mail info@scez.nl Locatie Werkveld Groenmarkt 13, Middelburg Telefoon 0118-670870 Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Archeologie (beleid en documentatie) Behoud (consulent) Educatie (consulent) Geschiedbeoefening (consulent) Monumentenwacht (beleid en administratie) Musea (consulent) Streektalen (consulent) Armeniaans Schuitvlot 1, Middelburg Telefoon 0118-623732 Archeologie (depot) Achter de Kerk 2-4, Nieuw- en Sint Joosland Telefoon 0118-606140 Monumentenwacht (depot) Zeeuws Erfgoed 2

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 2