ARCHEOLOGIE Commerswal beschermd archeologisch monument Project Verdronken Dorpen Booronderzoek Valkenisse GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN De Commerswal (Combingascura) aan de Rondweg (Oude Haven) te Oostburg is door de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen aangewezen als beschermd archeologisch monument. Het terrein omvat bewoningssporen uit zowel de Vroege als de Late Middeleeuwen (vóór en na 1000); in de Late Middeleeuwen is er een verhoging opgeworpen. Middeleeuws baksteenpuin wijst op mogelijke bebouwing op deze 'heuvel'. De oudste vermelding van dit zeer inte ressante stukje West Zeeuws-Vlaanderen dateert uit 794, wanneer er sprake is van 'Cumbingascura'. Uit deze vroe ge periode dateren ook aangetroffen en onderzochte bot- resten. Later is de hoogte respectievelijk bekend als Commerswerve en Commerswal. Aan het door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland gecoördineerde Project Verdronken Dorpen wordt in een volgende aflevering van Zeeuws Erfgoed meer aandacht besteed. Hier alvast een chronologisch overzicht van de meest recente publieksactiviteiten door of met medewer king van de SCEZ. In Archeologie Magazine 2002 nr. 3 (juni) verscheen een artikel van Jan Kuipers en Robert van Dierendonck 'Monument voor Zeeuwse verdronken dorpen', met een historisch overzicht van vloeden en Zeeuwse verdronken landen, aandacht voor de bescherming van Valkenisse (Westerschelde bij Waarde) en voor de archeologie van bekende verdronken dorpen als Nieuwlande (V erdronken Land van Zuid-Beveland). Bij het artikel is ook de over zichtskaart afgedrukt, welke is vervaardigd door Leida Goldschm itz-Wielinga (Arch eologis che Werkgemeenschap Nederland, afdeling Zeeland). De Volkskrant bracht op 18 juni het artikel 'Zeeuws Pompei wordt onder slik bewaard' van Peter de Graaf, over het enige Zeeuwse verdronken dorp dat wettelijke bescherming geniet: Valkenisse bij Waarde. In het Reformatisch Dagblad van 27 juni was opnieuw sprake van dit 'Zeeuwse Pompeji': Ben Tramper schreef 'Zeeuws Pompeji verdwijnt onder de modder'. Geen negatieve maar juist een positieve gang van zaken, daar het de fysieke bescherming van Valkenisse betreft waarover in de vorige Zeeuws Erfgoed al werd bericht. Op 29 juni werd overleg gevoerd over historisch en archeologisch onderzoek van het voormalige (verdronken) dorp Sint-Philipsland of Sint-Philipskerke met de Heemkundige vereniging 'Philippuslandt'. Te Voet, Wandelkrant van Nederland bracht in het juli/augustusnummer (8ste jaargang nr. 05) een artikel over de bewogen geschiedenis van het Verdronken Land van Saeftinghe van Mariëtte Woudenberg: 'Grenswandelingen Oost-Zeeuws-Vlaanderen'. Donderdagmiddag 1 augustus zond KRO Radio 1 ten slotte een reportage uit over opnieuw het verdronken Valkenisse op Zuid-Beveland. Eind juni voerde de SCEZ met behulp van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland, afdeling Zeeland een booronderzoek uit op het terrein van het verdronken dorp Valkenisse. Dertien AWN'ers in wis selende samenstelling onder leiding Hans Jongepier en Henk Hendrikse (SCEZ) zetten in totaal meer dan 80 boringen. Samen met het aantal boringen van vorig jaar beschikken we nu over ongeveer 150 boringen die een goede indruk geven van de ondergrond van het dorp. Elke 15 meter is een boring gezet; waar wenselijk werd het boornet verdicht. Het blijkt dat er in het hele dorp veen aanwezig is, soms al op 1 meter onder de opper vlakte, maar vaak dieper. Het ongestoorde veenpakket is ongeveer 2 meter dik. De sporen van veenwinning zijn overal merkbaar. De gegevens van de boringen moeten nog verwerkt worden, maar het lijkt erop dat men bij de bouw van de kerktoren het veen heeft weggegraven om het fundament op een steviger basis te kunnen zetten. Hier werd geen veen in de boringen aangetroffen. Vlak naast de muren van het schip en bij de kapellen is wél veen aangeboord. Bij het kasteel werd ook geen veen in de boringen gevonden. Het lijkt erop dat het kasteel op een zandlichaam, mogelijk een kreekrug, is gebouwd. Een excursie naar het verdronken dorp Nieuwlande (Verdronken Land van Zuid-Beveland) op 8 september 1928 coll. Zeeuws Erfgoed 5

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 5