munten in Zeeland ARCHEOLOGIE Oproep medewerking onderzoek Romeinse Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Zeeland Onderzoek Duno, Oostkapelle Publicatie zegelstempels Archeologisch spreekuur en vondstmeldingen GESCHIEDBEOE MONUJ Moeizaam veldwerk te Valkenisse, AWN-campagne 1995. Roy van Eert, student Oude Geschiedenis aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, heeft voor zijn eind scriptie als onderzoeksproject de Romeinse munten in Zeeland uitgekozen. Een dergelijk onderzoek - in 1968 werd door J.S. Boersma een artikel over dit onderwerp gepubliceerd in de Berichten ROB - met nieuwe gegevens en nieuwe methoden zal hopelijk nieuwe inzichten kunnen geven in de politieke en economische ontwikkeling van onze provincie in de Romeinse tijd. Voor dit onderzoek is het noodzakelijk een nieuwe catalogus te vervaardigen van de tot nu toe in Zeeland gevonden munten met alle bijbehorende informatie. Iedereen die kan meehelpen dit onderzoek tot een succes te maken, o.a. met meldingen van Romeinse muntvond- sten uit de provincie Zeeland, wordt verzocht contact op te nemen met R.L.M.van Eert, Johannes Vijghstraat 14, 6524 BR Nijmegen, tel. 06-41465134, e-mail royvaneert@yahoo.com of met de provinciaal archeoloog, 0118-670870, e-mail rm.van.dierendonck@scez.nl Het booronderzoek op Duno heeft resultaat opgeleverd: op het omgrachte terrein is in de zuid oostelijke hoek in de bodem veel puin en mogelijk intact muurwerk aangetroffen. Dit is precies op de plaats waar op de kaart van Hattinga (midden achttiende eeuw) een gebouw staat getekend. Het blijkt vanwege het vele losse puin niet eenvoudig om met boringen en de prikstok de omvang en/of de contouren van het gebouw vast te stellen. De resten van het gehucht Rikendale of Rikendamme - de oorkonden melden vele varianten - zijn tot nu toe niet aangetroffen. Mogelijk heeft het gehucht gelegen op de plaats waar zich nu de boerderij van de buitenplaats 'Overduin' bevindt. Het bestuur van de WMZ (Werkgroep Metaal Zeeland) van de AWN is druk bezig met het onderzoek en het voorbereiden van een publicatie over in Zeeland gevonden zegelstempels. Dankzij persoonlijke benadering van voornamelijk particuliere detectorzoekers heeft de onverwacht grote respons en medewerking van deze groep mensen aan het zegelstempelproject ertoe geleid dat de WMZ met het resultaat naar buiten wil treden. Het plan is, met een publicatie en een tentoonstelling deze groep voorwerpen onder de aandacht van een breed publiek te brengen. De fotografische documentatie van de verzamelde gegevens is in voorbereiding. Op elke eerste dinsdagmiddag van de maand houdt de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur aan het Armeniaans Schuitvlot 1 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op dins dagmiddag 1 oktober en 5 november, van 15.30 tot 16.30 uur. Melding van archeologische vondsten dient altijd te geschieden bij de Stichting Cultureel Erlgoed Zeeland. Het materiaal wordt wanneer nodig geregi streerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook buiten het archeologisch spreekuur schriftelijk of telefonisch geschieden bij de SCEZ (Archeologie), Postbus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670877, e-m ail rm.van.dierendonck@scez. nl Zeeuws Erfgoed 6

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 6