Monumentenpanden: voorrecht en zorg Kleine oorzaken, grote gevolgen De Monumentenwacht: om verval te voorkomen Abonnement Meer inspecties nodig? Filmopnamen in Kloetinge ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA De eigenaar van een monumentenpand is een bevoorrecht en rijk persoon. Hij heeft iets bijzonders en van grote waarde onder zijn hoede. Het bezitten van een monumentenpand is niet alleen een voorrecht maar ook een zorg. Het is per definitie op leeftijd en dus zeer kwetsbaar en fragiel. Verval ligt op de loer. Slijtage, weersinvloeden, schimmels en insecten vormen een voortdurende plaag en bedreiging. De tand des tijds kent geen genade. Het begint vaak met een afgewaaide dakpan, een gescheurde lei, of een gat of breuk in het zink van de goten. Het zijn kleine oorzaken met vaak vervelende en soms grote gevolgen, die lekkages en andere ongemakken met zich meebrengen en dure reparaties vergen. Er zijn ook oorzaken van een andere aard. Zo kan een gebouw ernstig te lijden hebben van het klimaat (regen, wind, zon en koude) en van biologische invloeden (schimmels, zwammen insecten en andere diersoorten). In beide geval len wordt dit verergerd door een vochtig milieu. Door het ontbreken van een passende bestemming van een gebouw, door slijtage of door onregelmatig of slecht onderhoud wordt verval verder in de hand gewerkt. Van opzet is zel den sprake. Onwetendheid, nonchalance en ondeskundig ingrijpen zijn de belangrijkste redenen van deze achteruit gang. En naarmate de aantasting voortschrijdt wordt ook de financiële drempel hoger om de geconstateerde schade te herstellen. Regelmatig en verstandig onderhoud kan het verval stoppen en voorkomen. De Monumentenwacht van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland is ervoor om een monument voor verval te behoeden. Monumentenwachters bezoeken het monu ment jaarlijks of om het jaar voor een bouwkundige inspectie. Zij doen dit heel grondig, ook op de minder toegankelijke plekken. Monumentenwachters zijn gedreven vaklieden. Zij weten alles van goten en galmgaten, neuten en nokvorsten, met selwerk, muurankers, spaarbogen en speciebaarden. Die kennis wordt regelmatig aangevuld met trainingen en cur sussen op specifieke vakgebieden. Bovendien beschikken zij over de juiste uitrusting en de behendigheid om in de verste hoeken van een pand te komen. Zij letten er ook op dat alle plekken op een veilige manier bereikbaar blij ven. Door hun grote ervaring kennen monumentenwach ters de kwetsbare punten van ieder monument. Hun bevindingen vermelden zij in een inspectierapport. In volgorde van prioriteit staan hierin de geconstateerde gebreken en mogelijke maatregelen nauwkeurig aangege ven. In voorkomende gevallen kan het inspectierapport dienen als basis bij een aanvraag voor subsidie of belas tingaftrek. De kerntaken zijn inspecteren en adviseren. Daarnaast worden kleine gebreken nog tijdens de inspectie hersteld. Het gaat dan om het recht leggen van een scheef gewaaide dakpan, het reinigen van een verstopte goot, het repareren van een gaatje of een kleine scheur in het loodwerk. Kleine zaken dus die al veel ellende kunnen veroorzaken. Grotere reparaties worden niet door de monumenten wachters uitgevoerd. De eigenaar is vrij in hoeverre hij de adviezen opvolgt en door wie hij de onderhoudswerk zaamheden laat verrichten. De SCEZ heeft voor dit werk vier ploegen van elk twee deskundige en conditioneel goedgetrainde wachters. Elke ploeg is voorzien van een complete, op de werkzaamheden toegeruste bus voorzien, van een mobiele kantoorruimte. De monumentenwachters inspecteren en adviseren alleen de panden van eigenaars die hiervoor een abonne ment bij de SCEZ hebben. Bent u eigenaar van een rijksmonument, dan wel van een beeldbepalend pand, dan kunt u zich aanmelden. De toelating is echter afhan kelijk van het provinciaal beleid en de beschikbare inspec tie-capaciteit. De Monumentenwacht van de SCEZ is onafhankelijk, heeft geen winstoogmerk en wordt gesubsidieerd door de provincie Zeeland. Een jaarabonnement kost landelijk gemiddeld rond de 45. Het uurtarief voor een inspectie ligt daar ver onder. De exacte tarieven voor Zeeland kunt u opvragen bij de SCEZ (tel. 0118-670880). De duur van een inspectie varieert van enkele uren voor een woonhuis tot enkele dagen voor een kerk of kasteel. Bovenop het inspectietarief komen alleen nog de eventuele materiaal kosten van kleine reparaties. Het huidige abonneebestand van de SCEZ omvat in totaal een kleine 800 monumenten. In totaal telt de provincie Zeeland ruim 3300 rijksmonumenten, variërend van kerken, woonhuizen, molens, openbare gebouwen en kantoren, verdedigingswerken tot weg- en waterbouw werken aan toe. Dit betekent dat slechts een kwart van alle rijksmonumenten in Zeeland regelmatig door de monumentenwachters bouwkundig worden geïnspecteerd en dat de toestand vastgelegd wordt in een (bouwkundig) inspectierapport. Daarnaast treffen de wachters tijdens hun werkzaamheden 'naastliggende monumentale pan den' aan, ook die onlangs zijn gerestaureerd respectievelijk zijn gerenoveerd, waarvoor het heel raadzaam zou zijn als deze regelmatig zorgvuldig bouwkundig worden nagelo pen om deze van een toekomstige restauratie en aldus voor de hiermee samenhangende hoge kosten te behoe den. Het is gebleken dat het altijd financieel aantrekkelijker is om een monumentaal pand goed op orde te houden door het plegen van regelmatig deskundig toezicht en navenant onderhoud, dan eens in de zoveel jaren het monument te laten restaureren. Dit nog los van alle bijkomende ellende en andere vormen van schade. De Provincie Zeeland heeft aan een filmproductie bedrijf de opdracht verstrekt om op een speelse en leuke wijze de activiteiten die de Provincie verricht of in haar opdracht laat verrichten in beeld te brengen, zo ook van de acitviteiten rond het culturele erfgoed en alles wat Zeeuws Erfgoed 9

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 9