T erugblik Monumentendag 2002 KBHBFr*. Opening gMONUMENTENWACHT 10-jarig bestaan Monumentenwacht Vlaanderen Open Monumentendag Op zaterdag 14 september werd alweer voor de 16de keer de Open Monumentendag (OMD) gehouden. Overal in het land, in circa 335 gemeenten, waren er monumenten opengesteld en vonden er rondleidingen, jeugdactiviteiten of concerten plaats. Omdat het 400 jaar geleden is dat de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) werd opgericht, was het landelijk thema voor deze dagen 'handelsgeest'. Monumenten die te maken hadden met de handel op 'Indië' (de VOC en WIC) en het Oostzee-gebied (de Hanze) stonden daarom extra in de belangstelling. Het weer op de dag zelf was bijzonder fraai en zeer geschikt om een aantal monumenten te bezichtigen. De landelijke Stichting Open Monumentendag schatte dat het landelijk aantal bezoekers zeker zo groot was als dat van het afgelopen jaar, namelijk circa 800.000. De (SCEZ) heeft samen met de plaatselijke comités in Zeeland en de landelijke Stichting OMD hard gewerkt aan een Zeeuwse invulling van de OpenMonumentendag. Zo werden diverse bijeenkomsten door de SCEZ georganiseerd waar onderlinge ervaringen van de comités werden uitgewisseld, ook werd de landelijke Stichting OMD uitgenodigd een voorlichtingsbijeenkomst te organiseren, welke plaatsvond in het historische stadhuis van Goes. Op de Open Monumentendag zelf kon het publiek kennismaken met de werkzaamheden van de Monumentenwacht. In en rondom de Geerteskerk in Kloetinge werden op verschillende tijdstippen proefinspecties door monumen tenwachters uitgevoerd door afdalingen van de toren en in de kerk was een tentoonstelling met foto's en tekstpanelen opgesteld. De Open Monumenten Dag 2002 werd op verschillende plaatsen en tijdstippen, en op uiteenlopende wijzen geopend. De landelijke opening vond plaats op 12 september in Amsterdam. Op provinciaal niveau werd het startschot al op vrijdag 6 september gegeven. Dit geschiedde virtueel door het on-line brengen van informatie over de Zeeuwse Open Monumentendag en een monumentenrebus op de website van de SCEZ. Een aantal comités hadden zoals gebruikelijk zelf zorg gedragen voor een plaatselijke opening, waarbij een kort programma georganiseerd werd voor de betreffende monumenteneigenaren en de vrijwilligers. Special en flyer Het programma van de Zeeuwse Open Monumenten dag is als special meegestuurd naar de abonnees van Zeeuws Erfgoed. Ook was de special gratis te verkrijgen bij bibliotheken, VVV-kantoren, gemeentehuizen en bij enkele belangrijke monumenten op de dag zelf. Zowel de nieuwsbrief als de special waren terug te vinden op de website van de stichting www.scez.nl. Op deze website kon men terecht voor meer actuele en gedetailleerde informatie over de Zeeuwse monumenten en de georganiseerde activiteiten op die dag. Via een advertorial, welke in week 37 in de Zeeuwse huis-aan-huisbladen verscheen en door middel van een breed verspreide, opvallende en kleurrijke flyer, waarop aangegeven stond in welke Zeeuwse plaatsen monumen ten die dag te bezichtigen waren, werd de Zeeuwse bevolking gewezen op steden en dorpen in de provincie Zeeland waar monumenten te bezichtigen waren op Open Monumentendag. v Verwelkoming door de burgemeester van Rupelmonde, de heer Denert. J Aankomst per rondvaart boot bij de West-Hinder. Klokkentorentje Huis Welgelegen, Serooskerke (W). archeologiegeschiedbeoefeningIVION UMEN TEN WACH Imonumentenzorgmuseastreektalen Op 12 oktober jl. vierde de Monumentenwacht Vlaanderen haar 10-jarig bestaan met festiviteiten in Rupelmonde en Temse. Monumentenwacht Vlaanderen werd in 1993 naar Nederlands model opgericht, als concreet antwoord op de verhoogde vraag naar een beter en een efficiënter onderhoud van het bouwkundige erfgoed in Vlaanderen. Als Monumentenwacht Zeeland hebben we destijds medewerking mogen verlenen aan de opleiding en scholing van de aspirant-monumentenwachters. In de speeches die werden gehouden door de voorzitter van de Monumentenwacht Vlaanderen en de Vlaamse minister bevoegd voor Monumenten en Landschappen werd dit feit gememoreerd, tevens werden we hiervoor bedankt. Monumentenwacht Zeeland was, als enige De voorzitter van de Monumentenwacht Vlaanderen, de heer Verpoest. Midden: Vlaamse minister, de heer Van Grembergen. Zeeuws Erfgoed 10 vertegenwoordiging vanuit Nederland, aanwezig om dit heugelijk feit te vieren, hetgeen ook zeer gewaardeerd werd. Vlaanderen telt 5 provincies met ieder hun eigen Monumentenwacht. De 'Koepel van de Monumenten- wacht Vlaanderen', gehuisvest in Antwerpen, is enigszins te vergelijken met onze Federatie Monumentenwacht Nederland in Amersfoort. In principe werkt men er in teams van twee wachters. Het aantal wachters bedraagt momenteel 34, waarvan 3 personen gespecialiseerd zijn in het inspecteren van molens. Ook gaan sinds 1996 5 'monumentenwachters-interieur' mee op pad. Voor meer informatie over Monumenten- wacht Vlaanderen verwijzen wij naar de website vlaanderen@monumentenwacht.be. De heer Veenstra, Monumentenwacht Zeeland, brengt de felicitaties over. De West-Hinder, varend cultureel erfgoed, gerestaureerd lichtschip/kustvaarder en conferentie /gelegenheidsruimte. (foto's monumentenwacht Vlaanderen)

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 10