De zorg voor uw Monumentenpand MONUMENTENWACHT ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING. MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Historische gebouwen vinden we in Zeeland in vele soorten en maten. Woonhuizen, kantoorgebouwen, boerderijen, kerken, molens, gemalen, landgoederen, kastelen, noemt u maar op. Elk monument vertelt zo zijn eigen verhaal, en houdt zo de herinnering levend aan mensen en gebeurtenissen van toen. Het doet de tijd even stilstaan en prikkelt onze fantasie over hoe het leven geweest moet zijn in lang vervlogen tijden. Of valt het voegwerk eruit? Schakel dan tijdig deskundige hulp in. Is er plantengroei in goten of op muurgedeelten aanwezig? Verwijder deze zo grondig mogelijk, inclusief wortels of laat dit doen, de wortels kunnen schade veroorzaken. Het zijn juist dergelijke ogenschijnlijk onbelangrijke zaken die, indien ze niet tijdig onderkend en verholpen worden, steeds weer nare en dus ook grote financiële gevolgen kunnen hebben voor het monument en de eigenaar. Goed onderhouden monumentenpand. Periodieke inspectie en Monumentenwacht Om tijdig te kunnen bepalen wanneer welke werkzaamheden uitgevoerd moeten worden is een periodieke bouwkundige inspectie noodzakelijk. De Monumentenwacht van de SCEZ kan u hierbij helpen door het regelmatig uitvoeren van een bouwkundige inspecties en het repareren van kleine onderhoudsgebreken, maar ook door het verstrekken van onderhoudsadviezen. De bevindingen van de bouwkundige inspectie worden vastgelegd in het inspectierapport, waarmee u op de hoogte gebracht wordt van de bouwkundige staat van uw monument. Het te vroeg laten uitvoeren van onderhoud kost immers onnodig geld; het te lang uitstellen daarvan leidt in de regel tot dure vervolgschade. Met de inventarisatie- en inspectiegegevens kunt u (samen met ervaringscijfers over onderhoudstermijnen) een meerjarenplan laten opstellen. Een dergelijk plan is een prima onderlegger voor gefaseerd preventief onderhoud, waarbij zaken die nauw verband met elkaar houden eenvoudig geclusterd kunnen worden. Alleen al die efficiënte werkwijze spaart veel geld uit. Losse voegen en ontbrekende gevelstenen. Monumenten zijn helaas schaars in ons land. Honderdduizend misschien, optimistisch geschat. Veel waardevolle gebouwen zijn verloren gegaan, vaak door gebrek aan geld en zorg. Gelukkig staan ook tienduizenden historische panden er patent bij vandaag de dag. Maar minstens zovele wachten lijdzaam op een grondige opknapbeurt. Een enkele keer verliest zon pand z'n geduld, knarst en piept nog even vervaarlijk en stort stukje bij beetje inEeuwig zonde natuurlijk. Uitstel van onderhoud Verreweg de grootste categorie, de ruim 30.000 woon huismonumenten in Nederland, is voor wat betreft de financiële stimulans voor onderhoud aangewezen op de fiscus. In de praktijk werkt deze stimulans goed al blijkt de hoogte van de fiscale drempel meermaals een rem te vormen op het onmiddellijk uitvoeren van de wat kleinere werkzaamheden. Vaak worden reparaties opgespaard totdat men boven de drempel uitkomt. Daardoor treedt vaak vervolgschade op die - eigenlijk dus onnodige - extra kosten met zich meebrengt. Extra kosten die hoger zijn dan het fiscale voordeel; het middel schiet daarmee het doel voorbij. Eveneens te vaak wordt de eerste jaren na een restauratie te weinig aandacht besteed aan onderhoud. Kosten besparen Een monument in goede staat houden kost geld, veel geld. Door onderhoud planmatig en preventief aan te pakken, door eventuele kleine gebreken tijdig te laten herstellen, kunt u als eigenaar op de middellange termijn flinke kosten besparen. De regels en voorwaarden voor subsidie en fiscale aftrek zijn echter aan voortdurende wijziging onderhevig. Het is voor u als eigenaar dan ook raadzaam om u regelmatig te laten informeren over de actuele stand van zaken alvorens omvangrijke instand-houdingwerkzaamheden te laten uitvoeren. Wij verwijzen u hieromtrent naar het Nationaal Restauratiefonds in Hoevelaken (telefoon 033-2539439, www.restauratiefondsnl) en de nieuwe regeling 'de Restauratiefondshypotheek'. Voor algemene informatie over monumenten kunt terecht op www.monumenten.nl. Zelf doen Uiteraard kunt u als monumenteigenaar, ook al bent u niet bouwkundig geschoold, zelf een aantal essentiële zaken in de gaten houden. Kijk, tijdens of na een flinke regenbui of er lekkage is, of de goten, vergaarbakken en/of afvoeren verstopt zijn. Onderzoek regelmatig het schilderwerk. Let op loszittende stenen in de muurwerken. Zeeuws Erfgoed 11

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 11