Accent cursus op nieuw beleid Steunpunt voor de monumentenzorg MONUMENTENZORG ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT. MUSEASTREEKTALEN Op 17 oktober jl. is in het Zeeuws Archief in Middelburg de jaarlijkse cursus Actualiteiten Ontwikkelingen gehouden. De cursus, georganiseerd in elf provincies in het najaar, is bestemd voor de provincie, de Steunpunten Monumentenzorg en de Monumenten/ Erfgoedhuizen. De aanwezigen in Middelburg waren vertegenwoordigers van de Provincie Zeeland, van de gemeenten en van stichtingen op het gebied van het cultureel erfgoed. De cursusdag kan worden beschouwd als zeer nuttig en leerzaam en was bedoeld voor iedereen die bij de monumentenzorg betrokken is en op de hoogte wil blijven van de laatste ontwikkelingen. In korte bewoordingen werd weergegeven wat het nieuwe instandhoudingsbeleid inhoudt en hoe hiermee in de praktijk om te gaan. Een duurzaam instrument voor de instandhouding van monumenten blijkt het Restauratiefonds en haar nieuwe hypotheekregeling te zijn. Belangrijk kenmerk is dat door de vereenvoudigde regels aanvragen sneller en overzichtelijker verlopen (zie ook www.restauratiefondsnl) De nieuwe ontwikkelingen in de archeologie (nota Belverdere)en het agrarisch erfgoed, met het oog op het themajaar 2003, Jaar van de Boerderij, zijn in de cursus ook aan de orde gekomen. Verder was er voldoende gelegenheid tot het uitwisselen van ervaringen met collega-monumentenzorgers. De cursus is georganiseerd in het kader van het cursus programma 'Monumentenzorg in de Praktijk'. Initiatiefnemers zijn de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, het Nationaal Restauratiefonds en het Nationaal Contact Monumenten in samenwerking met de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. Het binnenkort op te richten steunpunt monumenten zorg wordt een geïntegreerd maar herkenbaar onderdeel van de SCEZ. In een in september gereedgekomen start document heeft de SCEZ aangegeven op welke wijze het steunpunt kan worden gerealiseerd. Er wordt ingegaan op onder andere beleid, werk, personeel, organisatie en financiën. De beleidsdoelstelling is als volgt geformuleerd: "Het ondernemen van zodanige werkzaamheden en activiteiten dat de kwaliteit van het beleid en de kwaliteit van de uitvoeringspraktijk op het gebied van de gebouwde monumentenzorg van gemeenten (en provincie) wordt verbeterd". Het beleid van het steunpunt richt zich primair op overheden (gemeenten en provincie) en secundair op particuliere monumentenorganisaties, met inachtneming van de autonome verantwoordelijkheid van de onderscheiden partijen. Het beleid richt zich daarnaast ook op burgers, in het bijzonder daar waar sprake is van educatie en participatie. De werkzaamheden van het steunpunt betreffen in ieder geval de uitvoering van de kerntaken. Deze taken worden niet tegen betaling verricht en zijn de legitimering van de subsidies die rijk en provincie voor het steunpunt verstrekken. Het gaat om de platformfunctie, de helpdesk en het spreekuur. De platformfunctie behelst het oprichten en ondersteunen van verschillende overleggen, met als uitgangspunt vroegtijdige informatie-uitwisseling, alsmede afstemming en coördinatie van (visies op) ruimtelijke plannen en bouwplannen. Genoemde overleggen zijn het ruimtelijk planoverleg (ongeveer zes keer per jaar), het bouwplanoverleg (ongeveer twaalf keer per jaar) en het beleidsoverleg (een keer per jaar). De andere kerntaak - helpdesk en spreekuur - behelst de advisering van gemeenten bij de uitvoering van hun wettelijke taken op het gebied van de monumentenzorg. Naast de kerntaken zal ook uitvoering worden gegeven aan andere taken, deels niet en deels wel tegen betaling. De taken die niet tegen betaling worden verricht liggen Zeeuws Erfgoed 12 in het verlengde van de taken die de SCEZ op verzoek van de provincie uitvoert. Het betreft hier werkzaamhe den in het kader van projecten en activiteiten met een accent op educatie en participatie, werkzaamheden in het kader van de deskundigheidsbevordering en werkzaamhe den in het kader van de informatievoorziening. Taken die wel tegen betaling worden verricht zullen vaak in het verlengde liggen van de taken die niet tegen betaling worden verricht. Onbetaalde advisering kan bijvoorbeeld heel goed leiden tot het verzoek om nadere uitwerking, tegen betaling, van bijvoorbeeld cultuurhistorische verkenningen en begeleiding van restauraties. Om invulling aan deze taken te geven zal de SCEZ extra personeel in dienst nemen. Het gaat om de functies coördinator monumentenzorg (1 FTE) en administratief- secretarieel medewerker (0,5 FTE). De werving zal zeer waarschijnlijk in januari aan kunnen vangen.

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 12