Provinciale visie op museumbestel f MUSEA Steunfonds voor de Zeeuwse musea wT 4 ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG. STREEKTALEN In de provinciale nota De Kracht van cultuur. Uitgangspunten provinciaal cultuurbeleid2001-2004 staat als een van de actiepunten vermeld dat een project groep zal worden ingesteld die de opdracht krijgt om aanbevelingen te doen voor meer samenhang en afstem ming in het provinciaal museumbestel. Dit actiepunt is opgenomen naar aanleiding van de inspraakreacties van met name het Maritiem MuZEEum in Vlissingen. Dit museum zet vraagtekens bij de keuze van de twee provinciale musea (Zeeuws Museum en Zeeuws Biologisch Museum) en constateert dat het eigen museum ook een provinciaal georiënteerd museum is. Men is voorstander van een betere afstemming en samenwerking tussen de musea in Zeeland en van een nadere onderbouwing van de term 'provinciaal museum'. In het commentaar op deze reacties stelde de provincie indertijd dat gezien het beperkt beschikbare provinciale budget en de noden bij de huidige provinciale musea geen enkele prioriteit zal worden gegeven aan het uitbreiden van het aantal provinciale musea. Voor een nadere bezinning op de provinciale visie op het museumbestel zou worden onderzocht op welke wijze deze het best kon worden gerealiseerd. Verwezen werd overigens naar de in 1995 verschenen provinciale notitie Museumbeleid in progressie. De provincie heeft ter uitvoering van dit actiepunt overwogen zelf het initiatief te nemen tot het instellen van een projectgroep, dan wel het bestuur van de Vereniging van Zeeuwse Musea daartoe een verzoek te doen. Uiteindelijk heeft de provincie het bestuur van de SCEZ, als onafhankelijke organisatie, verzocht de projectgroep in te stellen en de aanbevelingen aan de provincie te presenteren. De uitvoering van dit actiepunt past binnen het reguliere takenpakket van de steunfunctie naar de Zeeuwse musea, reden waarom de SCEZ het verzoek inmiddels heeft ingewilligd. De opdracht aan de projectgroep, die zal bestaan uit vertegenwoordigers van de Vereniging van Zeeuwse Musea, musea, provincie en gemeenten, is door de provincie als volgt geformuleerd: "Het doen van aanbevelingen om te komen tot meer samenhang, afstemming en samenwerking in het museumbestel van Zeeland". De projectgroep start de werkzaamheden in januari 2003 en hoopt de aanbevelingen voor 1 juni van dat jaar te kunnen overhandigen. Projectverantwoordelijke is de provinciaal museumconsulent. De Stichting Steunfonds voor de Zeeuwse Musea stelt zich ten doel musea financieel te ondersteunen bij het realiseren van activiteiten en projecten in het bijzonder op het gebied van behoud en beheer en registratie en documentatie. Het Steunfonds heeft indertijd een startsubsidie van de provincie gekregen. Voor de structurele inkomsten is zij afhankelijk van donateurs en sponsors. Tot de vaste donateurs behoren enige tientallen particulieren en zes gemeenten. Daarnaast heeft het Steunfonds een hoofdsponsor. Momenteel is dat Algemene Zeeuwse Verzekeringen. Het Steunfonds maakt activiteiten en projecten mede mogelijk, dat wil zeggen de bijdrage is aanvullend op de bedragen die het museum zelf beschikbaar weet te stellen. In sommige gevallen draagt het Steunfonds actief bij aan het werven van sponsorgelden, bijvoorbeeld door sponsorbijeenkomsten te ondersteunen. In de afgelopen jaren is vooral bijgedragen aan behoudsprojecten, zoals de conservering van schilderijen, scheepsmodellen, treinstellen en siervoorwerpen. Recent nog is een behoudsproject van de gemeentelijke musea Zierikzee gehonoreerd. Dit betreft de conservering van twee geschilderde portretten van Johann Heinrich Richter uit het midden van de negentiende eeuw. Afgebeeld is het echtpaar De Crane-Ermerins. Marinus De Crane was eigenaar van een rederij en onder andere bekend vanwege zijn initiatief tot de bouw van de Oostindiëvaarder 'Stad Zierikzee'. De gemeentelijke musea beschikken over een model en een prent van dit schip. Het Steunfonds heeft recentelijk ook bijgedragen aan een documentatieproject van het Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Dit project was gewijd aan het werk van de in Sint-Annaland geboren kunstenaar Chris Lanooy. De resultaten zijn inmiddels verwerkt in een eerder dit jaar uitgekomen monografie over Lanooy. Het Steunfonds blijft volledig afhankelijk van bijdragen van derden. Donateurs zijn dan ook meer dan welkom. Het minimumbedrag per jaar bedraagt 12,50. Daarvoor ontvangt men de Nieuwsbrief en wordt men uitgenodigd voor de donateursavonden. Op 12 december aanstaande wordt een donateursavond gehouden in Sint-Annaland. Centraal staat dan het leven en werk van Chris Lannooy. Het Steunfonds is een 'goede doelen stichting' wat betekent dat bij schenkingen en legaten fiscale voordelen gelden. Aanmelden als donateur kan bij Aafke Manni, 0118-670885, e-mail ae.manni@scez.nl. Zeeuws Erfgoed 13 7 JN* V-1 /m Nog niet gerestaureerd portret van mevrouw De Crane-Ermerins, olieverf op doek, J.H. Richter collectie gemeentelijke

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 13