MUSEA S Nieuws van musea Schilderijen gezocht van Jan Haak (1826-1881) ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGiVl U S E ASTREEKTALEN Museum Stoomtrein Goes-Borsele Op het Museumterrein in Goes gaan de werkzaam heden aan het opbouwen en inrichten van de uit Middelburg afkomstige goederenloods gestaag door. Volgend jaar is dit gebouw gereed als museumrestaurant. De SGB wil met oude goederenwagens bij de goederen loods een beeld geven van het goederenvervoer per spoor. Hiervoor is materiaal nodig in de vorm van oude kisten, Begraafbordjes (foto J. Goedbloed). Japanners op bezoek in Aardenburg (foto J. Goedbloed). vaten, vismanden en dergelijke om de wagens te beladen. Daarom een oproep voor uitbreiding van de collectie historisch laadgoed. De SGB wil graag het oude laadgoed overnemen, eventueel in bruikleen. Reacties zijn zeer welkom. Nieuwe aanwinsten Via een oud-machinist van de Nederlandse Spoorwegen is de Stichting Stoomtrein Goes-Borsele in het bezit gekomen van een aantal oude leerboeken over locomotief techniek uit de tijd van de stoomlocomotief. Via de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen (NVBS) ontvingen wij een partij historische boeken over de Spoorwegen. De SGB is hier erg blij mee, omdat een van onze doelstellingen is kennis te verzamelen en uit te dragen over de historie van de spoorwegen en de techniek uit de stoomtijd. Oudheidkundige Verzameling Belfort Sluis Tot de Oudheidkundige Verzameling te Sluis behoren twee intrigerende begraafbordjes. Veel is over de bordjes niet geweten, eigenlijk alleen dat ze eigendom waren van het Sluise Schippersgilde en gehangen werden aan weerszijden van een lijkbaar. Lange tijd waren ze in erg slechte staat, reden waarom vorig jaar besloten werd om ze laten restaureren. Op 9 september jl. werd de restauratie succesvol afgesloten, waarna wethouder J. Boogaard de bordjes van restauratrice M. Martens in ontvangst nam. De Oudheidkundige Verzameling is er twee mini-schilderijtjes rijker mee geworden. Gemeentelijk Archeologisch Museum Aardenburg Sinds jaar en dag wordt het museum via een speciaal reisprogramma bezocht door een geregelde stroom Amerikaanse groepen. Aldaar worden ze ingeleid in de Nederlands-Vlaamse geschiedenis en samenleving. De bezoeken staan meestal aan het begin van een reis door Europa. Recentelijk werd die formule voor het eerst toegepast op een groep Japanners. Ze werden daartoe speciaal ontvangen door een Sluis-Aardenburgse delegatie onder leiding van wethouder J. Boogaard. De groep werd 's avonds ook nog verdeeld onder Aardenburgse gezinnen, waar zij 'locale kost' voorgeschoteld kregen. Blijkens de reacties viel de ontvangst bij de Japanners bijzonder in de smaak (ook letterlijk!). De tentoonstelling 'Een woensdag in 1302' over de West-Zeeuws-Vlaamse bijdrage aan de Guldensporenslag werd wegens succes verlengd tot eind oktober. Ze trok vooral veel extra bekijks uit Vlaanderen. Aan de in zijn tijd bekende en veel gevraagde kunst schilder Jan Haak wordt een monografie gewijd. Het boek komt in september volgend jaar uit en bevat naast een levensbeschrijving ook een catalogus van zijn werk. Een tentoonstelling staat eveneens op het programma. Dit alles ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten in 2003. Het Streekmuseum De Vier Ambachten van de Kring heeft enkele werken van Haak in bezit. Haak schilderde veel portretten van zijn tijdgenoten. Ook gebeurtenissen uit zijn streek, het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, behoorden tot zijn favoriete onderwerpen. Zijn portretten zien er op een aantrekkelijke wijze onbeholpen uit; ontroerend voor wie er oog voor heeft. Zijn streekgebeurtenissen daarentegen zijn vooral anekdotisch. In totaal zijn momenteel ongeveer tachtig werken van Haak bekend, een minderheid in publiek (museum)bezit. De samenstellers van boek en tentoon stelling houden zich aanbevolen voor inlichtingen die zouden kunnen leiden tot het opsporen van nieuwe doeken. Hiervoor kan contact worden opgenomen met Wim Gielen, voorzitter van de Oudheidkundige Kring, telefoon 0114-314044, e-mail fabelreyn@zeelandnet.nl. Op www.gemeentehulst.nl/haak zijn verschillende afbeeldingen van het werk van Haak te zien. Smokkelaars van lompen betrapt bij de grens tussen Zeeuws-Vlaanderen en België, olieverf op zink, J. Haak (collectie Douane- en Belastingmuseum Rotterdam). Zeeuws Erfgoed 14

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 14