Te koop aangeboden Website cultuurwijzer ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORG MUSEA STREEKTALEN Bezoekerscentrum 't Zwin, Retranchement Het centrum kreeg een groot aantal strandvondsten ten geschenke, waarmee een fraaie, nieuwe vitrine werd ingericht. Ze heeft als onderwerp strandvondsten, variërend van fossiele dierenresten tot recent menselijk afval. Burchten- en fortenweekend Op 28 en 29 september jl. werd in West-Zeeuwsch- Vlaanderen het Burchten- en fortenweekend gehouden. Dit grootschalige evenement was een initiatief van het Davidsfonds en had tot doel 'een zo ruim mogelijk publiek op een kwaliteitsvolle manier kennis te laten maken met het waardevolle materiële en immateriële erfgoed van versterkingen'. In Vlaanderen namen 32 vestingen aan het weekend deel. In West-Zeeuwsch- Vlaanderen vonden activiteiten plaats in vier voormalige vestingplaatsen: Retranchement, Sluis, Aardenburg en IJzendijke. Ongeveer 600 geregistreerde belangstellenden bezochten de vestingen, namen deel aan de rondleidingen, lezingen en Belvederepresentaties. Ook was er een kleurwedstrijd. Volgend jaar staat het evenement in het teken van belforten en oude stadhuizen. Schelpenmuseum Zaamslag Gerrit de Zeeuw uit Zaamslag vertrok in 1947 als marinier naar Indonesië. Hij werd gelegerd op Oost-Java. Al van jongs af aan trok de zee hem, maar hij moest, zoals dat in die tijd gebruikelijk was, het beroep van zijn vader kiezen: loodgieter. In Indonesië kwam hij in aanraking met een heel ander aspect van de zee: de enorme rijkdom aan schelpdieren. Hij verzamelde zoveel hij kon en bracht dat bij zijn repatriëring mee naar huis. De Zeeuw interesseerde zich ook voor de archeologie. Waar gegraven werd was hij present. Niet alleen om dierlijke resten te verzamelen, maar ook (oude) menselijke gebruiksvoorwerpen. Zo kreeg hij een hele collectie bij elkaar, waaronder velerlei fossielen, geconserveerde dieren, skeletten en dergelijke. Sommige stukken zijn meer dan 50.000 jaar oud en soms buitengewoon zeldzaam. Tijdens zijn werkzaam leven kon hij een en ander op bescheiden wijze exposeren in zijn winkel, maar altijd slechts een beperkt deel. Toen hij met pensioen ging, kwam die hele ruimte vrij en die richtte hij in als museum. Het Zeeuws Museum en de AVRO organiseren: Het Nationaal Kampioenschap Sparen- In september jl. ontving het Zeeuws Museum 730 leerlingen uit het basisonderwijs in de tentoonstelling 'Het Verdwenen Museum'. In de korte interviews met deze leerlingen werd al snel duidelijk dat vele leerlingen in hun vrije tijd van alles verzamelen. Zeeland is een provincie waarin vaak vele jonge strand jutters actief zijn. De kinderen in Zeeland hebben vaak grote verzamelingen van schelpen, fossielen en allerlei andere zaken uit de natuur. Er zijn ook merkwaardige verzamelingen genoemd, zoals verzamelingen opgezette dieren en opgezette vogels. Maar ook verzamelingen van posters, potloden en (kapotte) pennen, knuffelbeesten, lepeltjes en bijzondere munten zijn ter sprake gekomen. En jawel: postzegels worden nog steeds door veel kinderen verzameld. Het Zeeuws Museum presenteert in de kerstvakantie bijzondere verzamelingen onder de titel 'Het Nationaal Kampioenschap Sparen'. De expositie wordt gemaakt door verzamelaars van 10 tot en met 12 jaar en duurt van 21 december 2002 tot en met 5 januari 2003 (25 december en 1 januari gesloten). De toegang is gratis. De tentoonstelling is onderdeel van een grootschalig evenement over verzamelen en sparen door AVRO's Kunsttribune en de Stichting Museumjaarkaart. Gelijktijdig met het Zeeuws Museum openen elf andere musea met een kerstvakantietentoonstelling over dit thema. Een landelijke jury zal zich over alle inzendingen buigen en een keuze maken. In deze jury zal Valentijn Byvanck, de nieuwe directeur van het Zeeuws Museum, zitting hebben. De twee mooiste, leukste, gekste, meest speciale of complete verzamelingen gaan door naar de Grote Finale in een groot museum in het voorjaar van 2003. Daar beslist de jury wie de allermooiste verzameling van het NK Sparen heeft en Spaarkampioen wordt. Het Zeeuws Museum in Middelburg heeft een aantal bevochtigers en ontvochtigers van het merk Brune, Drycare en Defensor te koop. Daarnaast biedt het museum vitrinekasten voor verkoop aan. Voor inlichtingen over prijzen e.d. kunt u contact opnemen met het Zeeuws Museum, de heer J. Murre, telefoon 0118-653002. De website www.cultuurwijzer.nl is recentelijk on-line gegaan. De site is bedoeld als een platform om het cultureel erfgoed van Nederland breed toegankelijk te maken. Cultuurwijzer is het adres waar informatie van en over archieven, bibliotheken, musea, monumenten zorginstellingen en archeologische instellingen is samengebracht. Van honderden culturele instellingen worden de toe gangsgegevens, evenementen, achtergrondartikelen en, indien beschikbaar, gedigitaliseerde collecties getoond. Inlichtingen: Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland, telefoon 070-3140343. Bron: Archeobrief Zomer 2002. Zeeuws Erfgoed 15

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 15