Zeeuwse dialectdag STREEKTALEN Zevende Nederlandse Dialectendag Afscheid consulent streektalen ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEA- Zeeuws woordenboek aangevuld met vijfduizend woorden Op zaterdag 19 oktober jl. werd tijdens de Zeeuwse Dialectdag de aanvulling op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten overhandigd aan de demissionair minister-president J.P. Balkenende en voorzitter C. Martens van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Het manuscript is een supplement op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten (1964), waar van inmiddels al tienduizend exemplaren zijn verkocht. In 1990 is de Stichting De Zeeuwse Taele opgericht, die als doel heeft een tweede deel van het woordenboek te realiseren. Een behoorlijk aantal woorden bleek namelijk nog te ontbreken, hetgeen 12 jaar later resulteerde in nog eens vijfduizend Zeeuwse woorden voorzien van hun betekenis en uitgebreide toelichting. Het resultaat nam premier Balkenende zaterdag in ontvangst uit handen van voorzitter J. de Regt van De Zeeuwse Taele. Daarna werd de tekst officieel overhandigd aan de heer Martens van de Zeeuwsche Vereeniging voor DialectonderzoekDe Vereeniging gaat er vervolgens een boekwerk van maken. Op de Nederlandse Dialectendag volgend jaar op 22 maart in Middelburg zal deel twee van het woordenboek officieel verschijnen. R. van Bezooijen, hoofddocent aan de Universiteit van Nijmegen en voorzitter van de Vereniging voor Dialectwetenschap, presenteerde tijdens de Zeeuwse Dialectdag de uitkomst van een vergelijkend onderzoek naar dialecten in Nederland en Vlaanderen. Alhoewel het 'dialectverlies' in heel Nederland groot is - zeker onder kinderen - valt het verval in Zeeland in verhouding tot de andere provincies weer mee. Van Bezooijen: "De emotio nele betekenis ervan is groot. Het is de taal van het hart." Over het door de Provincie Zeeland ingediende verzoek d.d. 5 maart 2001 om het Zeeuws officieel als streektaal te erkennen, zei premier Balkenende, zelf een Zeeuw van oorsprong: "Daar zitten goede en slechte kanten aan. Die moeten we op een rij zetten en tegen elkaar afwegen. Ik verwacht dat er in het vroege voorjaar van 2003 een besluit ligt." Op de vraag of de streektaal een handicap voor hem is geweest, reageerde de premier verbaasd. Dialect sprekende mensen beschikken volgens hem over een grotere taalrijkdom dan mensen die alleen ABN spreken. De streektaal is iets om trots op te zijn, aldus de premier. Op 22 maart 2003 kunnen liefhebbers van de dialecten uit het hele Nederlandse taalgebied terecht in de stadsschouwburg van Middelburg in Zeeland. Net als bij de zes voorgaande edities in Nederland en Vlaanderen is het programma van deze zevende Dialectendag breed georiënteerd met toegankelijke en informatieve ochtend-lezingen, workshops, café-chantant, boekenmarkt en rondleidingen in de middaguren. Het thema van deze dag is 'Scherp gehoord: beeldvorming in de dialecten over taal en mens dichtbij en verder weg'. Op het inlegvel bij deze nieuwsbrief treft u uitgebreid het ochtend- en middagprogramma van de dag aan. U kunt zich inschrijven voor de zevende Dialectendag door de antwoordkaart in het midden van dit blad in te vullen en gratis naar de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland te sturen. U kunt zich ook on-line inschrijven op www.vcv.be Op deze adressen kunt u ook terecht voor meer informatie. In de vorige uitgave van Zeeuws Erfgoed heeft u een en ander kunnen lezen over mijn afwezigheid bij de SCEZ in verband met mijn zwangerschapsverlof. Inmiddels is onze kleine Merel al weer vier maanden oud en brabbelt ze er vrolijk op los, al hoor ik nog geen Zeeuws. Aan mij was nu de moeilijke keuze om door te gaan als consulent streek talen - een uitdagende functie die ik steeds met veel plezier heb vervuld - of mijn functie beschikbaar te stellen aan iemand anders. Omdat ik de tijd wil hebben voor de verzorging en opvoeding van onze dochter, heb ik uiteindelijk voor dit laatste gekozen. Om die reden ben ik per 1 november uit dienst getreden bij de SCEZ. Op de periode dat ik bij de SCEZ in dienst geweest ben, kijk ik met veel plezier terug. Ik heb de SCEZ ervaren als een jonge en dynamische organisatie, met enthousiaste collega's. Als consulent streektalen heb ik me bezig mogen houden met een nog zeer levend onderdeel van ons cultureel erfgoed: het Zeeuws dialect. Dat het nog zeer levend is, blijkt wel uit alle aandacht die er was en is voor de mogelijke erkenning van het Zeeuws. Iets waarvoor zelfs de demissionair minister-president zijn beste been wil voorzetten. Ik heb kennis kunnen maken met allerlei enthousiaste mensen in het 'veld', die zich allemaal - op hun manier - sterk maken voor het behoud van onze streektaal. Bij deze wil ik dan ook ieder een bedanken voor de fijne samenwerking de afgelopen periode en mijn toekomstige opvolg(st)er veel succes wensen. Het blijft nog even spannend rond de erkenning, maar aan de inzet (van velen!) kan het niet liggen. Ik zal alles zeker met veel belangstelling blijven volgen. "Daerover 'oeve je nie te twuufelen". Marjolein de Visser Zeeuws Erfgoed 16

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 16