BEHEER EN BEHOUD 'Stiekeme slopers 2' Cursusnieuws Warm aanbevolen: 'Koud Kunstje' Binnengekomen In de vorige Zeeuws Erfgoed stond al vermeld dat de bovengenoemde rondreizende tentoonstelling vrijwel klaar was. Inmiddels is hij écht klaar en heeft de tentoonstelling al tijdens de 2de dag van de cursus 'Herkenning, preven tie en bestrijding van ongedierte' op 23 september jl. in Zierikzee opgesteld gestaan. De eerste aanvraag, van de Gemeente Sluis-Aardenburg, voor een langere opstellingsperiode is intussen bij de SCEZ binnengekomen. Momenteel staat de tentoonstelling nog in het gebouw De Burg aan de Groenmarkt in de publieksruimte opgesteld en is daar voor belangstellenden te bezichtigen. De brochures voor de eerste en tweede tentoonstelling zullen naar verwachting rond de verschijningsdatum van dit nummer klaar zijn. Indien u belangstelling heeft om een of beide 'Stiekeme slopers'-tentoonstellingen gedurende een periode bij u te plaatsen, meldt het ons en wij sturen u de brochure(s) ter informatie toe. Op de 2de dag van de cursus 'Herkenning, preventie en bestrijding van ongedierte', werden de plakvallen geïnspecteerd en het daarin aanwezige gedierte gedetermineerd. Dat laatste viel niet altijd mee, omdat vooral vlinderachtigen als motten door hun gespartel in de lijmlaag vrijwel alle kleurschubben op de vleugels verliezen en een uniforme zilverachtige kleur krijgen. Dit komt door de reflectie van het microscooplicht op de (kale) halftransparante vleugels. In dit geval werden er motten in de desbetreffende ruimte aangetroffen. Frequentere controle van de plakvallen gedurende de periode van opstelling had dit probleem wellicht kunnen voorkomen en identificatie van de soort met behulp van een loep mogelijk kunnen maken. Gezien het formaat en de donkere kleur waren het waarschijnlijk vooral tapijtmotten. Maar er waren ook vallen met vrijwel uitsluitend blauwe vleesvliegen (een indicatie voor dode vogels of vleermuizen onder het dak) en vallen met pisse bedden (een indicatie voor een te hoge luchtvochtigheid). Naast de gebruikelijke vangsten van tapijtkevers en hun larven, hooiwagenspinnen, zebraspinnetjes, stofluizen, zilvervisjes, springstaarten, tripsen, motvliegjes en een enkele mier en houtwormkever, werden er ook hoogst ongebruikelijke vangsten geregistreerd. Vermeldenswaard zijn in dit verband een loopkever, een kortschildkever, een gaasvlieg en secundair stofluizen die bezig waren de gevangen pissebedden in een der vallen te consumeren ("De een z'n dood, De opmerkelijkste vangst bestond uit een kleine watersalamander, een zekere indicatie van teveel vocht, ook al was het diertje inmiddels door uitdroging gemummificeerd. Als voor de desbetreffende locatie geen maatregelen genomen worden is het wachten op de vangst van een stekelbaarsje, volgend vangseizoen. De deelnemers aan de cursus hebben inmiddels allemaal het evaluatierapport ontvangen waarin de gestelde vragen beantwoord zijn. Deed u dit keer niet mee maar wilt u Zeeuws Erfgoed 17 wel graag geïnformeerd worden over deze of andere cursussen die nog in Zeeland georganiseerd zullen worden, maak dan uw wensen bij ons kenbaar en wij houden u op de hoogte. Onder de naam 'Koud Kunstje' gaat binnenkort het diepvriesproject van start. Het wachten is op de laatste financiële gegevens. Heeft u, als beheerder van een museale collectie, ook problemen met stiekem slopende opvreters en heeft u zich nog niet bij ons opgegeven? Neem dan gewoon even contact op met de SCEZ en ook uw 'opvreters' komen van een koude kermis thuis. De SCEZ ontving enige weken geleden een aanzien-lijke collectie prenten, houtsneden, linosneden, schetsen, etsen, aquarellen, gouaches en een duizendtal dia's van Nederlandse insecten, van de nabestaanden van de heer Cor Basart. De heer Basart was bij leven graficus en esthetisch adviseur van de Gemeente Amsterdam. De collectie omvat naast het in Nederland gemaakte werk, ook werk gemaakt in Griekenland en Spanje en stu dies in verschillende technieken, uitmondend in hand drukken van houtsneden, gebaseerd op deze studies. Onderwerpen zijn hoofdzakelijk mensen, bezig met ver schillende activiteiten, straattaferelen, stads- en dorpsgezichten, portretten en wat abstract werk. De heer Basart had als hobby macro-fotografie van insecten en hun ontwikkelingscyclus, waarover hij dialezingen hield. Twee lezingen over inheemse dagvlinders (over de ontwikkeling van de 'Kleine Vos' en over de 'Blauwtjes, geeltjes en witjes'), kunnen in principe zo worden vertoond, omdat de diaseries als beeldverhaal zijn opgebouwd. Met de eigenaars is afgesproken dat de SCEZ de collectie inventariseert en meehelpt bij het vinden van een nieuwe bestemming. (foto C. Basart). Abstract werk, gouache, C. Basart. Kleine water salamander (foto atelier Bio art).

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 17