PUBLICATIES Tijdschriften Heem- en oudheid kundige bladen Vereniging Vrienden van het Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, beschrijft J. Boogaard het wegenstelsel in de Poel. G.J. Lepoeter behandelt een strijd over zestig cent schoolgeld in de gemeente Kapelle-Biezelinge in de 19de eeuw en J.H. Midavaine verhaalt hoe Keesje de Visser in 1887 het kind van de rekening werd door de huwelijksproblemen van zijn ouders. Als laatste een stuk van wijlen P.S.G. Raas over de molenaars van 's-Heerenhoek. Westkapelle). In Den Spiegel nr. 4, oktober 2002, het tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen, vertelt H. Feij over de Vlissingse melkhandel omstreeks 1970. T. Visser verhaalt over de Franse school voor jonge heren te Vlissingen (1768-1842), J.M. Hangoor over het geslacht Lampsins van de 16de tot de 20ste Ename 974 nr. 20, september 2002. Niet alleen bij Terneuzen en Hoek zijn sporen van een 'prehis torisch bos' uit het Scheldebekken aan de dag gekomen (vgl. de Nieuwsbrief AArcheologie Provincie Zeeland nr. 18, 2002, 10). Ook langs de Schelde bij Ename (B.) zijn eikenstammen van duizenden jaren geleden gevonden, blijkens Jan Bastiaens, Vera Ameels en Koen Deforce: 'Ondergronds Ename. Het verdronken bos langs de Schelde' (pag. 5). Op pag. 9 een 13de-eeuwse kruik uit de Enaamse abdij. Deze 'wierookpot ten', met gaten in de wanden, wer den in de graven van geestelijken geplaatst. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 11(2002)3, pag. 81-120. In de derde bijdrage over geschied schrijving benadrukt Kees Slager het belang van verhalen van oog getuigen. Eric Loontjens is kritisch over de Westerschelde Container Terminal. Wout Punt belicht beel dend kunstenaar Jan Gossaert, alias Jan van Mabuse (ca. 1478 1532), die ook op Walcheren werkzaam was. Verder bijdragen van Cynthia McLeod en D.H. de Kup. Zeeuws Tijdschrift 52(2002)4, 56 pag. Aandacht voor het theaterstuk 'Coupure' over de Ramp. Piet Verkruysse zocht (op het internet) naar Zeeuwse literatuur, Hans Renders naar mensen die Jan Campert kenden tijdens zijn jeugdjaren in Westkapelle. Daphne Pappers vergelijkt de schilders Paul Bonger en Koen Vermeule. Peter van Houte bekijkt het muZEEum (Vlissingen) en Francisca van Vloten schrijft over schilderes Claire Bonebakker, die van 1939 tot 1956 in Veere woonde. Nehalennia Nehalennia afl. 137, najaar 2002, bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder zoek, is een themanummer over emigratie vanuit Zeeland naar de Verenigde Staten in de periode 1900-1920. Bijdragen van H. Krabbendam, W. Groeneveld- Bakelaar, G.J. Meijerink- Stegeman, J.M. Blaas-Rademaker en M.C. Filius. Schouwen-Duiveland In het Mededelingenblad nr. 105, november 2002, van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland verhaalt J.M. Hangoor van een eigenzinnige jonge vrouw in de tachtiger jaren van de 18de eeuw en A. Romijn heeft een gesprek met de verhalen verteller en globetrotter W.P. (Wim) de Vrieze. H. Doeleman signaleert dat over de bouw van vakantiehuisjes in natuurgebieden al vóór de Tweede Wereldoorlog in Zeeland werd nagedacht. A.M. Leijdekkers haalt herinneringen op uit de jaren vijftig van de vorige eeuw en E. Jurg pleit in een gedicht voor het behoud in goede staat van vijf monumentale pakhuizen aan de Zierikzeese Meelstraat. Sint-Philipsland In de Cronicke van den lande van Philippuslandt nr. 3, september 2002, contactblad van de Heemkundekring 'Philippuslandt', gaat J.P.B. Zuurdeeg in op de inpoldering van Anna Jacobapolder door Delcampo. A.R. Koppejan beschrijft de beurtvaart tussen Sint-Philipsland en Dordrecht-Rotterdam. Verder J.W. Kempeneers over de brand weer van Sint-Philipsland. Voorts bijdragen van C.P.G. de Koning en van de werkgroep genealogie. De Bevelanden In De Spuije afl. 56, zomer 2002, tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Walcheren De Wete, oktober 2002, kwartaalblad van de Heemkundige Kring Walcheren, begint met een artikel van J. Braat over zijn belevenissen vijftig jaar geleden als dienstplichtig militair in opleiding te Middelburg. O. Jacobs-Stroo besteedt aandacht aan de boerderij Kleine Abeele. J. Midavaine dook een zaak op uit het rechterlijk archief van Veere. Verder Christopher Davies over de kermis in Souburg (1886), J. Kaljouw over een bijna-ramp in 1818 bij Arnemuiden. A. Maljaars schrijft over dreigende teloorgang van de Beekshoekpolder bij Vrouwenpolder; F. van den Driest (rubriek 'Vadertjes') over schoolmeesters in de 19de eeuw. In Arneklanken nr. 3, september 2002, kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, verhaalt G. de Nooijer over zijn tante Saar Marijs n.a.v. een prentbriefkaart uit ca. 1900 van de Vismarkt te Middelburg. L. van Belzen gaat o.a. nader in op het geslacht Marteijn, J. Adriaanse op de ambachtsheren van het geslacht Radermacher, P.J. Feij behandelt het schippersgilde. Tenslotte o.a. A.H.G. Verouden over het kohier van de honderdste penning over de jaren 1614-1617 en J. Adriaanse over 'de groote oude clocke' uit 1518. Het Polderhuis Blad nr. 15, september 2002, informatieblad over Westkapelle, bevat o.m. het laatste nieuws omtrent de ont wikkelingen van het dijkmuseum Polderhuis (Stichting Zeefront Zeeuwsch-Vlaanderen Het Mededelingenblad nr. 3, september 2002 van de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen, bevat o.a. een artikel van W. Wintein over het ontstaan van het eiland Cadzand en sporen hiervan in het landschap. Verder I.H.J. Poissonnier over de Oostburger Abraham Jacob Guequierre (1793-1818), doctor in de genees-, heel- en verloskunde. 't Steedje nr. 3, juli 2002, uitgave van de Stichting Cultureel Aardenburg, bevat o.a. bijdragen van A. Willeboordse over Aardenburg en de Guldensporenslag en over Aardenburgse herinneringen aan de Frans-Vlaamse oorlog. Verder C. Klijntunte over de 'vleeseters' (sarcofagen) in de Sint-Baafskerk. Het Bulletin afl. 2 (2002) van de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten bevat o.a. artikelen van J.P.M. Brand over Frans en Gillis Mostaert, 16de-eeuwse kunstschilders uit Hulst, en van W. Bauwens over de Saeftinge- polders. De Nieuwsbrief nr. 46, september 2002, van de Heemkundige Vereniging Terneuzen, bevat een verhaal in dichtvorm over de Slag bij Waterloo, in 1817 geschreven door W. Messchert. Daarna o.a. Fr. Inniger over Axel in de Tachtig-jarige Oorlog en luite nant-kolonel Jean (Jehan) Piron, militair bevelhebber in Staten Dienst te Axel. Zeeuws Erfgoed 21

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 21