Monumentenzorg in de praktijk: de kribben van Valkenisse 7 Als deze Zeeuws Erfgoed verschijnt is Rijkswater staat nog volop bezig met fysieke beschermingsmaat regelen van het natuurmonument het Schor van Waarde en het daarbij gelegen, in 1682 verdronken dorp Valkenisse. Er worden ter plaatse twee 'kribben' aangelegd om de erosie van schor en voorliggend slik tegen te gaan. De kribben zijn stenen strekdammen met een gemiddelde hoogte van 2,5 meter en een lengte van 600 tot 800 meter. Men verwacht dat door de aanwezigheid van de kribben aan weerszijden van het verdronken dorp niet alleen de erosie zal stoppen, maar dat ook het slik wordt opgehoogd tot de dammen grotendeels onzichtbaar worden. De resten van Valkenisse verdwijnen dus eveneens onder een laag slib, zo is de bedoeling. De aanleg vormt een extra project binnen het natuurcompensatieprogramma Westerschelde, waarin natuurontwikkeling wordt gecombineerd met behoud van lokale cultuurwaarden. De kribben zullen naar verwachting voorjaar 2003 klaar zijn. Reconstructie (door B. Oele) van de kerk van Valkenisse. Verdronken landen van Rilland en Saeftinghemidden 17de eeuw Visscher- Ro mankaart). Schatgraversputten in Valkenisse, 1999. Stichting CAIRN bezig om de collectie luchtfoto's te behouden en toegankelijk te maken. Blijkens een kort vooronderzoek zijn er resten van verdronken dorpen zichtbaar op een aantal van deze foto's. Veldonderzoek Het archeologisch veldonderzoek kan door de SCEZ op verschillende manieren uitgevoerd worden. Het zal voornamelijk bestaan uit verkennend onderzoek door middel van boringen en veldkartering. Bij deze vorm van onderzoek wordt met name ondersteuning en hulp gevraagd van amateur-archeologen. Het uit te voeren veldonderzoek zal met name gericht zijn op de volgende aspecten: - Het begrenzen en waarderen van bekende ARCHIS- vindplaatsen van verdronken dorpen, zodat deze vindplaatsen met een waardebepaling op de Archeologische MonumentenKaart (AMK) opgenomen kunnen worden (ARCHIS is de landelijke archeologische database, beheerd door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB)). - Het nader begrenzen van AMK-terreinen van verdronken dorpen, waarvan slechts een deel (kerkfundering, kerkhof enz.) op de AMK staat. - Inventarisatie en begrenzing van terreinen waarin resten van verdronken dorpen worden vermoed op grond van het historisch en luchtfoto-onderzoek; aansluitend waardering voor opname op de AMK. - Inventarisatie van terreinen die bij toeval ontdekt worden, begrenzing van de omvang van de aanwezige resten en waardering voor de AMK. Door toevalsvondsten beschikken we op dit moment over nieuwe gegevens voor de ligging van vermoedelijk Koudekerke in West Zeeuws-Vlaanderen, Vinninghe op Zuid-Beveland en Edekinge op Noord-Beveland. Grensoverschrijdend project 'Verdwenen cultuurlandschappen' Naast het door de SCEZ in het kader van het project uit te voeren onderzoek wordt er in de provincie door diverse archeologische adviesbureaus en bedrijven rif.

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 31