Colofon Stichting Culturee Erfgoed Zeeland 1 8 'Zeeuwse' replica's in Raversijde Voetschotel, gevonden in Valkenisse. Special Verdronken Dorpen in Zeeland is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. samenstelling Jan Kuipers iet bijdragen van Robert van D ierendo nck, Leida Goldschmitz, Henk Hendrikse, Hans Jongepier en Wim Scholten Wm*co ntactpersoon Wim Scholten foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres Groenmarkt 13 Telefoon 0118-670870 Fax 0118-670880 Internet www.scez.nl E-mail info@scez.nl onderzoek uitgevoerd op locaties waar verdronken dorpen gelegen zijn of vermoed worden. Onlangs is een grensoverschrijdend onderzoeksproject opgestart, uitgevoerd door een samenwerkingsverband van de Rijksuniversiteit Gent, de Universiteit van Wageningen met medewerking van de SCEZ. Dit project met de titel 'Verdwenen cultuurlandschappen in het grensgebied van Vlaanderen en Nederland' heeft als onderzoeksgebied West Zeeuws-Vlaanderen en aangrenzend Belgisch Vlaanderen. In het kader van dit project wordt ook onderzoek gedaan naar de ligging van verdronken dorpen in dit gebied in hun historische, historisch-geografische en archeologische context. De bij deze en andere onderzoeken verworven gegevens worden vanzelfsprekend toegevoegd aan de database. Restanten van Westenschouwen Met onze verdronken dorpen worden we steeds opnieuw geconfronteerd. Zo kwam er onlangs een melding dat de restanten van de middeleeuwse havenbuurt van (Oud-)Westenschouwen door de stroming weer blootspoelden. Op 10 oktober verrichtte de SCEZ waarnemingen en boringen. Aangetroffen werden diverse houten palen, een bakstenen funderingsrestant, afvallagen met daarin 15de-eeuwse aardewerkscherven, botten, leer- en textielresten. Op basis van boringen en eerdere waarnemingen uit de jaren negentig is de omvang van de nederzetting geschat. Deze bedraagt, voorzover nu bekend, ongeveer 300 x 50 meter. De oostelijke begrenzing bevindt zich op ongeveer 85 meter vanaf de duinvoet. Het noordelijke gedeelte is nog grotendeels bedekt met strandzand, maar spoelt ook steeds verder bloot. Een boring is gezet door de afvallagen. Daaruit bleek dat deze nog bijna een meter dik zijn. Getracht wordt om op korte termijn zoveel mogelijk te documenteren. Behalve Zeeland hebben niet alleen Noord-Brabant, Zuid-Holland en andere gewesten hun verdronken dorpen, maar ook Vlaanderen. Archeologische medewer kers van de SCEZ en leden van de AWN afdeling Zeeland brachten op 27 juli een bezoek aan het 'middeleeuws weekend' in het Domein Raversijde (ten zuiden van Oostende, België). Deze locatie omvat naast een onderdeel van de Atlantikwall en het Memoriaal Prins Karel een reconstructie van het verdwenen middeleeuwse vissersdorp Raversijde. De geschiedenis en historisch-geografische ontwikkeling van dit dorp is goed te vergelijken met het verdwenen Westenschouwen en diverse andere verdronken dorpen in Zeeland. 'Living history'-groepen uit Engeland en Vlaanderen hadden hun tenten bij de herbouwde huizen van het dorp opgeslagen. Demonstraties en presentaties van in middeleeuwse kledij gehulde vaklui toonden hoe met vrij 'primitieve', laatmiddeleeuwse technieken en gereed schappen de fraaiste producten kunnen worden vervaar digd: ijzeren maliënkolders, houten gebruiksvoorwerpen, kruisbogen, schilderingen, aardewerk, geverfde wol, was- tabletten enzovoort. De aanwezige (Engelse) pottenbakker had een groot aantal van zijn in een eerder stadium vervaardigde kannen en kommen bij zich. Het oog werd getrokken door een kom die bij een van de spinsters op tafel stond. Deze bleek een kopie van een kom die in 1994 te Veere door Henk Hendrikse (SCEZ) uit de beerput van één van de Schotse Huizen is opgegraven! Dit voorwerp vertoont een tot dusver onbekende voorstelling: een hert en een toren, door middel van de sgrafittotechniek Een kom naar een origineel uit Veere (foto H. Kuipers). (inkrassing) in de bodem van de kom aangebracht. De pottenbakker bekende onmiddellijk schuldig te zijn aan 'plagiaat' en vertelde dat de modellen van zijn voorwerpen uit diverse archeologische publicaties komen. De betreffende, vijftiende-eeuwse kom is afgebeeld in Vondsten uit Veere (Abcoude 1996), een publicatie door medewerkers van het voormalige Provinciaal Depot voor Bodemvondsten (nu deel van de SCEZ) en de ROB, die ook zijn weg naar Engeland heeft gevonden. Ook een ander door de pottenbakker vervaardigd object heeft een Zeeuwse achtergrond. Dit is een zogenaamde kaarsenbak van rood aardewerk, versierd met mannen- kopjes op de hoeken en dierenkopjes als handvaten. Ook dit betreft een heel zeldzaam voorwerp in Nederland. Men vond het in 1971/72 in de beerput van het kasteel van West-Souburg, het latere kasteel Aldegonde. Het voorwerd is beschreven en afgebeeld in het boek Philips van Marnix van Sint-Aldegonde (Antwerpen 1998).

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 32