ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Middelburgse metaalvondsten De heer M. Klomp uit Vlissingen meldde diverse interessante metaalvondsten uit Middelburg. Uit stortgrond kwam een tin/loden insigne van Sint-Joris en de draak; de doorsnede van het ronde object is 40 mm, de datering 1350-1400. Een zeldzaam, maar beschadigd Venetiaans zilveren muntje dateert uit 1567-1570. Het betreft een twee-soldiemunt, met op de voorzijde de doge van Venetië, geknield voor de patroon van de stad Sint- Marcus; de keerzijde toont een staande Christusfiguur. Van dezelfde locatie stamt een nog deels verguld beslagstuk met als voorstelling een leeuw. Eeuwenoude funderingen en mestlagen in Gapinge Op het perceel Dorpsstraat 42 te Gapinge, waar tot voor kort een smederij was gevestigd, is op 5 augustus 2002 een archeologische waarneming uitgevoerd. Spoedig vindt op deze locatie nieuwbouw plaats. Op circa 40 cm diepte bleken resten van een voorganger van het gesloopte pand aanwezig te zijn: twee evenwijdige funderingen, haaks op de rooilijn. De rode bakstenen, waaronder veel halve, hadden het formaat 24 x 11 x 6,5 cm. Ook op een dieper niveau was nog een fundering aanwezig. Het oud oppervlak naast de funderingsresten aan de voorzijde bleek grotendeels intact. Hier kwamen mestlagen met vondstmateriaal uit de 15de en 16de eeuw vrijwel aan de oppervlakte; ook de bewaard gebleven funderingsresten dateren ongetwijfeld uit deze periode. De nieuwbouw vindt plaats op een funderingsplaat. Dit heeft het grote voordeel dat de bovenbeschreven resten bewaard blijven in de staat waarin ze zijn waargenomen. Uitbreiding vakantieoord Broedershoek, Koudekerke Door ArcheoMedia B.V. werd in het kader van de voor genomen uitbreiding van het vakantieoord een Aanvullende Archeologische Inventarisatie (AAI) uitgevoerd. Deze leverde aan de westzijde van het uitbreidingsgebied aanwijzingen op van een vindplaats uit de late Middeleeuwen. Door de provinciaal archeoloog is geadviseerd de ter plaatse geplande groenvoorziening aan te leggen met beschermende maatregelen voor de ondergrond van de vindplaats. Insigne met Sint-Joris en de draak uit Middelburg (foto M. Klomp). Verguld Middelburg (foto M. Klomp). Het skelet uit de Sint-Pieterstraat in Middelburg situ Ten aanzien van het geslacht van de 'hoofdbegraving' kan opgemerkt worden dat het gaat om een mannelijk individu; zowel het bekken als de schedel scoren 'mannelijk' volgens de Workshop European Anthropologists. Het betreft een volwassen individu van tussen de 35 en 45 jaar, vastgesteld zowel op basis van de waargenomen slijtage van de tanden als van de sluiting van de externe schedelnaden. Twee botten vertonen een pathologische afwijking. Het linker sleutelbeen is gebroken. Omdat er vervuiling is opgetreden en het skelet verstoord was door werkzaam heden, kan dit linker sleutelbeen niet met zekerheid aan schedel en bekken toegewezen worden. Bovendien vertoont een borstwervel lichte slijtageverschijnselen. De lichaamslengte kon bepaald worden aan de hand van het rechter femur (bovenbeen); dit is 46,3 cm lang. Volgens de regressieformule van Trotter en Gleser bedroeg de lengte van de persoon rond de 1,73 meter (tussen 1,69 en 1,77 meter). Middelburg, Bachtensteene In april van dit jaar bracht de provinciaal archeoloog aan de Gemeente Middelburg advies uit over de ontwikkelingslocatie Bachtensteene. Dit gebied in het centrum van Middelburg beslaat een groot deel van het binnenterrein van de Karolingische ringwalburg en een deel van de bijbehorende wal en gracht. Geadviseerd werd het behoud van de belangrijke archeologische waarden als uitgangspunt te nemen, aangezien de voorgestelde ontwikkeling, o.a. de aanleg van een ondergrondse parkeerkelder, een onevenredige aantasting van het bodemarchief betekent. Door de gemeente is vanwege het belang van de archeologische waarden onlangs besloten af te zien van de aanleg van de geplande parkeerkelder. Men realiseert de parkeervoorziening nu bovengronds. Muurresten aan Herenstraat/T urfkaai, Middelburg Op 16 oktober 2002 zijn waarnemin gen verricht bij rioleringswerkzaamheden in de Herenstraat in de binnenstad van Middelburg. Hierbij werd - op de hoek met de Turfkaai - in de zijkant van de sleuf een enkele meters lange muur aangetrof fen. Deze bevond zich op ongeveer twee meter van de huidige bebouwing. Waarschijnlijk betreft hetfunderingsrestanten van laatmiddeleeuwse bebouwing. Bij de aanleg van de Nieuwe Haven in de eerste helft van de 16de eeuw hebben deze huizen het veld moeten ruimen; ook de middeleeuwse Sint-Janskerk werd toen afgebroken. Afbeelding van Sint-Joris in een laatmiddeleeuws getijdenboek. Zeeuws Erfgoed 5

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 5