u w ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Inheems-R huisplattegrond bij Ellewoutsdijk. Te zien is een huisplattegrond, elk 'satéprikkertje'staat bij een paal van de boerderij. De boerderij is in twee delen opgesplitst. Vooraan is een staldeel te zien, achter was het - gedeelte. Er is een haard zichtbaar (de grote vlek in het midden). Ook zijn er in het vlak nog resten van de vlechtwerkwand te zien. De boerderij meet ongeveer 12 bij 6 meter. 'Humpe' van Westerwald- steengoed; datering 17de eeuw terrein Prins van Oranje, Goes). Van links naar rechts: Westerwaldkruik met van tinnen deksel; 'Humpe' (eveneens Westerwald); schotel van Delfts aardewerk (faience). Datering 17de eeuw (terrein Prins van Oranje, Goes). Een baksteenoven te Serooskerke, Wattelsweg Op 1 oktober 2002 is een baksteenoven gedocumenteerd aan de Wattelsweg bij Serooskerke (W). Deze was tevoorschijn gekomen bij ontgrondingswerk zaamheden, waarbij de bouwvoor werd verwijderd. Er is veel verbrande leem en baksteenafval aangetroffen. De oven had een duidelijke indeling. De totale omvang bedroeg ongeveer zes bij vier meter. Waarschijnlijk dateert de oven uit de 15de/16de eeuw. Terrein Alhambra, Spuistraat/Coosje Buskenstraat, Vlissingen Volgens afspraak met de Gemeente Vlissingen en Proverko-bouwgroep uit Goes is een begin gemaakt met archeologische begeleiding door het ARC uit Groningen. Hierbij bleek dat ondanks de sloop in 2001 grote delen van de bodem nog intact waren. In overleg met Proverko en de provinciaal archeoloog is besloten om over te gaan tot een opgraving, een Definitief Archeologisch Onderzoek (DAO). Uitbreiding Camping Valkenisse, Groot Valkenisse (Zoutelande) Een AAI door ArcheoMedia B.V. wegens de voorgenomen uitbreiding van Camping Valkenisse leverde aan de noordwestzijde van het uitbreidingsgebied verspreide archeologische indicatoren uit de late Middeleeuwen op. De provinciaal archeoloog adviseerde de bebouwing in het gebied met de archeologische vondsten onder archeologische begeleiding uit te voeren. Bevelanden Over de drempel van Romeins Ellewoutsdijk De inmiddels afgesloten opgraving van de inheems- Romeinse nederzetting bij Ellewoutsdijk heeft sinds de laatste verslaggeving in Zeeuws Erfgoed nr. 2 nog verschillende belangrijke sporen en structuren opgeleverd. Eén daarvan is een intacte drempel in de ingang van een huis. Begin oktober waren in totaal zes houten woonstalhuizen aangetroffen, daterend uit de 1ste of 2de eeuw na Christus. Naast de woningen zijn er nog houten hekjes, haarden en enkele waterputten vastgelegd. Ook zijn onder andere resten aangetroffen van de potten waarin men voedsel bereidde en bewaarde; voorts bepaalde soorten luxe versierd aardewerk. Tekenen van enige welstand waren de boeren van Ellewoutsdijk, die een gemengd bedrijf uitoefenden, dus niet vreemd. Van dit luxe aardewerk weten we, dat het in Frankrijk werd gemaakt en door de Romeinen is meegenomen naar het huidige Nederland. Hier werd het waarschijnlijk tegen lokaal geproduceerde landbouwproducten geruild. Er moet door de inheems-Romeinse boeren dus een overschot zijn geproduceerd, waarmee handel kon worden gedreven. Begeleiding graafwerk 'Prins van Oranje', Goes Op 28 en 29 augustus 2002 zijn de graafwerkzaam heden op het terrein van de voormalige schouwburg 'Prins van Oranje' aan de Nieuwstraat te Goes archeologisch verder begeleid. Opnieuw werd een grote 17de-eeuwse beerput aangetroffen, alsook twee 18de/19de-eeuwse tonputten. De beerput kwam uit in de eerder waargenomen laatmiddeleeuwse gracht van het klooster van de Kruisbroeders. Uit de put is veel aardewerk verzameld, voornamelijk kookpotten, kommen, schalen en borden. Ook een bierpul, een zogenaamde 'Humpe' van Westerwald-steengoed (geïmporteerd uit Duitsland) werd teruggevonden. De gracht is verder opgetekend. Een tonput en een hoek van de beerput bleken helaas volledig vernield door heipalen voor de nieuwbouw. Zeeuws Erfgoed 6 Overzichtsfoto van voorwerpen uit de 17de-eeuwse beerput op het terrein Prins van Oranje, Goes mei 2002, zie Zeeuws Erfgoed nr. 2). Het materiaal dateert uit de periode 1600-1650. Van links naar rechts zijn geglazuur de pispotten te zien, midden achter een kookpot. Op de voorgrond zijn borden en kommen van rood aardewerk opgesteld. Opvallend is de complete majolica zalfpot en de kan (zonder hals) van Weser aardewerk. De voorwerpen zijn uitgezocht en geplakt door J. Thier (A WN). Na het maken van de foto zijn ze weer uit elkaar gehaald, geregistreerd en opgeborgen in het archeologisch depot.

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 6