ARCHEOLOGIE Voortgang onderzoek Romeinse munten in Zeeland GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Uitbreiding Ledeltheater, Oostburg Ten behoeve van de uitbreiding van het Ledeltheater (Ledelplein 16) is in opdracht van de Gemeente Oostburg door het ARC uit Groningen een Aanvullend Archeologisch Onderzoek (AAO) uitgevoerd, tijdens de sloopfase van een bestaande woning voorafgaand aan de bouw. Naast bewoningslagen en een afvalkuil zijn zware funderingen aangetroffen van een groot, mogelijk publiek gebouw met aanzetten voor gewelven en een latrine van gestapelde kloostermoppen. Het palenplan voor de fundering van de nieuwbouw is met enkele aanpassingen uitgevoerd zodat de beide laatstgenoemde structuren behouden zijn gebleven. Het AAO heeft ook aan het licht gebracht dat zich onder het Ledelplein nog goed geconserveerde archeologische resten bevinden. Bouwlocatie Multifunctioneel Centrum aan de Kloosterstraat te Sluis Naar aanleiding van de resultaten van een AAI door Archeomedia B.V. is op de beoogde bouwlocatie verder onderzoek uitgevoerd. Adviesbureau RAAP uit Amsterdam voerde een weerstandsmetingenonderzoek uit, waaruit bleek dat er archeologische sporen en structuren in de bodem te verwachten waren (RAAP-Rapport 841, zie rubriek 'Publicaties'). Vervolgens is op basis van dit onderzoek een AAO met drie proefsleuven uitgevoerd door Archeomedia. Hierbij werden o.a. laatmiddeleeuwse greppels aangetroffen en vermoedelijk een deel van een begraafplaats van het Magdalenenklooster, het klooster van de 'grauwzusters'. Ten behoeve van het behoud van archeologische sporen zal het plan voor de funderings palen van het gebouw aangepast worden. Het deel van de begraafplaats zal echter tijdens de uitvoering van het graafwerk opgegraven worden in een Definitief Archeologisch Onderzoek (DAO). In de vorige Zeeuws Erfgoed berichtten we over de eindscriptie van Roy van Eert, student Oude Geschiedenis aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, over de Romeinse munten in Zeeland. Roy heeft inmiddels literatuuronderzoek verricht in Middelburg en bracht op 26 september 2002 een studiebezoek aan de SCEZ (Zeeuws Archeologisch Archief en archeologisch depot). Nog steeds kan externe hulp het onderzoek vollediger maken, o.a. met meldingen van Romeinse muntvondsten uit Zeeland. Contactadres: R.L.M. van Eert, Johannes Vijghstraat 14, 6524 BR Nijmegen, telefoon 06-41465134, e-mail royvaneert@yahoo.com, of de provinciaal archeoloog van Zeeland, telefoon 0118-670877, e-mail rm.van.dierendonck@scez.nl. Tabaksdoos waarin zich de schatvondst van de Kaloot bevond (foto M. Klomp). Een overzicht van de schatvondst van de Kaloot bij Borssele (foto M. Klomp). Zilveren munt uit de schatvondst van de Kaloot: een 'rijderschelling' van de stad Zutphen, 1688 (foto M. Klomp). Zeeuws ch -Vlaanderen Onderzoek vliedberg bij Ter Valcke, Goes Het ADC uit Bunschoten heeft in augustus 2002 op deze locatie de contouren van de voormalige vliedberg en enige omringende structuren aan het licht gebracht. Eind juli, begin augustus begon men met de afgraving van grote delen van het grasveld vóór het verpleeghuis, waar de eerste fase van de nieuwbouw wordt gerealiseerd. Uit de periode vóór de vliedberg zijn eveneens vondsten geborgen: aardewerkfragmenten uit de 10de tot en met de 12de eeuw. Aldus verklaarde ADC-projectleider B. Meijlink aan de pers. Het onderzoek kan worden vervolgd in 2004, als de eerste sloopfase is afgerond. 'Zeeman verloor muntschat' bij de Kaloot (Borssele) De heer M. Klomp te Vlissingen deed gedurende de zomer in de omgeving van de Kaloot bij Borssele een bijzondere vondst. Het betrof een aangespoelde munt- schat, afkomstig uit een tabaksdoos. In de doos zelf bevonden zich nog slechts twee duiten. De muntschat omvatte 25 zilveren munten en 102 koperen muntjes, alle in goede tot perfecte staat. De munten dateren uit de periode 1688-1787. Volgens de vinder was de tabaks doos met inhoud waarschijnlijk eigendom van een zeeman, dienend op één der schepen van de Oost- of West-Indische Compagnie die hier op de rede plachten te liggen. Zeeuws Erfgoed 7

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 7