jl ARCHEOLOGIE Archeologisch spreekuur en vondstmeldingen Project Verdronken Dorpen Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Zeeland GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Op elke eerste dinsdagmiddag van de maand houdt de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in het archeologisch depot aan het Armeniaans Schuitvlot 1 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op dinsdagmiddag 7 januari, 4 februari en 4 maart, van 15.30 tot 16.30 uur. Melding van archeologische vondsten dient altijd te geschieden bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook buiten het archeologisch spreekuur schriftelijk of telefonisch geschieden bij de SCEZ postbus 49, 4330 AA Middelburg, telefoon 0118-670877, e-mail rm.van.dierendonck@scez.nl. Zie voor dit onderwerp de in deze aflevering opgenomen special nr. 3 over het 'Project Verdronken Dorpen'. Onderzoek Ravensteyn In april/mei 2001 is door leden van de AWN-afdeling Zeeland een booronderzoek uitgevoerd wegens het vermoeden dat zich in de directe omgeving van de boerderij Hof Ravensteyn bij Grijpskerke archeologische sporen in de grond bevonden. Deze dreigden vernietigd te worden vanwege ingrepen in het kader van de Ruilverkaveling Walcheren. Door over het terrein kruisgewijs twee boorraaien te zetten konden resten van omgrachting en bebouwing in de bodem van het zogenaamde 'Eijland' worden aangetoond. Dit 'Eijland' maakte ooit deel uit van de tuinen van de vroegere buitenplaats Ravensteyn. Het betrof een enigszins rechthoekig perceel dat in de 18de eeuw waarschijnlijk gebruikt werd als lusthof. Op een kaart van de buitenplaats uit circa 1750 is een geometrisch aangelegde tuin te zien, omringd door grachten en singels met bomenlanen en aan de zuidzijde kadasterkaart van Hof Ravensteyn uit 1940 (foto AWN). een brug of dam. Bebouwing in steen ontbreekt op alle kaarten. Toch suggereert de vondst van muurwerk in het centrum van het 'Eijland' dat er een klein gebouw heeft gestaan. Regelmatig stuitte de boor op steen; aftasten met de prikstok deed eveneens vast muurwerk vermoeden. De grachten zijn nog goed te zien op luchtfoto's, gemaakt vóór en tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ze werden in 1953 echter volgegooid met aarde, zand, puin en afval. Na de demping van de grachten kwam het terrein in gebruik als bouwland. Herstel toestand circa 1750 Aanleiding voor een hernieuwd booronderzoek is het feit dat het terrein door de eigenaren van het huidige Hof Ravensteyn verworven zal worden. Zij zijn voornemens het terrein in dezelfde staat terug te brengen en in te richten zoals het er uitzag in het midden van de 18de eeuw. Door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland is een voorlopig inrichtingsplan opgesteld waarbij het behoud van de archeologische resten het belangrijkste uitgangspunt is geweest. Om het tracé, de breedte en de diepte van de grachten exact te kunnen bepalen zijn door leden van de afdeling Zeeland in de laatste week van september en de eerste weken van oktober aanvullende boringen gezet. Het is namelijk de bedoeling van de eigenaren de oorspronkelijk aanwezige waterpartijen en de zogenaamde 'lange vijver' opnieuw zichtbaar te maken door deze uit te graven. Hierbij dienen de oorspronkelijke profielen, zowel horizontaal als verticaal, gehandhaafd te blijven. Op 9 oktober jl. zijn hoogtemetingen verricht, waarbij de grachten eveneens konden worden aangetoond aan de hand van de verkregen metingen. Te zijner tijd worden in de omgeving van de boerderij nog meer boringen gezet en zal ook een aantal veldkarteringen plaatsvinden. Werkgroep Metaalvondsten Zeeland M. Bil uit Middelburg toonde een aantal metaalvondsten, afkomstig uit stortgrond van de bouwput van het stadskantoor in Middelburg. Hierbij was een loden gewicht met een massa van 275 gram, met een instempeling van de burcht van Middelburg en twee ingeslagen lijnen. Het gewicht wordt opgenomen in de registratie van de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland. (foto AWN). Booronderzoeken op het huidige terrein van het Hof (foto AWN). Zeeuws Erfgoed 8

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 8