Van de consulent ARCHEOLOGIE GESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA Veel positief commentaar is sinds het verschijnen op 11 juni 2002 geleverd op de uitgave Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten. In het Zeeuws Tijdschrift hebt u kunnen lezen dat deze kaartengids inmiddels in de Zeeuwse boeken toptien is aangeland, en nog wel op de tweede plaats! Wanneer u dit leest is van de cursussen die in het septembernummer werden aangekondigd, er één al weer verleden tijd: 'Wonen in een monumentenpand/in een monumentengemeente (Schouwen-Duiveland)', een cursus die zich in Zierikzee in een ruime belangstelling mocht verheugen. Goed voor herhaling elders in de provincie. Voor andere cursussen, die in januari van start gaan, verwijzen we naar pagina 22 van dit nummer en naar de Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU, telefoon 01180-634800). Veel activiteiten worden er in betrekkelijke stilte ontplooid. Zo ook op het terrein van de Zeeuwse streek- drachten. Gestaag vordert het werk aan een standaardwerk over de Zeeuwse streekdrachten in de laatste twee eeuwen. Na een opsteker in het begin - de stimuleringsprijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland - nu wederom een opsteker voor de initiatiefneemster, de Stichting De Zeeuwse Streekdrachten. Op 9 november werd haar in het Arnhemse Openluchtmuseum de stimuleringsprijs onder de naam van 'E. Bosch-van de Kolkprijs 2002' uit gereikt door de Stichting Nederlandse Volksklederdrachten 'Collectie Koningin Wilhelmina'. De toekenning van deze prijs zegt alvast iets over de kwaliteit van het boek dat wordt voorbereid. Nog even geduld. Een andere belangrijke publicatie mocht 27 november jl. het licht zien. Dan hebben we het over het boek Schone welbetimmerde hofsteden. Boerderijbouw in Zeeland van de tiende tot de twintigste eeuw door Piet van Cruyningen. Alweer een waardige Zeeuwse opmaat tot '2003 Jaar van de Boerderij'. Dat jaar krijgt zo langzamerhand steeds meer vorm. Op verzoek van de Provincie Zeeland stimuleert en coördineert een werkgroep de verschillende voorgenomen activiteiten. In die werkgroep zijn - naast de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en de provincie - vertegenwoordigd: de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, de ZLTO, het Bureau voor Toerisme Zeeland, de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, de Boerderijenstichting Zeeland, en de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Op de concrete plannen voor het boerderijenjaar gaan we een volgende keer uitgebreid in. Nu, ter herinnering, nog één activiteit: de cursus Zeeuwse boerderijen en erven' op 23 en 30 januari a.s. in het Infocentrum Zeeuwse Schaapskooi. Voor inlichtingen en aanmelding kunt u contact opnemen met de ZVU. Bedrijfskaartboekjes Ook in het kader van '2003 Jaar van de Boerderij' willen we als Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland aandacht vragen voor een typisch Zeeuwse, maar vergeten vorm van cultureel erfgoed: bedrijfskaartboekjes, ook wel: meetboekjes of veldboekjes. Op onze eerdere oproepen is enthousiast gereageerd, maar we kunnen nog best wat meer respons gebruiken. Het gaat om meer of minder eenvoudig uitgevoerde boekjes, waarin een aantal - vaak ingekleurde - plattegronden een compleet overzicht geeft van een compleet boerenbedrijf. Ze werden meestal vervaardigd door landmeters en ze stammen veelal uit de 19de eeuw. Particulieren die menen over zo'n boekje te beschikken, vragen we ons dat te melden (SCEZ, Aafke Manni-Bij de Vaate, telefoon 0118-670870). Wij willen de boekjes (die u dus niet hoeft af te staan!) graag registreren en sommige eventueel volgend jaar exposeren. Onkostenvergoeding voor historisch onderzoek Al geruime tijd kende de 'oude' Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland een interessante regeling, bedoeld om het (wetenschappelijk) historisch onderzoek in onze provincie te stimuleren. Het is goed nog eens te herhalen dat de nieuwe Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland deze regeling onverkort heeft overgenomen. De regeling is ooit in het leven geroepen om wetenschappers en studenten tegemoet te komen met een bijdrage (van maximaal 910) in hun reiskosten naar Zeeuwse archieven en bibliotheken. En dat heeft gewerkt! Een aantal scripties, zelfs dissertaties en enkele nog grotere projecten over Zeeuwse onderwerpen vormen het duidelijke resultaat. Ook al reizen studenten tegenwoordig goedkoper, een beroep op de regeling voor andere onkosten is nog altijd mogelijk. En naast geschiedenis komen zeker ook andere vakgebieden in aanmerking zoals archeologie, kunstgeschiedenis en taalkunde. Om in aanmerking te komen kunnen geïnteresseerden een aanvraagformulier opvragen bij de secretaris van de Commissie Regionale Geschiedbeoefening, mevrouw drs. M.E. Jongejan (telefoon 0118-654000). Het is deze commissie die over de aanvragen adviseert. Rectificatie Op de een of andere manier is de afbeelding in de rubriek 'MOnuMENTaal' in de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed een zoekplaatje geworden. Dat was zeker niet onze bedoeling. Jacob van Deventers plattegrond van Goes uit het midden van de zestiende eeuw toont op twee plaatsen een symbool: de aanduiding van een uitwateringspunt. Het ene onmiddellijk ten noorden van de stad in de westelijke havendijk, het andere ten noord westen van de stad in de Oosterscheldedijk. Het eerste punt werd door ons duidelijk geaccentueerd, maar het accent dat het tweede punt had moeten markeren, kwam op een verkeerde plaats terecht. Hierbij een juiste afbeelding. Zeeuws Erfgoed 9 Zeeuwse streekdracht: ook cultureel erfgoed. Boerderij op Walcheren, met de schuur in een afwijkende kleur. Goes, met (binnen de cirkels) op twee plaatsen een uitwateringspunt.

Zeeuws Erfgoed | 2002 | | pagina 9