Nieuws van bibliotheken GESCHIEDBEOEFENING 2003 BOERDERIJ Zeeuwse Bibliotheek 24 uur per dag, 7 dagen per week digitaal geopend: www. zeeuwsebibliotheek. nl Zeeuwse Bibliotheek verwerft 'prijsband' ARCHEOLOGIE MONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN We doen hier alvast een (globale en voorlopige) greep uit de activiteiten. Aan exposities is er niet alleen de al genoemde tentoonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek. Ook in Landbouwmuseum Agrimuda (Sint-Anna ter Muiden), museum De Schotse Huizen (Veere), Streekmuseum Het Land van Axel (Axel) en Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg (Dreischor) worden exposities ingericht. Jaarlijks terugkerende manifestaties zullen dit jaar in het teken staan van de boerderij: de landelijke fietsdag (10 mei), de Week van het Platteland (20-27 juni), de Walcherse Elfdorpentocht (5 augustus) en Open Monumentendag (13 september). Publicaties over de Zeeuwse boerderij worden geleverd door Piet van Cruyningen (in de provinciale cultuurhistorische reeks) en Gerard Smallegange (Op t Hf deel 2). Ook in de vorm van cursussen, excursies en culturele avonden zal de Zeeuwse boerderij ruime aandacht krijgen. Tegen het eind van het jaar zal het mooiste boerenerf van Zeeland worden verkozen en zal vanuit Zeeland een voordracht worden gedaan voor de boerderij van het jaar. Voor wie deze selectie van Zeeuwse activiteiten toch nog wat beperkt vindt: hebt u of heeft uw organisatie plannen of ideeën die aan het welslagen van '2003 Jaar van de Boerderij' kunnen bijdragen, laat ze ons (via het secretariaat: Aafke Manni-Bij de Vaate, telefoon 0118 670870) weten. Hoe meer aandacht voor de Zeeuwse boerderij, hoe beter! m r JAAR VAN DE Begin dit jaar werd de vernieuwde internetsite van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk 7 in Middelburg officieel geopend door Jeltje van Nieuwenhoven (oud-bibliothecaresse). De nieuwe website voegt naast de gebruikelijke informatie en diensten (catalogi, overzicht van de boeken die u zelf heeft geleend, openingstijden, agenda culturele evenementen, tentoonstellingen, actueel nieuws, enz.) twee bijzonder heden toe: de Beeldbank Zeeland en Poëzie op Kennisnet. De Beeldbank Zeeland is een uniek direct toegankelijk fotoarchief van en over Zeeland met meer dan 70.000 foto's en 6.000 affiches. Het aantal digitaal beschikbare foto's wordt dagelijks uitgebreid en ook de enorme collectie prentbriefkaarten zal in de nabije toekomst op de internetsite te vinden zijn. Het zoekprogramma om de foto's te vinden is in eigen beheer ontwikkeld. Het fotoarchief/de Beeldbank Zeeland is te vinden op: www.zeeuwsebibliotheek.nl. Poëzie op Kennisnet is een met landelijke subsidie speciaal in Zeeland ontwikkelde site voor het voortgezet onderwijs in heel Nederland. Honderd geselecteerde gedichten worden gepresenteerd inclusief vragen en achtergrondinformatie. De site is ook te vinden op bovengenoemde website van de bibliotheek. De Zeeuwse Bibliotheek heeft met steun van de Middelburgse Teekenakademie een unieke boekband verworven op een boek- en prentveiling in Friesland. Deze nieuwe aanwinst is vanaf heden te bezichtigen. De fraaie leren band met vergulde rug draagt op de voorzijde een groen marokijn titelschildje met de vergulde spreuk 'Vernuft en vlyt'. Aan deze spreuk is af te lezen dat het een boek betreft dat als prijs werd uitgedeeld op de Middelburgse Teekenakademie. Bijzonder is dat de prijs nog in het boek aanwezig is. Aan de binnenzijde prijkt de opdracht van de schooldirectie. Zij deed op 6 september 1826 het boek cadeau aan Johannes Jacobus Lievense "wegens betoonde bekwaamheid in het teekenen en bevordering tot Primus van de Derde Klasse naar Prent". Door vermelding van de naam van de leerling is verder onderzoek naar zijn persoon mogelijk. Johannes Jacobus Lievense stamde uit een zeer getalenteerde familie en er is nog werk van hem in particulier bezit. Jaarlijks werd het werk van de leerlingen van de Teekenakademie beoordeeld en aan het eind van het schooljaar werden ereprijzen uitgereikt. Naast penningen werden ingebonden boeken met goudstempeling cadeau gedaan. Het boek dat de Zeeuwse Bibliotheek verwierf, is een tweede druk van het boek van Gerard de Lairesse met als titel Grondlegginge ter Teeken zynde een korte en zekere weg om door middel van de Geometrie of Meetkunde de Teekenkonst volkomen te leren Zeeuws Erfgoed 10

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 10