Even voorstellen De mens achter de wachter De Monumentenwacht; wat doet zij zoal? ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA In de voorgaande nummers van Zeeuws Erfgoed is de Monumentenwacht ingegaan op het belang van het regelmatig uitvoeren van bouwkundige inspecties aan monumentale en historische bouwwerken. Het leek ons deze keer een goed idee om u voor te stellen aan de Monumentenwacht en haar wachters, de personen die de bouwkundige inspecties daadwerkelijk verrichten, ook wel 'de ogen en de oren' van de Monumentenzorg genoemd. Wellicht heeft u als monumenteneigenaar wel eens een van hen ontmoet. Voorafgaand aan dit voorstellen nog een aantal cijfers en getallen in het kort. - Het bestand van de Monumentenwacht telt momenteel circa 880 objecten verspreid over de hele provincie Zeeland. Zeeland bezit binnen haar provinciale grenzen circa 3300 monumentale gebouwen en andersoortige bouwwerken; - Het aantal goed opgeleide en op een adequate wijze toegeruste wachters bedraagt 8; - Dagelijks gaan 4 ploegen voorzien van een volledig daartoe uitgeruste inspectiebus op pad; - De Monumentenwacht onderhoudt contacten met collega-wachten in het land en in Vlaanderen; - De Monumentenwacht is aangesloten bij de Federatie Monumentenwacht Nederland. Deze overkoepelende federatie onderhoudt nauwe contacten met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist. Allerlei soorten en maten monumenten zijn in het abonneebestand van de SCEZ opgenomen. Grote, complexe gebouwen maar ook een eenvoudige stoeppaal. Een heel gevarieerd bestand dus. Het werk van de Monumentenwacht biedt zóveel afwisseling dat elke dag weer anders is. Het begint al met het maken van de afspraken voor een inspectie. De ene dag is het voor een aantal kleine woonhuizen, de andere dag voor een kerkgebouw waarin je letterlijk voor langere tijd kunt verdwalen. Ook de eigenlijke inspectie is steeds verschillend. Bij het kleinere woonhuis kan volstaan worden met het gebruik van een korte ladder, terwijl bij het kerkgebouw het hele arsenaal van ladders op de inspectiebus gebruikt moet worden. Daarbij zijn de te verrichten werkzaamheden heel wisselend. Na aankomst wordt in een gesprek met de contactpersoon of eigenaar gevraagd naar de eventuele veranderingen/ gebreken die de gebruiker de laatste tijd zijn opgevallen aan zijn monument. Dit kan voor de Monumentenwacht al een indicatie zijn waar mogelijke problemen opgetreden zijn of op termijn kunnen ontstaan. Vervolgens vindt de reguliere inspectie van het object plaats, waarvan de bevindingen na afloop met de eigenaar doorgesproken worden. Deze worden later in een rapport verwerkt. Een inspectie waarbij diverse - onverwachte - ernstige problemen geconstateerd worden, kan voor een eigenaar soms erg teleurstellend zijn. Aan de wachters de taak om handreikingen en suggesties te doen om het onderhoud gefaseerd uit te voeren of om andere werkzaamheden zo mogelijk (verantwoord) uit te stellen. Ook objecten waaraan gericht en planmatig onderhoud uitgevoerd wordt, zitten in het onderhoudsbestand. Hier verloopt het gesprek meestal erg vlot en beperkt het zich tot het geven van een advies over de onderhoudstermijnen. Het geeft de wachters ook veel voldoening dat zij met hun werk de eigenaren ondersteunen in het onderhoud van hun kostbare monument en dit kunnen behouden voor de toekomst. Zeeuws Erfgoed 12

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 12