ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA Marcel Ravestein, sinds 1999 werkzaam bij de Monumentenwacht. "Ik heb zon 10 jaar in de bouw bij een bouwaan- nemer gewerkt. Dit werk heb ik met plezier gedaan, maar na tien jaar ik wilde eens wat anders gaan proberen. Toen de kans zich voordeed om bij de Monumentenwacht te komen werken, heb ik niet lang getwijfeld en heb op de functie van monumentenwachter gesolliciteerd. Het leek mij een mooie baan die veel afwisseling zou bieden. Nu ik alweer een aantal jaren meedraai met de Monumenten- wacht kan ik u verzekeren dat dit inderdaad het geval is. In mijn vrije tijd mag ik graag een partijtje tennis slaan, maar ook zeilen heeft mijn interesse. Een heel andere vorm van tijdsbesteding is samen met mijn dochtertje van drie, zandgebakjes maken. Waarna zij op haar beurt stenen van mij mag gaan sjouwen nodig voor onze aanbouw, garage annex bijkeuken, maar daar blijft dan te weinig tijd voor over." Henk van de Schraaf, 48 jaar en sinds 1986 werkzaam bij de Monumentenwacht. "Als leerling-timmerman ben ik bij een kleine (bouw)aannemer gaan werken. Na enige jaren kreeg deze aannemer ook restauratieopdrachten, waaraan ik mijn medewerking heb mogen verlenen. Zo ben ik in aanraking gekomen met de 'wereld van de monumenten'. We waren in de Sint-Jacobstraat in Goes aan het werk, toen ik voor het eerst kennis maakte met de Monumentenwacht. De werkzaamheden die men daar verrichtte, leken me leuk en heel afwisselend. Monumentenwacht Zeeland ging uitbreiden met een team en ik heb meteen gereageerd. Ik werd aangenomen als 2de monumentenwachter. Na een aantal jaren werd ik 1ste wachter. De functie van 1ste wachter houdt in dat je de afspraken maakt met eigenaren en de inspectie rapporten schrijft en dus daar ook verantwoordelijk voor bent. Het werk is de laatste jaren sterk aan veranderingen onderhevig. Zo zullen de werkzaamheden tijdens de inspecties moeten voldoen aan de vernieuwde Arbowetgeving, die ieder jaar verder aangescherpt wordt. Ook zal de wijze van rapporteren dit jaar verbeterd en landelijk op elkaar afgestemd worden. Dit alles in het kader van de professionalisering van de Wacht. Mijn grootste hobby is gitaar spelen in een 'coverband'. We spelen ballads maar ook stevige rock. Het is elke keer weer heerlijk om je tijdens de repetities te kunnen uitleven. Ik hoop dan ook dat ik het werk als monumen tenwachter en mijn hobby als gitarist nog vele jaren zal mogen blijven uitoefenen." Gerrit Verheij, 39 jaar oud, wonend in Middelburg en vader van 4 kinderen. "Na een praktische opleiding timmeren ben ik in 1981 terechtgekomen in de bouw, waar ik medewerking heb mogen verlenen aan het bouwen van o.a. woningen en appartementengebouwen maar ook aan andersoortige bouwwerken bij een kleine aannemer in het Zeeuwse land. Sinds 1995 ben ik in dienst als 2de monumentenwachter bij de Monumentenwacht Zeeland die in april 2001 is overgegaan in de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Een 2de wachter is verantwoordelijk voor het onderhoud van de bus, assisteert bij opnames en verricht incidenteel vervolginspecties. Ik doe dit werk met veel plezier. De afwisseling en de eigen verantwoordelijkheid, maar ook elke keer weer nieuwe dingen te ontdekken in de oude historische panden maakt dat dit vak van monumentenwachter zo interessant en afwisselend is." Edwin de Vries, geboren in het pittoreske Vrouwenpolder op 6 augustus 1973. "Tot mijn 25ste heb ik gewerkt bij een aannemingsbedrijf. Bij dit bedrijf heb ik als timmerman veel geleerd over de bouw van huizen en andere panden. Na negen jaar daar gewerkt te hebben ben ik op zoek gegaan naar een nieuwe uitdaging; die vond ik bij de Monumentenwacht Zeeland. Vanaf januari 1999 ben ik hier als 2de monumentenwachter werkzaam. Twee jaar geleden kreeg ik van de SCEZ de mogelijkheid om de opleiding restauratiemedewerker te volgen. Deze opleiding houdt in dat men twee jaar lang een dag naar school gaat om alle facetten van het restauratievak nog beter te leren kennen maar ook te her- en erkennen. Deze opleiding heb ik in juli 2002 met succes afgerond. In de nabije toekomst hoop ik de HTO-opleiding Restauratie te volgen. Deze opleiding is een welkome aanvulling op mijn ambitie om 1ste wachter te worden. Sinds een jaar woon ik samen met mijn vriendin in het mooie centrum van de stad Middelburg. Mijn vrije tijd gebruik ik voornamelijk om aan mijn huis te werken, het beter leren omgaan met de computer, en op z'n tijd een biertje te drinken in een donkerbruin café." Zeeuws Erfgoed 14

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 14