MUSEA S ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGiVl U S E ASTREEKTALEN Bezoekadres: Postadres: Telefoon: E-mail: Openingstijden: Museum De Schotse Huizen Kaai 25-27, Veere Postbus 33 4350 AA Veere. 0118-501744 dc-schotsehuizen@planet. nl Maandag t/m zaterdag 12.00-17.00 uur Zondag 13.00-17.00 uur Van 1 april t/m 31 oktober Rondleiding voor groepen vanaf 15 personen Voorkamer van 'De Struys (foto museum De Schotse Huizen). De rijke Engelsman Albert Oaks kocht in 1886 'De Struys'. Veel is er verbouwd aan het interieur en exterieur van 'De Struys'. Zijn dochter Alma verzamelde meubelen, porselein en streekdrachtonderdelen. Zij schonk het huis en de verzamelingen eveneens aan de Staat. In 1950 werden 'Het Lammeken' en 'De Struys' als museum ingericht en voor het publiek opengesteld. In de beeldenzaal van 'Het Lammeken' staan de beelden van de heren en vrouwen van Veere opgesteld. Tot in de dertiger jaren van de vorige eeuw sierden zij de gevel van het Veerse stadhuis. Bij de restauratie in die jaren werden de beelden vervangen door nieuwe beelden, gemaakt door Wenckenbach. De oude beelden verdwenen in de vochti ge kelder van het stadhuis. Er vindt onderzoek plaats naar de mogelijkheid om de oude beelden te conserveren en te restaureren. De collectie bevat ook meubelen uit de 18de, 19de en 20ste eeuw. Een fraai voorbeeld van Hollandse meubelkunst is het zogenaamde sterkabinet in de voorkamer van 'De Struys'. Het werd vervaardigd rond 1700. Het eikenhouten kabinet is belijmd met diverse uitheemse houtsoorten. De stermotieven zijn samengeteld uit ebbenhout en ivoor. Opmerkelijk is ook het Aziatische porselein in de hangvitrine. Porselein van mindere kwaliteit, meegevoerd naar Europa als ballast, werd in Nederland overgeschil derd in rood en groen, zonder rekening te houden met de oorspronkelijke decoratie. Men noemt dit 'Amsterdams bont'. Een van de zalen van 'Het Lammeken' wordt gebruikt voor het houden van exposities van beeldende kunst. Alma Oakes gaf kunstenaars ruimschoots de gelegenheid hun werk in haar huis te exposeren en te verkopen. Door het organiseren van deze tentoonstellingen wordt haar traditie voortgezet. Op de zolderverdieping worden scheepsmodellen getoond. Het zijn modellen van schepen die Zeeuwse wateren hebben bevaren. Bijzonder is de 'krabbelaar'. De krabbelaar kan gezien worden als de voorloper van de bag germolen. Het vaartuig is op maat gemaakt voor de Veerse haven. Aan de onderkant bevinden zich grote 'har ken', die allerlei ongerechtigheden bij afgaand tij naar open water kunnen voeren en de haven op de juiste diepte houden. Bij een bezoek aan De Schotse Huizen kunt u geconfronteerd worden met kostuumfiguren in Walcherse streekdracht. Ze vertellen meestal een verhaal. Zo zal in het nieuwe seizoen een oudejaarsviering geënsceneerd worden. Een familie rond de tafel in de achterkamer, gekleed in eind 19de-eeuwse dracht. Op de zolder wordt de teloorgang van de Walcherse dracht getoond. Vooral na de tweede wereldoorlog en de inundatie nam het aantal streekdrachtdragers massaal af. Het spreekt voor zich dat de meest kwetsbare en kostbare kostuumonderdelen in vitrines worden getoond. Verder wordt er gebruik gemaakt van verantwoorde replica's. Ook wordt er gebruik gemaakt van bruiklenen uit particuliere collecties. Elk seizoen wordt er een geheel nieuwe kostuumopstelling gemaakt. Ook aan de jongste bezoekers is gedacht. Zo is er een speurtocht door het museum en er zijn poppen die in Walcherse streekdracht aangekleed kunnen worden. Enige jaren geleden hing de toekomst van het museum aan een zijden draadje. Dankzij de inzet van de Stichting Delta Cultureel, vele vrijwilligers en vrienden is de toekomst voorlopig gewaarborgd. Zeeuws Erfgoed 16

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 16