PUBLICATIES Boeken en eenmalige uitgaven CD-Rom over verdedigingslinies Zeeuwsch-Vlaanderen Rinus Anthonisse, 50 jaar geleden 50 jaar verder. Februariramp 1953 (Abcoude 2002), 160 pag. De zee neemt en de zee geeft, daar weten de bewoners in de Nederlandse Delta alles van. Mensen hebben zich in dit gebied altijd tegen het water verdedigd. De dijken hebben ook altijd hun aandacht gehad. De storm in de nacht van op 31 januari en 1 februari 1953 kwam echter als een dief in de nacht. Het antwoord werd het Deltaplan. Dit alles behandelt Anthonisse in een mooi vormgegeven lees- en kijkboek. Henk Baas e.a. (red.), Landschap in archieven. [Themanummer van het] HistoGseh-Geografisch Tijdschrift 20 (2002) 3, 160 pag. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van het Algemeen Rijksarchief, vanaf vorig jaar Het Nationaal Archief geheten, verscheen een bundel van 31 korte artikelen. Het zijn voorbeelden van onderzoek waarbij archiefbronnen onmisbaar zijn voor het ontrafelen van de geschiedenis van het land schap. Zeeland komt in drie artikelen aan bod. Frans Beekman gebruikt oude prentbriefkaarten van de Schouwse duinen; Adrie de Kraker vond een bestek voor de aanleg van een Spaanse fortenlinie bij Axel; en Aad de Klerk ontleent aan een dossier gegevens over de wegbeplanting op het 18de-eeuwse Walcheren. M.P. Dieleman, Roos Doorn; een Heerenhuis en tuin met sprink (Middelburg 2002), 115 pag. In een ruim geïllustreerd boekje doet M.P. Dieleman verslag van zijn naspeuringen naar de ruim 200 jaar omspannende historie van het huis Roos Doorn, begonnen als eenvoudig 'speelhof aan de Middelburgse Noordsingel. Ook de kleurrijke geschiedenis van de bewoners, onder wie enkele bekende Zeeuwen (jhr. J.H. Schorer, jhr. F.C. de Jonge en C.F. de Jonge), komt aan bod. Cor Heijkoop, Phoenix-caissons. Drijvende kolossen voor vrede en vei ligheid. Het gebruik van Phoenix- caissons bij het dijkherstel in Zeeland, 1945-1953 (Middelburg 2002), 103 pag. Bij de ontwikke ling van een kunstmatige haven aan de Franse kust, het dijkherstel op Walcheren in 1944-1946, het dichten van de stroomgaten op Schouwen-Duiveland in 1953 en het uitvoeren van de Deltawerken werden caissons gebruikt, de zogenaamde Phoenix-caissons. In deze publicatie wordt uitgelegd hoe deze drijvende kolossen werden ingezet. Tonny van Kemseke, Het Liefdehuis Hulst, 1861-1969. Aan liefde en barmhartigheid door de Hulstenaren gewijd, (Hulst 2002), 360 pag. Het Liefdehuis in Hulst werd in 1859 gebouwd en groeide uit van een opvanghuis voor wezen en ouden van dagen tot een volwaardig ziekenhuis en gasthuis voor ouderen. Vele duizenden mensen zijn er verzorgd en honderden hebben er gewerkt. De geschiedenis werd geschreven na raadpleging van het archief van het Liefdehuis, dat na de publicatie van het boek is overgebracht naar het Gemeentearchief Hulst. A.R. Koppejan, Sturen en turen. De laatste beurtschippers van Zeeland (Vlissingen 2002), 384 pag. De auteur speurde naar gegevens over de beurtvaart, de enthousiaste verhalen van schippers, schippersknechten, hun familieleden en schipperskinderen over de vaart, de handel, de schepen en het leven aan boord en verwerkte zijn uitvoerige docu mentatie tot een bijzondere publi catie. Ko Koster, 75 jaar Transport in Zeeland en omstreken van 1925 2000 (deel 4) (Kruiningen 2002), 320 pag. Door middel van honder den foto's wordt het transport in Zeeland in beeld gebracht. Het materiaal werd in de loop van de tijd steeds groter, breder, hoger en langer; er kwam meer aandacht voor de veiligheid van het vervoer. De techniek en de infrastructuur zorgden voor vele veranderingen. Jan J.B. Kuipers en Peter Sijnke, Van obelisk tot oorlogsgraf. Kleine monumenten en ornamenten in Zeeland, deel 2 (Middelburg: Provincie Zeeland, 2002). Laatste deel van een tweeluik door deze auteurs over kleine monumenten, in de cultuurhistorische reeks van de Provincie Zeeland. Kuipers behandelt monumentjes van over- heden en bestuur, maritieme zaken en waterstaat, wetenschap en cultuur; Sijnke neemt de onderwerpen handel en nijverheid, oorlogsmonumenten en funeraire gedenktekens voor zijn rekening. Het eerste deel van het tweeluik, Van schandsteen tot straatkapel, is al herdrukt. Frank Poorthuis (samenstelling), Balkenende (Amsterdam 2002), 127 pag. In deel 1 van de serie Luis in de pels een reeks journalistieke publicaties van de Volkskrant, staat de Zeeuwse CDA-politicus Jan Peter Balkenende centraal. Na de bijzondere gebeurtenissen dit jaar werd hij in juli minister-president. Het boekje behandelt zijn levens loop, zijn bliksemcarrière, zijn ideeën en beloften, zijn uitstraling, zijn critici en zijn volgelingen. Hans Sakkers en Johan den Hollander, Het verhaal van een Westerschelde (Meliskerke 2002), 40 pag. Op de Vlissingse wind- orgelbunker staat een betonnen paal van de Mijnenuitkijkdienst. Hoewel er bij het Centraal Archievendepot van Defensie in Rijswijk en het Instituut voor Maritieme Historie in Den Haag geen gegevens bekend waren hebben de auteurs toch informatie kunnen verzamelen over dit typische object. Kees Slager, Hier was eens Capelle (Vlissingen 2002), 128 pag. Het eerste deel in de reeks 'Ooggetuigen van de 20ste eeuw', is een portret van het Duivelandse gehucht Capelle, ooit zelfs een echt dorp met een eigen kerk, en de ondergang ervan in 1953. De overlevenden vertellen hun verhaal, van de bijzondere gemeen schap die zij vormden en van de gebeurtenissen in februari 1953. Ger A. van de Voorde en Mirjam M. Bezemer-Witzand (red.), 75 jaar voetbalvereniging s.v. Oostburg (Oostburg 2002), 76 pag. Het jubileumboek van de voetbal vereniging s.v. Oostburg is tot stand gekomen door het uitpluizen van notulen, kranten, clubbladen, documenten, het zoeken naar foto's en het voeren van vele gesprekken met oud-spelers. De fotografie en grafische begeleiding van Ronny H.R. Rammeloo hebben geleid tot een zeer verzorgd jubileumboek. Zeeland dichtersland; bloemlezing (Stichting Achterland, Zeist 2002), 79 pag. Deze bloemlezing bevat 24 teksten over Zeeland, voorafgegaan door een inleiding van Aad de Klerk onder de titel 'Literaire sporen in de slik; het Zeeuwse landschap als inspiratiebron van schrijvers en dichters' (pag. 7-21). Annejet van der Zijl, Anna. Het leven van Annie M. G. Schmidt (Amsterdam 2002), 478 pag. Na de publicaties van Doe nooit wat je moeder zegt (1999) en Wacht maar tot ik dood ben (2000) is dit boek eigenlijk de echte biografie van de bekende kinderboekenschrijfster, die op 2 december 1909 in het Zuid-Bevelandse Kapelle werd geboren en daar ook haar jeugd doorbracht. Als deel van het Belvedere- project 'Valorisering Staats- Spaanse linies' heeft de Provincie Zeeland een CD-rom uitgegeven. Deze is bedoeld als communicatiemiddel bij dit project, dat de 'valorisering' (het geven van een nieuwe bestemming) aan de eeuwen- o ude verdedigingslinies in Zeeuwsch-Vlaanderen beoogt. De animatie op de CD-rom toont de geschiedenis van de in hun oudste vorm uit de Tachtigjarige Oorlog (1568 1648) daterende linies. Door de linies op basis van hun waarde als cultuurhistorisch erfgoed opnieuw te ontwikkelen zullen ze behouden kunnen blijven, aldus het oogmerk van het project. De ontwikkeling van een voor de valorisering gewenste ruimtelijke visie is in handen van bureau H+N+S landschap sarchitecten. De verdedigingswerken worden niet alleen gevormd door bekende vestingplaatsen als Sluis, Retranchement, Axel en Hulst, maar ook door minder bekende forten, schansen, inundatiesluizen en liniedijken. De CD-rom is te verkijgen via de Provincie Zeeland, Marcel van Wezel, postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118 631088, mcw@zeeland.nl. Zeeuws Erfgoed 20

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 20