PUBLICATIES Heem- en oudheidkundige bladen Archeologische rapportages Tijdschriften De oudste verzameling van het Zeeuws Genootschap in een nieuw perspectief. In de serie 'Genootschapsverzamelingen' wordt een aquarel belicht van Arie Martinus Luyt over het ringrijden te Domburg door mevrouw I.H. Vogel-Wessels Boer. Zeeuws Landschap, het kwartaal blad van de stichting Het Zeeuwse Landschap, jaargang 18 (2002) 4, bevat op pag. 12-13 een artikel waarin Aad de Klerk het spoor- en geruisloze verdwijnen van een drietal oude en onverharde weggetjes op Walcheren signaleert. De Zoutkrant (Rijksinstituut voor Kust en Zee RIKZ) van december 2002 bevat artikelen over de 'Natuurcompensatie in de Westerschelde' met aandacht voor de (fysieke bescherming) van het verdronken dorp Valkenisse en over 'Watersnoodramp 1953: 50 jaar na de Ramp, herdenken en vooruitkijken'. Tholen en Sint-Philipsland In de Cronicke van den lande van Philippuslandt nr. 4, december 2002, verhaalt K. Overwater van een familielid dat gedeserteerd zou zijn uit het leger van Napoleon. Vervolgens o.a. een interview met Johanna Kunst over de Ramp. Walcheren De Wete nr. 1, januari 2003, kwartaalblad van de Heemkundige Kring Walcheren, is gedeeltelijk in kleur verschenen met als thema 'heemkunst', dit n.a.v. het 2.500ste lid! L.M. Hollestelle ver slaat de eerste dagen van de Ramp op Walcheren. B. Wennekes gaat in op het bezoek van twee Afrikaanse boerenleiders aan Middelburg in 1903. Verder o.a. bijdragen van K. Dekker over de geschiedenis van zijn boerderij bij Hoogelande, F. van den Driest en J.D. de Voogd. overgrootvader Joris Dingemanse (1887-1951). Het Polderhuisblad nr. 16, november 2002, het informatie blad over Westkapelle, bevat o.m. herinneringen van mevr. Slaakweg-de Vos uit Driewegen over de oorlogstijd in 1944-1945 in Aagtekerke, waar veel vluchtelingen uit Westkapelle een toevluchtsoord vonden. Den Spiegel nr. 1, januari 2003, het tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen, is geheel gewijd aan de Ramp (bijdragen van J. Hintzen, A. Meerman en A. Tramper). De Bevelanden De Spuije, afl. 57, winter 2002, het tijdschrift van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, bevat een artikel van A. Baart over de dijkval aan het Goessche Sas op 9 april 1943. W.P. den Toom beschrijft voorvallen uit de 18de eeuw; G.J. Lepoeter behandelt D. de Koning (1844-1918), stadsbouwmeester te Goes. Zeeuws-Vlaan de re n In het Mededelingenblad nr. 4, december 2002, van de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen, gaat W. Wintein in op het bestaan van een kavanne (houten hut) bij de Marolleput. In Een praatje bij een plaatje vertelt A. Willeboordse over de eerste 'Wielrijder van Zeeuwsch-Vlaanderen' Verder o.m. L. van Driel over Jan van Dale. 't Steedje nr. 4, oktober 2002, een uitgave van de Stichting Cultureel Aardenburg, bevat o.m. een bijdrage van L. Ducheine over de busschieters in Aardenburg. ADC Rapporten Mathilde Bijlsma, Aanvullend Archeologisch Onderzoek aan de Middelburgsestraat te Koudekerke (ADC Rapport 144, Bunschoten, oktober 2002). B. Meijlink, Tussentijds verslag van het eerste gedeelte van het definitieve archeologische onderzoek in het kader van de nieuwbouw van het Verpleeghuis Goes Ter Valcke (ADC Rapport 147, Bunschoten, november 2002). ArcheoMedia Rapporten O. Holthausen en E.E.B. Bulten, Verkennend archeologisch bodemonderzoek Oude Molen 19 te Koewacht (gemeente Axel) (Rapport A02-340-Z, Nieuwerkerk aan den IJssel, sep tember 2002). O. Holthausen, M. van Dasselaar en M.W.A. de Koning, Verkennend en waarderend archeo logisch bodemonderzoek Wesselopark te Kloetinge (Rapport A01-660Z A02-250Z, Nieuwerkerk aan den IJssel, september 2002). SOB Research J. Ras, Aanvullende Archeologische Inventarisatie Groenproject 't Sloe, Gemeente Borsele (Heinenoord, oktober 2002). Alledaagse Dingen, nieuwsblad voor volkscultuur, regionale geschiedenis, folklore en volks kunst in Nederland, jaargang 8 (2002) 4, bevat op pag. 30-32 een artikel (door Aad de Klerk) naar aanleiding van het verschijnen van de gids Werken met Zeeuwse kaarten. Archeobrief nr. 24, herfst 2002, bevat op pag. 5-7 een artikel van SCEZ-medewerker Henk Hendrikse over 'Archeologische metaalregistratie bij de Werkgroep Metaal Zeeland'. In het blad van de AWN-afdeling Zeeland Zuidwesterheem, jaargang 14, nummer 10, publiceerde Hendrikse een artikel over 'Makersmerken op Middelburgse muntgewichten' (pag. 7-18). Nehalennia, afl. 138, winter 2002. Het toeval wil deze keer, dat in twee bijdragen de traditionele christelijke overtuiging en levens sfeer een belangrijke rol spelen: zowel bij de door G.GTrimpe Burger-Mekking bestudeerde auteur Capelle, als in de bijdrage van P.J. Smallegange over kerkelijke ruzie in Biezelinge (1926-1934). Verder o.a. R.M. Rijkse over Middelburgse minia tuurboekjes en C. Giesbers en R. van Bezooijen (Katholieke Universiteit Nijmegen) over de uitspraak van de 'r' in Yerseke. Zeeuws Tijdschrift, jaargang 52, nummer 5-6, 2002, 64 pag. In het laatste dubbelnummer van 2002 schenkt Paul van der Velde aandacht aan het ontstaan van een nieuwe Zeeuwse identiteit door de opening van de Westerschelde- tunnel in maart 2003, waardoor de pijlers worden weggeslagen onder het insulaire denken. Het insulaire denken staat ook centraal in een interview van Oscar Steens met zakenman Koos Scherphuis. Verder artikelen over het nieuwe boek Pelican Bay van Nelleke Noorder-vliet, waarin een Zeeuw de hoofd-rol speelt; de nieuwe bio grafie van Annie M.G. Schmidt van Annejet van der Zijl; het veer tigjarig bestaan van het Zeeuws Documentatiecentrum; de 19de- eeuwse schilder Jan Haak uit Zeeuwsch-Vlaanderen; de contac ten van de gefortuneerde schilder en verzamelaar Bosch Reitz, conservator in het Metropolitan Museum of Art in New York, met de in Domburg werkende kunstenaars; de Afrika-collectie van Hans Warren en zeeslagen in de Zeeuwse kustwateren, het achtste en laatste deel in de serie 'Olieverfschetsen van Zeeland'. Zeeland, tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, jaargang 11, nummer 4, 2002, pag. 121-164. In de vierde bijdrage over geschiedschrijving in Zeeland pleit mevrouw Kool-Blokland voor de verhalende geschiedschrijving en spoort historici en vrijwilligers aan tot het schrijven van meer Zeeuwse familiegeschiedenissen. Verder bevat het tijdschrift de volgende artikelen: 'Mailart is a joy for ever arts' door Johan Everaers; 'Godt geeve hen de eeuwige rust', de heren van Veere en de Mariakapel van kasteel Sandenburgh' door Marije de Nood en, naar aanleiding van een symposium over de historische context en het hedendaags belang van de oude collecties van het Zeeuws Genootschap, een bijdrage van Jeanine Dekker getiteld 'Van zwervend goed tot erfgoed. Arneklanken nr. 4, december 2002, het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden, opent met een stuk over de oude visserij van G. de Nooijer. Vervolgens o.m. L. van Belzen over het geslacht Dingemanse en R. Schroevers over zijn zoektocht naar de vele scheepsmodellen door zijn In de Nieuwsbrief nr. 47, december 2002, van de Heemkundige Vereniging Terneuzen, beschrijft P. van der Meer uitgebreid de aanspraken van België op o.a. Zeeuws-Vlaanderen na de Eerste Wereldoorlog. Verder o.m. F. Inniger over 1922, een rampjaar voor Terneuzen. Zeeuws Erfgoed 21

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 21