Nieuws Onderzoek en meldingen ARCHEOLOGIE SCEZ toegelaten op de opgravingsmarkt Vliedberg en terp Sinoutskerke-Noord beschermd monument Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag (ZAAD) 2003 Uitbreiding bibliotheek SCEZ Onderzoek op het Abdijplein, Middelburg GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN December 2002 bracht het College voor de Archeologische Kwaliteit (CvAK) te Zoetermeer een positief advies uit over de aanvraag van de SCEZ om erkend te worden als instantie voor het uitvoeren van opgravend archeologisch onderzoek. In opdracht van de Staatssecretaris van OC&W heeft de directeur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) besloten dat de SCEZ met ingang van 13 januari 2003 opgravingen mag verrichten met gebruik van de ROB-vergunning, zoals vastgelegd in de Beleidsregels opgravingsbevoegdheid 2001. Dit houdt in dat de SCEZ officieel onderzoek zoals een Aanvullend Archeologisch Onderzoek (AAO) en een Definitief Archeologisch Onderzoek (DAO) mag verrichten. Overigens zal de SCEZ alleen gebruik maken van deze opgravingsbevoegd heid wanneer sprake is van noodonderzoek, of in urgente situaties waarbij de SCEZ de 'eerste hulp' kan bieden. Met ingang van 27 november 2002 is de laat middeleeuwse vliedberg en terp aan de noordzijde van het ringdorpje Sinoutskerke officieel door de staatssecretaris van OC&W aangewezen en geregistreerd als beschermd archeologisch monument. De bescherming vindt plaats op grond van de grote archeologische en landschappelijke waarde, de heldere begrenzing met sloten en de ensemblewaarde in samenhang met het dorp Sinoutskerke. Dit jaar vindt de al bijna traditionele Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag (ZAAD) voor de vierde keer plaats, en wel op zaterdag 17 mei. Deze keer wordt aandacht besteed aan de wat vroegere perioden, namelijk de Prehistorie en Romeinse tijd. Zeeuwse onderwerpen worden gepresenteerd door deskundige sprekers. Plaats van samenkomst is de centrale locatie van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Groenmarkt 13 in Middelburg. Er is die dag ook gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Zoals gebruikelijk ontvangen de amateur archeologen medio april uitnodiging en programma voor de ZAAD 2003. De kleine bibliotheek van het Archeologisch Depot aan het Armeniaans Schuitvlot is dankzij een schenking van een aantal handboeken weer iets uitgebreid. Verkregen zijn o.a. boeken over aardewerk, munten en kastelen. De schenking werd verkregen van de heer B. Oele, voormalig assistent-provinciaal archeoloog van Zeeland, waarvoor onze hartelijke dank. Schouwen-Duiveland Middeleeuws leerstempel uit Zierikzee De heer Roland Jongepier uit Den Haag vond op een akker bij Zierikzee een bronzen stempel. De bekende verzamelaar en insigne-expert H.J.E. van Beuningen determineerde het object als een stempel voor het bedrukken (met bladgoud) van lederen boekomslagen. De boekstempel dateert uit de 15de eeuw. Walcheren Op 3 december 2002 zijn twee kleine proefsleuven gegraven langs de gevel van het Zeeuws Museum op het Abdijplein in Middelburg. De afmetingen van de sleuven bedroegen 3,25 x 1,30 m en 3,25 x 1,40 m. Doel van dit onderzoek was de bestudering van de funderingen van dit deel van het Abdijcomplex door Architecten bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft te Goes, met het oog op toekomstige graafwerkzaamheden voor een nieuwe ingang van het Zeeuws Museum. De graafwerkzaamheden zijn archeologisch begeleid door de SCEZ. In de eerste sleuf, het dichtst bij de Balanspoort, bestond het muurwerk uit middeleeuwse funderingen met spaarbogen en poeren. Het baksteenformaat was 28 x 14 x 7 cm. De middeleeuwse funderingen beginnen direct onder de huidige stoep. Het profiel van deze sleuf aan de Abdijpleinzijde bestond uit lichtgrijze klei met fosfaat, waarin zich enkele aardewerkscherven (Pingsdorf en kogelpot) bevonden. In de tweede sleuf zijn opnieuw middeleeuwse funderingen met een spaarboog aangetroffen. Onder de boog stak een groot stuk bot uit, waarschijnlijk van een rund. Op dezelfde plek lagen twee scherven van 13de-eeuws grijs aardewerk. Het profiel van deze sleuf aan de Abdijpleinzijde bestond uit lichtgrijze klei met donkergrijze banen. Bronzen leerstempel uit de omgeving van Zierikzee (datering 15de eeuw). Waargenomen middeleeuwse spaarbogen bij het Zeeuws Museum, Abdijplein Middelburg (foto Rothuizen van Doorn 't Hooft). Zeeuws Erfgoed 5

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 5