jl ARCHEOLOGIE AAI aan de Westkapelsche Kreek 'Steentijd' van de Kaloot Nieuwe 'oude' amfoor uit Kortgene GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Vuurstenen afslag, afkomstig van de Kaloot bij Borssele. Op het terrein van de voormalige rioolwaterzuiverings installatie aan de Westkapelsche kreek bij Westkapelle is op 14 januari 2003 een Aanvullende Archeologische Inventarisatie (AAI) in de vorm van een booronderzoek uitgevoerd. Op die locatie is een nieuw woonzorgcomplex (wozoco) gepland. Het onderzoeksgebied ligt in een gebied met een hoge archeologische verwachtingswaarde (kreekrug). Bovendien zijn in de nabije omgeving drie wandfragmenten van middeleeuws aardewerk (Pingsdorf, reliëfband) gevonden. In de boringen zijn echter geen archeologische indicatoren aangetroffen. De huidige kreek bij Westkapelle had tij dens de bodemkartering van Walcheren in 1952 nog enkele vertakkingen. Ook op de plek van het nieuwe wozoco bevond zich een dergelijke vertakking in oost noord- ^A^Iüke richting. Mogelijk is het plangebied door deze ■leis verstoord. oord-Beveland De nieuwe 'oudeamfoor uit de Kortgeense oetheer uit Ovezande meldde de vondst en afslag en enkele aardewerkscherven uit einse tijd en Middeleeuwen, die hij had opgeraapt op het strandje van 'De Kaloot' bij Borssele. Het stuk vuursteen is een zogenaamde kernvernieuwings- afslag. Door het verwijderen hiervan wordt een nieuw slagvlak op een kernstuk gecreëerd. Van dit nieuwe slagvlak kunnen weer afslagen worden verwijderd. De afslag zelf is vervolgens nog als snijwerktuig gebruikt, getuige de (gebruiks)retouches aan de scherpe zijkanten. Het stuk is gemaakt uit donkergrijze vuursteen, vertoont een glanspatina en dateert waarschijnlijk uit het Mesolithicum (midden-steentijd, 8.000-4.000 voor Christus) Tijdens het schoonmaken van de jachthaven te Kortgene deed de heer Ramon Bouwense een merkwaardige ontdekking. Als medewerker van de havenmeester moest hij alle losse touwtjes die passanten achterlieten verwijderen. Toen hij aan één van deze touwtjes trok, kwam een schijnbaar antieke amfoor uit het Middellandse-Zeegebied boven water! Het vervolgens bij de SCEZ gemelde voorwerp lijkt op het eerste gezicht op een Griekse amfoor uit de Romeinse tijd. Nader onderzoek leerde echter dat het een hedendaags decoratieobject betreft, afkomstig uit een tuincentrum. Waarschijnlijk hing de amfoor in de jachthaven te 'verwateren' totdat er genoeg pokken op zouden zitten om hem als 'authentiek' te verkopen. Zeeuwsch -Vlaanderen Kloosterfunderingen te Sluis Op 13 en 15 januari 2003 zijn door de SCEZ archeologische waarnemingen verricht in de bouwput voor het multifunctioneel centrum bij de Kloosterstraat in Sluis. De kaart van Sluis uit 1550 van Jacob van Deventer toont op die plaats de ligging van het laatmiddeleeuwse klooster van de Grauwzusters ter Magdalene. Dit complex is vóór 1389 gesticht en gesloopt na 1582. Najaar 2002 voerde het archeologisch adviesbureau ArcheoMedia uit Nieuwerkerk aan de IJssel al een Aanvullend Archeologisch Onderzoek (AAO) in de vorm van enkele proefsleuven uit. Daarbij is een laat middeleeuwse sloot en drie menselijke begravingen aangetroffen. Tijdens een daaropvolgend Definitief Onderzoek (DO) kwamen daar nog drie begravingen bij. Bij de waarnemingen in januari zijn op de plek van toekomstige parkeerplaatsen enkele funderingsresten en donkere banen en verkleuringen opgetekend. Er waren twee duidelijke haaks op elkaar staande muurresten zichtbaar van ongeveer 10 meter lang en 40 centimeter breed. De oriëntatie van de muren was noord-zuid/west oost. De diepte van één van de muren bedroeg een meter. Ook is de aanzet van een keldertje met een plavuizen vloer ingemeten. Het baksteenformaat hiervan was 24 x 12 x 6 cm. In de donkere verkleuringen - mogelijk zijn het aanwijzingen voor bebouwing of greppels - bevonden zich veel puinresten, aardewerkscherven uit de 14de/15de eeuw, botresten en oesters. Opvallend is de afwezigheid van Spaans majolica tussen de vondsten, zodat de conclusie gerechtvaardigd lijkt om dit alles keukenafval te noemen. Door amateurs zijn met behulp van een metaaldetector veel metalen voorwerpen gevonden, zoals laat middeleeuwse munten, drie zegelstempels, talrijke vingerhoeden en enkele fragmenten van laatmiddeleeuwse insignes van tin/lood. Zeeuws Erfgoed 6

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 6