ARCHEOLOGIE Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN), afdeling Zeeland Puzzelen met aardewerk Website AWN-afdeling Zeeland Onderzoek Ravesteyn Bestuur Werkgroep Metaal Zeeland uitgebreid GESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN AWN'ers op onderzoek bij Ravesteyn, G Zegelstempel met afdruk van Jacobus Alverdoen. Vindplaats Sluis, datering 14de eeuw, collectie. Gegevens over familieleden van Alverdoen bevinden zich in het In december 2002 startte een aantal werkavonden voor AWN-leden over aardewerk. Voor deze vondstcategorie is gekozen omdat aardewerk een substantieel deel uit maakt van de vondsten in opgravingen. De bedoeling is het leren kennen van en omgaan met het materiaal. Hiertoe wordt tijdens elke bijeenkomst gedurende een deel van de tijd aandacht besteed aan enige theoretische aspecten zoals de beoordeling van aardewerk (functie, ver schil in vorm, versiering, kleur, glazuur, baksel, kleisoort, mogelijke kenmerken van een pottenbakkersatelier of van een bepaald individu, relatie tussen vorm en functie en tussen vorm en tijd) en aan het pottenbakkersbedrijf zelf tijdens de late Middeleeuwen, dus voordat de massale industriële vervaardiging begon. Aan de hand van nog niet verwerkt materiaal uit een aantal vondstcomplexen (Vlissingen en Goes) zijn tien deelnemers aan het werk gegaan met sorteren, bijeenzoeken en plakken. Alvorens daadwerkelijk te gaan puzzelen liet Sjef Thier de werkruimte van het depot zien en gaf daarbij uitleg over diverse voorwerpen die 'onder handen' waren. Onder begeleiding van Sjef, Dicky de Koning en Leida Goldschmitz leerden de deelnemers waar ze op moeten letten bij het sorteren en aan elkaar passen en stonden er al snel wat 'archeologisch complete' voorwerpen op tafel. Sinds enkele maanden is de afdeling samen met de Werkgroep Metaal Zeeland de trotse bezitter van een fraaie eigen website, ontworpen door bestuurslid en penningmeester Niek Beeke. De site wordt regelmatig geactualiseerd. Behalve informatie over de activiteiten van de afdeling bevat de site ook artikelen en wetenswaardig heden uit het kwartaalbericht Zuidwesterheem. Ook is informatie te raadplegen over de Werkgroep Metaal Zeeland en o.a. haar zegelstempelproject. Het adres van de website is: www.home.zonnet.nl/awnwmz/ start/index.htm Het in september 2002 begonnen booronderzoek op het terrein van de hofstede Ravesteyn bij Grijpskerke heeft nieuwe informatie opgeleverd. Nadere bestudering van de originele kaart van de buitenplaats bracht aan het licht dat het erf aan drie zijden omgracht was en dat de bebouwing ervan nogal afweek van wat er nu te zien is. Tijdens het onderzoek zijn de ligging, breedte en diepte van de grachten voorzover mogelijk vastgesteld. Overal op het zogenaamde 'eijland' werd een sterk gemoerneerde veenlaag aangetroffen. In de zuidwestelijke hoek van het terrein bevond zich een concentratie baksteenpuin ter grootte van 6 x 5 m. Tijdens veldkartering is aan de Zeeuws Erfgoed 8 oppervlakte veel oud baksteenpuin aangetroffen, vaak met verglaasde delen. Daarbij werden er flink wat fragmenten rood aardewerk en steengoed gevonden. In de noordoostelijke hoek van het terrein was juist veel grijs aardewerk aanwezig. Bij het graven van een nieuwe kavelsloot ten zuidoosten van het 'eijland' is zelfs een fragment handgevormd aardewerk gevonden, daterend uit de Romeinse periode. Ten oosten van de huidige boerde rij werd, na de bietenoogst, onderzoek gedaan waarbij direct onder de bouwvoor een puinconcentratie is aange boord. In de boringen waren ook een brandlaagje en een laag oranje-rode grond te onderscheiden. Niet duidelijk is wat deze puinconcentratie en de aangetroffen brandlaag betekenen. Om een beter inzicht te krijgen in de situatie uit een recent verleden zijn gesprekken gevoerd met de vorige en huidige eigenaren over wat zij zich nog herinneren van de vroegere situatie. Dit heeft bepaalde bevindingen verhelderd. In totaal is er sinds september op 27 dagen geboord, waarbij diverse AWN'ers in wisselende samenstelling meehielpen. Coördinator van het onderzoek is Dicky de Koning-Kastelijn. Het vinden van nieuwe bestuursleden is bijna altijd een groot probleem, maar het kostte gelukkig geen moeite om het bestuur van de Werkgroep Metaal uit te breiden. Thans bestaat de Werkgroep uit zeven werkende leden, een secretaris ad interim en een adviseur (de provinciaal archeoloog). De uitbreiding was noodzakelijk omdat het bezoeken van de vele detectorzoekers in onze provincie en daarbuiten veel (reis)tijd en inzet vraagt. Nu heeft ieder lid zijn eigen regio waardoor de lijnen kort en de taken evenwichtiger verdeeld zijn. Het fotograferen van de diverse zegelstempels uit particuliere collecties is nog niet voltooid. Tot nu toe zijn er meer dan 260 stempels aangemeld, een groot succes voor het eerste project van de WMZ. Ook de beide andere projecten boeken vooruitgang. Aan het eind van het jaar waren 26 vogeldrinkbakjes en ongeveer 20 loden stadsgewichten geregistreerd. De voorbereidingen voor de publicatie over de zegelstempels zijn in volle gang; als alles goed gaat verschijnt deze vóór het einde van het jaar.

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 8