Van de consulent 2003 Jaar van de Boerderij GESCHIEDBEOEFENING Bedrij fskaartb oekj es ARCHEOLOGIE MONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN Ging het de vorige keer vooral over het succes van de recent verschenen gids Werken met Zeeuwse kaarten (met inmiddels 900 verkochte exemplaren!), ook een eerder uitgebracht hulpmiddel voor de onderzoeker van de Zeeuwse geschiedenis blijkt het nog altijd goed te doen. We hebben het dan over de publicatie Werken met Zeeuwse bronnen. Tekst en uitleg bij het lezen van archiefstukkenverschenen in 1998. Van de desbetreffende uitgever kregen we te horen dat sinds het verschijnen van deze gids 600 exemplaren over de toonbank zijn gegaan. Van dit boek wordt dankbaar gebruik gemaakt in het kader van de telken jare en op diverse plaatsen georganiseerde cursussen paleografie ofwel oud schrift. Over een andersoortige cursus, Wonen in een monumentenpand/in een monumentengemeente', schreven we de vorige keer al dat (na Middelburg en Zierikzee) herhaling elders in de provincie voor de hand ligt. Het ziet er nu naar uit dat de cursus naar alle waarschijn lijkheid dit najaar zal worden aangeboden in Vlissingen. Participanten van deze door de consulent regionale geschiedbeoefening ontwikkelde cursus zijn dan in elk geval de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU), het Gemeentearchief Vlissingen en de SCEZ. Mocht u nu al belangstelling koesteren, dan kunt u dat vast laten weten aan de ZVU (telefoon 0118-634800). En nu we toch aan het vooraankondigen zijn, ook alvast de volgende aankondiging. Net als de vorige, zal ook de eerstkomende Historische Studiedag, de 17de alweer, een coproductie zijn van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuws Genootschap en de SCEZ. U kunt hiervoor in de agenda noteren: vrijdag(middag) 31 oktober a.s. Het voorlopige thema van de dag luidt: 'Storm over Zeeland', en dat heeft natuurlijk alles te maken met de actualiteit van dit jaar, waarin we vijftig jaar na dato de Februariramp van 1953 herdenken. Daarnaast - al eerder aangekondigd - het landelijke jaar van de boerderij. Onze provincie loopt daarbij bepaald niet achteraan. Eerder konden we al het inmiddels verschenen boek van Piet van Cruyningen over de geschiedenis van de Zeeuwse boerderijbouw aankondigen. Een nog ouder wapenfeit was de afronding van het onder zoek door vrijwilligers van boerderijen op Walcheren. Van de resultaten daarvan wordt nog steeds verslag gedaan in een serie artikelen in De Wete, het kwartaalblad van de Heemkundige Kring Walcheren. Het aardige is dat de geïnteresseerde in dit project nu ook wordt bediend door de website van dezelfde heemkundige kring. Daar, op www.hkwalcheren.nl/thema.htm, is sinds kort te zien en te lezen de presentatie van het boerderijenonderzoek zoals die in januari 2002 plaatsvond. Nog steeds worden we geattendeerd op het bestaan van bedrijfskaartboekjes. U mag daarmee doorgaan! Degenen die reageerden op onze oproepen worden hartelijk bedankt. Gedurende de eerste maanden van 2003 gaan we proberen om de boekjes daadwerkelijk te documenteren. Hoe dat precies in zijn werk gaat, zult u inmiddels gemerkt hebben of binnenkort merken. Boerderij Molenzirht, Buttinge (Walcheren). Eindelijk is het dan zover: het lang aangekondigde nationale Jaar van de Boerderij is begonnen. Met een feestelijke openingsmanifestatie is op 6 februari in Vlaardingen het startschot gegeven voor een themajaar dat de Nederlandse boerderij - o.a. als bijzondere vorm van cultureel erfgoed - beter op de kaart moet zetten. En Zeeland blijft daarbij natuurlijk niet achter. De Zeeuwse bijdragen aan '2003 Jaar van de Boerderij' nemen officieel een aanvang op vrijdag(middag) 4 april a.s. In aanwezigheid van de gedeputeerde voor Cultuur wordt dan in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een expositie over de Zeeuwse boerderij geopend en tevens het Zeeuwse Jaar van de Boerderij voor geopend verklaard. Bij die gelegenheid hopen we een compleet overzicht te geven van alle programmaonderdelen. Dat overzicht zal worden gepubliceerd in een special, helemaal gewijd aan het Zeeuwse Jaar van de Boerderij, die verschijnt als onderdeel van het volgende (juni) nummer van Zeeuws Erfgoed. Voor een actueel overzicht van zowel de landelijke als de Zeeuwse activiteiten kunt u trouwens binnenkort ook terecht op de website van de (landelijke) Stichting 2003 Jaar van de Boerderij: www.jaarvandeboerderij.nl. Zeeuws Erfgoed 9

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 9