Boerenbouw thema Open Monumentendag 2003 MONUMENTENWACHT Nog vragen? 'A4onumentf\j\ ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING. MONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN De kop bereikbaarheid en toegankelijkheid geeft een omschrijving op grond van de hierover geldende richtlijnen. Naast de mogelijke bijlagen worden ook de uitgevoerde werkzaamheden en de verwerkte materialen vermeld. Bijzondere aandacht krijgt de invulling van de kop 'bereikbaarheid en toegankelijkheid' van het object. In de rubriek 'diversen' achter in het rapport wordt dit op onderdelen verder gespecificeerd. De arbeidsomstandighedenwet stelt namelijk dat op hoogte niet zonder veiligheidsvoorzieningen mag worden gewerkt. De monumentenwachters beoordelen dus ter plaatse de toestand en geven in de rapportage de noodzakelijke voorzieningen aan. Tot zover een opsomming wat het voorblad betreft. Op de vervolgbladen van het rapport treft u - in de zes vertrouwde kolommen - een gedetailleerde opsomming van de geconstateerde gebreken aan. De eerste kolom geeft het betreffende bouwonderdeel aan met een omschrijving per bouwdeel. Deze omschrijvingen zijn op punten uitgebreid en aangepast om een beter inzicht te verkrijgen in het materiaalgebruik en de uitvoering. In de 2de t/m de 5de kolom krijgt het betreffende bouwonderdeel de kwalificatie 'goed', 'redelijk', 'matig' of 'slecht'. In de laatste kolom is ruimte voor een toelichting op de aangetroffen toestand en eventueel te nemen maatregelen. Deze opzet is wezenlijk niet veranderd. Wat wel gewijzigd is, is de rubrieksindeling van de bouwonderdelen. In voorgaande jaren werd de volgende opsomming gebruikt: dakbedekkingen, goten en afvoeren, muurwerken, kelders en vloeren, timmerwerken, beglazing, schilderwerk, bliksembeveiliging, metaalwerken en bereikbaarheid/toegankelijkheid. Deze opzet is, aan de hand van in de bouwwereld gebruikelijke bestekomschrijvingen, in de nieuwe rapportage gewijzigd in de vier rubrieken 'gevels', 'daken', 'interieur', en 'diversen'. Op het eerste gezicht lijkt dit een beknoptere weergave, maar niets is minder waar. Alle onderdelen van het object worden als vanouds geïnspecteerd en omschreven. Wel is het zo dat bepaalde onderdelen die voorheen verspreid door het rapport vermeld stonden, nu gegroepeerd terug te vinden zijn. Een goed voorbeeld hiervan is het subkopje 'dakkapel' onder de rubriek 'daken'. Alle onderdelen en materialen met de bijbehorende kwalificatie die op of aan de dakkapel zijn verwerkt zijn nu bij elkaar geplaatst, zodat gericht onderhoud aan dat ene element beter en tijdig kan worden onderkend. Met deze hernieuwde opzet wil de monumentenwacht u nog beter informeren over de bouwkundige staat van uw monumentenpand. De kwaliteit en de dienstverlening aan u als abonnee willen we op deze manier verder uitbreiden en professionaliseren. In de volgende uitgave van Zeeuws Erfgoed zullen we verder ingaan op de kwalificaties in de rapportage en de daaraan gekoppelde termijnen. Mocht u naar aanleiding van bovenstaande of het u toegestuurde rapport vragen hebben, dan kunt u contact opnemen met het secretariaat van de SCEZ, telefoon 0118-670870. Op zaterdag 13 september wordt de Open Monumentendag (OMD) georganiseerd, een jaarlijks terugkerend evenement voor jong en oud. Een keer per jaar worden in het hele land monumenten voor het publiek opengesteld en vinden er activiteiten plaats. Het thema is deze keer 'boerenbouw'. De OMD sluit met dit onderwerp aan op het Jaar van de Boerderij, waarmee aandacht wordt gevraagd voor het behoud van de historische boerderijen in Nederland. Open Monumentendag 2003 speelt zich voor een groot deel af in het landelijk gebied. Allerlei aspecten van het platteland zoals landbouw, cultuurhistorie en landelijke bouwkunst komen aan de orde. Dit beperkt zich niet alleen tot boerderijen, ook andere bijzondere gebouwen die horen of hoorden bij het agrarisch bedrijf staan deze dag in de schijnwerper. Voorbeelden van locaties die - naast uiteraard boerderijen - opengesteld kunnen worden of een rol spelen op deze Open Monumentendag zijn erven en schuren, stads- en kinderboerderijen, kassen, slachterijen, melkfabrieken, kwekerijen, slagers, bakkers, melkwinkels, moestuinen, veengebieden, silo's, coöperaties en schaapskooien. Kortom alle 'bedrijvige monumenten' van de agrarische wereld. Ter gelegenheid van het landelijke thema is het gelijknamige boek Boerenbouw. Monumenten van het agrarisch bedrijf'verschenen. Schrijver is de journalist Sietse van der Hoek, werkzaam voor o.a. de Volkskrant. Boerenbouw is het vierde deel in de Monumentenreeks die de Stichting Open Monumentendag sinds enkele jaren uitgeeft. Ook Zeeland neemt deel aan deze alweer 17de Open Monumentendag. De organisatie van de dag wordt verzorgd door de Zeeuwse OMD-comités, die door een aantal gemeenten zijn opgericht. Eigenaren van boerderijen en andersoortige agrarische bedrijven in Zeeland worden uitgenodigd op deze dag hun medewerking te verlenen door hun bedrijf open te stellen voor het publiek. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het plaatselijke Open Monumentendag comité in de gemeente. Zeeuws Erfgoed 12

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 12