De Zeeuwse Molen ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENING MONUMENTENWACHT MUSEA De vereniging De Zeeuwse Molen is opgericht in 1975. Het doel van deze vereniging is de molens in het Zeeuwse in goede staat in stand te houden. Om dit doel te bereiken worden heel wat activiteiten ontplooid. Er wordt door de vereniging veel voorlichting over molens gegeven. Immers kennen gaat aan waarderen en liefhebben vooraf. Deze voorlichting omvat zowel het historische als het technische aspect. Ook wordt scherp gelet op de molen omgeving daar deze van groot belang is voor het aanzien van en het werken met de molen. Regelmatig verschijnen in het verenigingsblad artikelen met wetenswaardigheden over molens en molenaars. Het technische aspect betreft vooral het adviseren inzake onderhoud en restauraties. Er wordt overlegd met overheidsinstanties, zoals de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de provincie, waterschappen en gemeenten. Dit overleg heeft veelal betrekking op de financiële en technische kant van onderhoud en restauraties. Ook is ruimtelijke ordening een belangrijk onderwerp, waarbij het vooral gaat om de bescherming van de molenomgeving (de molenbiotoop). Jaarlijks worden op de ledenvergaderingen lezingen gehouden die bepaalde facetten van onze molens belichten. Naast deze algemene activiteiten is de vereniging - via een aparte stichting - ook eigenaar van de standaardmolen De Hoed die in 1993 mede op initiatief van onze vereniging naar Waarde is verplaatst en gerestaureerd. Ook met de recente verplaatsing van de Oude Molen te Kruiningen is weer voorkomen dat deze molen totaal ingebouwd zou worden en zijn functie vanwege de slechte windvang zou verliezen. Door al deze activiteiten proberen we onze lijfspreuk. "Zolang de winden waaien zullen de Zeeuwse molens draaien" in praktijk te brengen. Voor verdere inlichtingen en opgave als lid van de vereniging De Zeeuwse Molen kunt u zich schriftelijk richten tot het secretariaat: Ten Ankerweg 43, 4691 GV in Tholen. Geen Zeeuw laat zijn erfgoed zomaar verkommeren Zeeuws Erfgoed 13

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 13