Steunpunt Monumentenzorg Reacties op MOnuMENT aal Platform Maritiem Erfgoed Zeeland MONUMENTENZORG ARCHEOLOGIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHT. MUSEASTREEKTALEN 4.2 4.3 Gevelstenen uit 1943, '47 en '48 sieren de (1.) aan de Langeweg 6, (2.) Koekoekstraat 5, (3.) Zomerstraat 23 en 4.) de boerderij aan de Derringmoerweg 2. Nadat rijk en Provincie Zeeland enige maanden geleden overeenstemming bereikten over hun financiële bijdrage aan de opstartkosten en de exploitatiekosten van het bij de SCEZ onder te brengen steunpunt monumentenzorg, is onlangs gestart met de werving van het personeel. De nieuw aan te stellen functionarissen zijn een coördinator en een administratief-secretarieel medewerker. De verwachting is dat beide functionarissen in september van dit jaar in dienst kunnen treden. Voorlopig zal dat nog op tijdelijke basis zijn, in afwachting van de resultaten van de dit jaar gestarte landelijke evaluatie van de steunpunten. Na afronding daarvan, waarschijnlijk in het vroege najaar, zullen nieuwe afspraken tussen partijen (rijk, provincie, SCEZ) richting moeten geven aan de operationele uitwerking van het steunpunt na 2004. Het Zeeuwse steunpunt betekent dat de SCEZ, als onafhankelijke instantie, nu ook de gemeenten kan ondersteunen bij de uitvoering van haar wettelijke taken in het monumentenbeleid. De ondersteuningsfunctie krijgt gestalte in een helpdesk en een spreekuur. Zo kunnen er efficiënt vragen worden beantwoord over de wet- en regelgeving en over de verschillende subsidieregelingen. Het steunpunt biedt daarnaast een platform voor de verschillende bij de monumentenzorg betrokken partijen als provinciale en gemeentelijke vertegenwoordigers, de rijksdiensten, ontwerpers, eigenaren en soms het particulier initiatief. Hiervoor wordt een bouwplanoverleg, een ruimtelijk planoverleg en een beleidsoverleg in het leven geroepen. Meer informatie over het werk van de steunpunten is te vinden op www.monumentenzorg.nl/actueel/steunpun- ten. Tweeërlei reacties mochten wij ontvangen op de oproep in Zeeuws Erfgoed van maart jl. over wederopbouw-gevelstenen. O.a. professor Ketelaar te Amsterdam betwijfelt of op de in Middelburg bekende wederopbouwsteen wel de koninklijke/keizerlijke adelaar staat afgebeeld. Zijns inziens is het, ook gelet op de gestileerde vlammen, de vogel Phoenix die uit de as (na de brand van 17 mei 1940) herrijst. Navraag leert dat sommigen hem in deze opvatting steunen, maar uit onderzoek door het Zeeuws Archief (Kees de Ridder) blijkt het volgende. Uit enkele, via een oproep in de krant ontvangen inzendingen kiest de Stichting Herbouw Middelburg in 1942 voor 'de Adelaar van Middelburg, welke uit haar asch omhoogrijst (het Phoenix-idee)'. Zowel het Gemeentearchief Goes (J.P. Geensen) als M.C. Aarnoutse (in 's-Gravenpolder) attendeerden ons op vergelijkbare gevelstenen op Zuid-Beveland. Zo te zien zijn dit stenen van het type dat ook in Aardenburg werd gesignaleerd. Alleen de kleur lijkt te verschillen. Ze tonen een zogeheten klimmende leeuw boven vlammen. In de voorgevel van Langeweg 6 in 's-Gravenpolder bevindt er zich zo één met het jaartal 1947. Op het adres Koekoek 5 en Zomerstraat 23 in Ellewoutsdijk komen ze voor met het jaartal 1948. Ook op Walcheren werd deze steen toegepast. Carla Janse-Goeman zond ons enkele foto's die betrekking hebben op de landbouwschuur van de familie Janse (Derringmoerweg 2 in Arnemuiden). In 1943 afgebrand en vervolgens opgebouwd (waaraan een eerste steen d.d. 27 mei 1943 herinnert), werd de schuur in 1944 door de Engelsen gebombardeerd. Opgeslagen munitie, materiaal en zesendertig ter plekke bivakkerende Duitse soldaten werden hierdoor getroffen. Aan de wederopbouw, onder begeleiding van architect Romke de Vries, herinnert een steen van het inmiddels bekende type met het jaartal 1947. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen ontvingen wij tot slot de 'Gedenkstenenbrief' op pagina 15. In de cultuurnota De Kracht van Cultuur van de provincie is aangegeven dat ook op het terrein van het maritiem erfgoed samenwerking en afstemming van de betrokken partijen en overheden uitgangspunt voor het beleid moeten zijn. Voor het maritiem erfgoed geldt dat verdere afstemming in beleid en activiteiten noodzakelijk is, om te komen tot een effec tiever en efficiënter behoud. Op die manier kan een goed netwerk ontstaan van organisaties die zich met het maritiem erfgoed bezighouden. Vandaar dat in 2001 het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland is opgericht. Het is bedoeld als een coördinerend en adviserend orgaan, waarin wordt samengewerkt door de Stichting Behoud Hoogaars, de Stichting Museumhaven Zeeland, de Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland, de Stichting Zeeuwse Schouw en de Schippersvereniging Houthaven Goes. Het Platform verzamelt informatie over en stelt zich op de hoogte van alle maritieme culturele activiteiten en organisaties in Zeeland. Ook worden landelijke en interregionale ontwikkelingen gevolgd. Het Platform adviseert overheden over zaken als het samenstellen van lijsten van maritieme objecten, het verlenen van restauratie- en/of onderhoudsubsidies en specifieke maritieme projecten. De provincie heeft aan de SCEZ gevraagd om in 2003 de administratief-secretariële ondersteuning van het Platform te verzorgen. Dit is inmiddels gerealiseerd. Het kantoor is ondergebracht in gebouw De Burg aan de Groenmarkt in Middelburg en bereikbaar via telefoon 0118-670607, fax 0118-670880 en e-mail maritiemerfgoed@scez.nl. Contactpersoon is Jacquelien van Gelderen. AJüLRTVvï] 2k> V Ij A VTFXN V0.0. scufan oju.i-oi) Zeeuws Erfgoed 14

Zeeuws Erfgoed | 2003 | | pagina 14